Galerii Villa Pellé zaplnila díla ikony street artu, Španěla Aryze

Světově uznávaný malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod pseudonymem Aryz poprvé vystavuje v České republice. A vybral si bubenečskou Villu Pellé.

Hlavní foto

Výstava, která potrvá do konce června, nabízí návštěvníkům  výběr z jeho aktuální série Vestigio, která vzniká průběžně od roku 2021. Pětatřicetiletý Aryz je považován za jednu ze zásadních osobností světového street artu. Začínal jako autor graffiti, později však vyměnil sprej za štětec a po celém světě realizoval monumentální muraly, desítky metrů vysoké nástěnné malby.

„Výstavou Aryze Vestigio volně navazujeme na úspěšný projekt Wall Street, který před dvěma lety představil díla výrazných osobností české street artové komunity, jejichž tvorba se postupně, stejně jako u Aryze, přesunula ze stěn ve městě do galerií,“ říká ředitelka galerie Vladana Rýdlová.

 Aryz sám sebe definoval jako umělce posedlého převáděním pohybu do statického obrazu. „Klíčovým tématem monografické výstavy Vestigio je titulní slovo, které můžeme přeložit jako pozůstatek. Jako hlavní kompoziční nástroj zde slouží právě ostatky – ať už je představují části končetin, anatomické odkrývání tělesných vrstev anebo přímé citace historických obrazů. Je zřejmé, že Aryzův malířský svět je plný historie, emocí, napětí a krásy,“ přibližuje současná umělcova témata jeden z kurátorů výstavy Michal Stolárik. „Jeho obrazy jsou neobyčejně silné. Jsou vizuálně přitažlivé a zároveň silné svým obsahem,” dodává druhý z kurátorů, malíř Lubomír Typlt.

Samotnou expozici doplňují komentované prohlídky a výtvarné dílny pro děti. Více na www.villapalle.cz

 

Související články