Ferda Mravenec slaví devadesátiny v bubenečské galerii

Aktuální výstava ve Ville Pellé připomíná autora legendární komiksové postavičky, českého spisovatele, novináře, kreslíře a ilustrátora knih pro děti Ondřeje Sekoru. Letos totiž uplynulo 90 let od chvíle, kdy Lidové noviny otiskly první epizodu obrázkového seriálu Ferda Mravenec.

Hlavní foto

Základem výstavy „Ondřej Sekora známý i neznámý jsou originály Sekorových slavných i méně známých knih, jeho novinové kresby a karikatury, ale i loutky vytvořené podle Sekorových návrhů. „Po výstavách tvorby Jean-Jacquese Sempého, Radka Pilaře nebo Jiřího Šalamouna přiblížíme dalšího významného ilustrátora a veřejnosti nabídneme vedle Sekorovy ikonické tvorby i jeho takřka neznámá díla,“ říká Vladana Rýdlová, ředitelka Galerie Villa Pellé.

Výstava reflektuje všechny důležité autorské polohy Ondřeje Sekory, který nezanechal stopu jen v dějinách české žurnalistiky a literatury pro děti a mládež, ale i v oblastech divadla, audiovizuálních médií, komiksu a sportu. V letech totiž 1923–1924 působil jako zahraniční dopisovatel v Paříži, odkud referoval o dění na letní i zimní olympiádě, a v roce 1927 absolvoval jako reportér v doprovodném voze slavnou Tour de France. Vřelý vztah ke sportu ho přivedl k ragby, jako první přeložil jeho pravidla, trénoval několik týmů a působil také jako rozhodčí. Návštěvníci Villy Pellé se mohou těšit na Sekorovy ilustrace s ikonickou postavou sympatického mravence i na dokumenty vztahující se k jeho novinářskému působení. Překvapivé jsou ukázky scénografických projektů a také Sekorova soukromá malířská tvorba, jejíž nejzajímavější část byla inspirována dílem francouzského výtvarníka Henriho Rousseaua.

Výstava s názvem Ondřej Sekora – známý i neznámý je veřejnosti přístupná do 14. května. K výstavě je připraven doprovodný program pro děti i komentované prohlídky. Více na www.villapelle.cz

Související články