PRAHA 6: PETR ŠABACH A JIŘÍ STRÁNSKÝ OTEVÍRAJÍ UNIKÁTNÍ PROJEKT LITERÁTI Z NAŠÍ ČTVRTI

Praha, 14. 5. 2014 – Víte, kde bydleli Jaroslav Seifert nebo Karel Toman? Kde Ladislav Fuks napsal světové dílo Pan Theodor Mundstock a kde trávil dětství Jiří Stránský? Kde Zdeněk Mahler sedával s Josefem Škvoreckým? Seznámit se s dvacítkou významných literátů posledních sta let z Prahy 6, s jejich díly a životními příběhy můžete díky unikátní projektu „Literáti z naší čtvrti“. Od 15. 5. začínají dvě speciální výstavy na dvou místech - ve Skleněném paláci na náměstí Svobody a v Památníku národního písemnictví v Pélleově ulici 20. Program vedle dvou výstav nabízí dále 3 komentované procházky, 4 speciální besedy a 3 soutěže. Kompletní program a detaily akce jsou na www.literatiznasictvrti.cz

UVNITŘ ČLÁNKU V PŘÍLOZE KOMPLETNÍ PŘEHLED VŠECH AKCÍ! VSTUP ZDARMA!

Hlavní foto

„Z dvaceti literátů, které projekt představuje je hned sedm z nich čestnými občany městské části Praha 6. Tento projekt Praha 6 pořádá i proto, že chceme, aby se školáci i dospělí dozvěděli, že je to právě Praha 6, která se může pochlubit zvučnými jmény české i světové literatury jako jsou Jaroslav Seifert, Václav Havel, Josef Škvorecký a v současné době Zděnek Mahler nebo Jiří Stránský a odhalit jim jejich pestrý život a tvorbu,“ řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

„Literáti z naší čtvrti je projekt, který vzniká ve spolupráci Památníku národního písemnictví, Městské částí Prahy 6 a Porte o.s. Nabízí dvojí pohled – na místa, kde literáti žili, a zároveň na předměty a rukopisy z archivu muzea. Jde tak o jedinečnou příležitost propojení těchto dvou míst paměti,“ uvedl Zdeněk Freisleben, ředitel Památníku národního písemnictví.

Právě na výstavě v Památníku národního písemnictví může veřejnost vůbec poprvé uvidět například natrženou občanku Petra Šabacha nebo obálku jeho rukopisu novely Občanský průkaz.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout také ukázky dopisů Václava Havla jeho první manželce Olze, originály kreseb výtvarníka a spisovatele Petra Nikla nebo předměty osobní pozůstalosti „zuřivého reportéra“ E. E. Kische (pero, kalamář, pouzdro na cigarety a další).

Dvě výstavy doplňuje bohatý doprovodný program. Sérii živých akcí zahájí vernisáž, na níž, ve vzpomínce na Josefa Škvoreckého, zahraje Jiří Stivín. Zájemci budou moci požádat o autogram Jiřího Stránského, Jiřího Suchého, Petra Šabacha a Ivana Vyskočila.

Všestranný umělec Petr Nikl, nejmladší z autorů prvního ročníku, se s námi doslova spojí 22. května on-line z New Yorku a společně se Simonou Babčákovou „zahrají“ z knihy Divňáci z Ňjújorku.

Setkání bratří Jiřího a Ondřeje Suchých proběhne týden poté.

O radosti bude beseda s Jiřím Stránským, který v zahradě Památníku národního písemnictví zavzpomíná na těžké i krásné časy a zároveň přečte ukázky ze svých knih.

Komponovaný večer v Písecké bráně bude patřit nejen Petru Šabachovi, ale i dvornímu scénáristovi Jana Hřebejka, Petru Jarchovskému a v neposlední řadě Ivanu Hlasovi, který dorazí samozřejmě s kytarou. Posledním z literátů tohoto ročníku, který se představí v rámci besedy ve Skleněném paláci, bude Zdeněk Mahler, vynikající vypravěč a zábavný společník.

„Literáti z naší čtvrti je ambiciózní multižánrový projekt, který mapuje osudy a literární tvorbu tvůrčích osobností, jejichž životní příběh je spjat s lokalitou Prahy 6. Tedy s místem - kde se dobře tvoří a žije. Chceme oslovit všechny věkové skupiny čtenářů a příznivců dobré literatury prostřednictví výstav, soutěží a literárních vycházek. Projekt vzniknul díky skvělé spolupráci s MČ Praha 6 a Památníkem národního písemnictví,“ řekla Vladana Rýdlová ze sdružení Porte, o. s.

PŘEHLED HLAVNÍCH AKCÍ:

14.5., 18:00, VERNISÁŽ / nám. Svobody a Pelléova 20 /

Jiří Stivín / Autentické divadlo Ivana Vyskočila /

20.5., 17:00, KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY / Pelléova 20

22.5., 16:00, KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA I. /nám. Svobody/

22.5., 19:00, představení, PETR NIKL a SIMONA BABČÁKOVÁ – Divňáci z Ňjújorku /Městská knihovna Dejvice - NTK/

29.5., 17:00, beseda, JIŘÍ VERSUS ONDŘEJ SUCHÝ /Skleněný palác, nám. Svobody/

3.6., 17:00, PROHLÍDKA VÝSTAVOU / Pelléova 20 /

5.6., 16:00, KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA II. /nám. Svobody/

12.6., 17:00, beseda, JIŘÍ STRÁNSKÝ- KDYŽ MŮŽEŠ UDĚLAT RADOST, MUSÍŠ /PNP, Pelléova 20/

17.6., 17:00, PROHLÍDKA VÝSTAVOU / Pelléova 20 /

18.6., 17:00, beseda, PETR ŠABACH, IVAN HLAS, PETR JARCHOVSKÝ, hostem JIŘÍ STRÁNSKÝ /Písecká brána/

19.6., 16:00, KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA III. /nám. Svobody/

24.6., 17:00, beseda, ZDENĚK MAHLER – Neohlížej se, jde za námi kůň /Skleněný palác, nám. Svobody/

26.6., 17:00, FINISÁŽ, VYHLÁŠENÍ a OCENĚNÍ VÍTĚZE INTERAKTIVNÍ VĚDOMOSTNÍ SOUTĚŽE / Skleněný palác, Pelléova 20 /

Související články

Tradiční představení Opery v Šárce, které Praha 6 organizuje vždy v září u příležitosti Dne Prahy 6, letos nabídne dílo Bedřicha Smetany Dvě vdovy. V neděli 4. září od 14 hodin vystoupí v přírodním amfiteátru pod širým nebem sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla. Vstup je zdarma.

Celý článek31. 8. 2022

U příležitosti 103. výročí založení samostatného Československa se v Písecké bráně uskutečnila vernisáž výstavy (Po)zapomenutí legionáři. Ta připomíná nejen zaniklé názvy řady ulic v Dejvicích a Bubenči, ale především osudy československých vojáků z první světové války, které se pod nimi skrývaly.

Celý článek29. 10. 2021