Vyfoťte si akci chytrým mobilem a uložte do svého diáře

Web Prahy 6 přichází s další "vychytávkou" pro fajnšmekry. Po RSS kanálech, lokálním MMS-ingu či SMS podatelně přichází QR kódy.

Hlavní foto

Na webu Prahy 6 dnes najdete QR kódem označené všechny plánované akce a všechny úředníky a zastupitele. Už není tak zapotřebí tužka a papír k přepisování telefonních čísel či zajímavých akcí. Stačí si vyfotit plánovanou akci nebo kontakt na úředníka či zastupitele svým chytrým mobilem a uložit si buď události přímo do svého diáře nebo kontakty do svého adresáře.

QR kódy u všech plánovaných akcí i u všech termínů zasedání výborů, komisí, RMČ a ZMČ

Odkaz vždy obsahuje dva QR kódy; první je menší, obsahuje základní informace a vyhovuje i "hloupějším" mobilům; druhý obsahuje maximum informací a jeho struktura přesně odpovídá standardu iCalendar (*.ics). Tyto datové soubory (*.ics) mají ikonku "kalendáře" a jsou k dispozici ke stažení hned vedle odkazu na QR kód.

„Na první pohled to možná vypadá jako zbytečnost, ale když si uvědomíme, že mezi lidmi je zhrub 30 procent „chytrých“ telefonů, určitě si QR kódy Prahy 6 najdou své příznivce,“ domnívá se zastupitel Prahy 6 Zdeněk Langr a dodává: „Já sám čtečku kódů často využívám, šetří mi totiž čas a lépe si tím organizuji program dne. Navíc ne vždy mám po ruce tužku a papír k zaznamenání důležitých údajů.“

Co jsou QR kódy?

Každý z nás zná čárové kódy, kterými se označuje zboží. V takovém kódu jsou uloženy číslice, které se dají strojově přečíst, a podle nich lze pak zboží rychle identifikovat. Něčím podobným jsou i QR kódy. QR kód tvoří černé a bílé bloky. Z těchto bloků jsou vytvořeny obrazce - čtverce, které po naskenování rozpozná čtečka QR kódů. Obrazec tak nese textovou zprávu, kontaktní informace nebo odkaz na webové či mobilní stránky. Mimo těchto dat jsou ale v obrazcích zakódovány další informace. Ty v sobě nesou informace, které QR čtečka potřebuje pro dekódování.

Do QR kódu je možné uložit jakoukoliv textovou informaci. Nejčastěji je používán pro uložení internetové adresy nebo kontaktních údajů. QR kód tak může být například náhradou vizitky, záznamem do diáře s určením data a místa konání nějaké události, nebo třeba doplňkem článku v časopise, kde může nést zakódovanou adresu, na které si lze o tématu přečíst více. QR kódy se tak stávají součástí například filmových plakátů, kde ukrývají odkaz vedoucí na stránky věnované dílu nebo třeba ke stažení multimediálního obsahu s tématem filmu.

Jak je přečíst?

Čtení QR kódů probíhá standardně pomocí speciálních aplikací pro mobilní telefony. Tyto čtečky dokážou pracovat s fotoaparátem vašeho mobilního telefonu. Stačí tak spustit aplikaci, "vyfotit" kód a ta pak sama rozpozná ukrytý text. 

Čtečky QR kódů jsou dostupné pro drtivou většinu dnes prodávaných mobilních telefonů. Někteří výrobci, jako třeba Nokia, je dodávají již jako standardní výbavu některých telefonů. Pro jiné je nutné aplikaci nainstalovat jako kteroukoliv jinou. Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem jistě naleznou vhodnou čtečku na příslušném úložišti aplikací pro danou platformu. U Androidu je to například aplikace Barcode Scanner, která umí kód skenovat v reálném čase a umí kromě QR kódů i kódy čárové.

Pro ostatní uživatele existují aplikace založené na javě. Oblíbenou čtečkou je například Kaywa Reader.

Využití přeneseného obsahu

Obsahem QR kódu je vždy text. Ten ale může být vhodně formátován čímž se usnadní využití přenesených informací. Dobré čtečky dokáží rozpoznat že text obsahuje něčí vizitku a nabídnou rovnou uložení do Kontaktů, poznají upomínku na nějakou událost a nabídnou uložení do diáře nebo rozeznají webovou adresu a nabídnou spuštění prohlížeče. Co vše lze tedy pomocí QR kódu přenášet:

  • prostý text
  • kontaktní informace ve formátu MeCARD (jednodušší formát vhodný pro mobily) nebo VCARD (komplexní formát využívaný např. programy MS Outlook/Exchange)
  • události s datem od, do, popisem a místem konání
  • samostatnou webovou adresu (odkaz)
  • samostatnou emailovou adresu
  • samostatné telefonní číslo
  • geo-souřadnice s popisem
  • text SMS zprávy s požadavkem na odeslání na určité číslo (např. pro účely "mikroplatby")
  • přístupové informace pro připojení do WiFi sítě (SSID, typ zabezpečenní a síťový klíč)

Zajímavé technické informace

Do jednoho QR kódu - obrazce je možné uložit velké množství informací. Binárně je možné uložit do obrázku až 3 000 bitů, to se rovná 1 500 čtverečkům obsažených v obrazci. Do QR kódu se tak vejde až 7 089 číslic, nebo text o délce 4 296 znaků. Informace je kódována pomocí bílých a černých čtverečků, které jsou uspořádány do matice. 

Pozn.
Soutěž skrytá v obrázku je už skončena! Výherci byli s výsledkem obeznámeni emailem. Děkujeme za účast!

Další informace o QR kódech
Dejte si na vizitku QR kód, už je na to vhodný čas

Související články