Radnice podpořila symboliku vlčího máku

Shodou okolností se 11. listopadu v zemích s křesťanskou tradicí slaví svátek svatého Martina z Tours, který byl veteránem římského vojska, ale Den veteránů má svůj původ jinde.
Hlavní foto

V roce 1918 byla 11.11. v 11 hodin příměřím s Německem ukončena I. světová válka, největší a nejstrašnější válečný konflikt, který do té doby lidstvo poznalo. Tento den se stal na paměť obětem války v demokratických zemích Evropy, v USA a v Kanadě Dnem veteránů. Hezkou symbolikou památky padlých jsou vlčí máky, rostlina, která kvetla na zdevastované půdě bojišť, a kterou krátce po skončení 1. světové války bezděčně zpopularizoval v jedné své básni kanadský vojenský lékař a básník podplukovník John McCrae. V té básni se hovoří o tom, že padlí předávají svou pochodeň živým, aby ji nesli dále. Kdyby jim uhasla, mají si živí vzpomenout na žal padlých, že zemřeli zbytečně.

„Přestože se Den veteránů v naší novodobé historii začal slavit až v roce 1999, jsem rád, že si tento svátek, který si v jiných zemích připomínají již od roku 1919, našel konečně i u nás své důstojné místo,“ domnívá se starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa a dodal: „Váleční veteráni a jejich obětavost a odvaha v boji za lidskou svobodu by měly rozhodně stát za naší pozornost. Zůstávají pro nás mementem, výzvou a inspirací, abychom historii neignorovali a nepodlehli té odvrácené tváři času. Pokud tak neučiníme, škodíme především a hlavně sami sobě.“

I proto se starosta Chalupa rozhodl tento den připomenout právě jeho typickým symbolem – květem vlčího máku. Nejen, že ho dnes na oblečení nosili zaměstnanci a představitelé radnice a městské části, ale desítky kusů obdržely od radnice i členové Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské a Sdružení československých zahraničních letců RAF. Vlčí mák nechyběl ani při dnešní pietní vzpomínce, která proběhla v 11 hodin na Vítězném náměstí v Dejvicích. Kromě starosty Chalupy se zúčastnili také ministryně obrany Vlasta Parkanová, místopředseda Senátu PČR Petr Pithart, náměstkyně pražského primátora Marie Kousalíková, generálporučík Tomáš Sedláček a další.

Související články
Váleční veteráni v Praze jsou často zapomenutí hrdinové

Související články

Pravé korejské kimchi speciality? Peruánské ceviche? Brazilské churrasco? Přejete-li si zjistit, jak tato jídla chutnají správně připravená, nemusíte kupovat letenky a balit kufry. Stačí navštívit v sobotu 6. června mezi 8. a 20. hodinou Festival ambasád na Vítězném náměstí. Brány festivalu se návštěvníkům otevírají už v 8:00 ráno a vstup je pro všechny zdarma. Slavnostní oficiální zahájení, kterého se tradičně účastní samotní velvyslanci, pořadatelé a představitelé Prahy 6, proběhne v 11:00 na hlavním pódiu.

Celý článek 2. 6. 2026

Městská část Praha 6 stojí za vznikem ambiciózního projektu Mural Ruzyně, který na konci června promění více než 700 metrů dlouhou betonovou stěnu v ulici Vlastina v monumentální galerii současného street artu pod širým nebem. Projekt vzniká jako součást festivalu Urban Pictus, za jehož realizací stojí The Chemistry Gallery. Dílo bude vznikat od 15. do 30. června 2026.

Celý článek 25. 5. 2026

Poslední dubnový den patří Ladronka již tradičně čarodějnicím a městská část Praha 6 vás i vaše děti srdečně zve na oslavy filipojakubské noci. Program startuje ve čtvrtek 30. dubna ve 12 hodin a slibuje zábavu, která potěší malé i velké návštěvníky po celé odpoledne až do pozdního večera.

Celý článek 27. 4. 2026