VIDEO: Sté výročí narození O. Wichterleho oslavily na koncertě stovky zájemců

Mimořádný koncert na výjimečném místě uspořádala v neděli 3. listopadu 2013 od 19 hodin městská část Praha 6 ve spolupráci s Národní technickou knihovnou a Vysokou školou chemicko-technologickou. Ke stému výročí narození profesora Otty Wichterleho zahrál v centrální hale Národní technické knihovny Filharmonický orchestr Iwasaki pod taktovkou Chuheie Iwasakiho, se sólistou Václavem Hudečkem. Ten přednesl díla J. S. Bacha, L. van Beethovena a A. Dvořáka. Koncertu se zúčastnila také manželka vědce paní Linda Wichterlová s rodinou. Videoreportáž a fotogalerie uvnitř článku.

Hlavní foto

„Pan profesor byl člověkem s obdivuhodnými morálními hodnotami, ze kterých neustoupil i přesto, že byl komunistickým režimem za své postoje trestán - a tím pádem byla trestána celá společnost. Jsem hrdá na to, že jsem měla možnost si s panem profesorem Wichterlem podat ruku. Blízkost lidí, jako byl on, je sama o sobě obohacením. Přínos, kterým byla pro svět práce Otto Wichterleho, je nesmrtelný,“ řekla při zahájení koncertu Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

Sál zaplnily stovky lidí, koncert sledovaly také z ochozů sálu. Praha 6 tak vzdala hold světoznámému vědci, který je od roku 2002 čestným občanem šesté městské části a jemuž celý svět vděčí mimo jiné za vynález měkkých kontaktních čoček.

Večerem provázel moderátor Jiří Vejvoda, který do pásma o vyprávění o životě profesora Wichterleho pozval jeho blízké spolupracovníky a přátele.

Otto Wichterle: http://www.praha6.cz/wichterle.html

Otto Wichterle převážnou část svého života bydlel a pracoval na území městské části Praha 6. Roku 2002 obdržel in memoriam titul „Čestný občan Prahy 6“, který převzala jeho manželka dr. Ludmila Wichterlová. Dne 27. října 2013 uplyne 100 let od narození vynikajícího vědce, vynálezce, pedagoga a osobnosti - prof. Ing. RTDr. Otty Wichterleho, DrSc., Dr. h. c. Zemřel 18. srpna 1998.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO - Česká centra: Rozhovor s Lindou Wichterlovou o svém muži i kontaktních čočkách - ZDE: http://www.youtube.com/watch?v=5wgNwG_Tg5Q

Související články

Dnešní park Lázaro Cárdenase del Río má relativně bohatou historii. Vznikl jako součást zeleného pásu Dejvic a Bubenče, na základě regulační studie z 20. let 20. století. Posléze byla východní část tohoto pásu přejmenována na Náměstí Interbrigády a v 70. letech minulého století se stala jakýmsi „odkladištěm“ jinde neumístěných soch a pomníků. Byly zde umístěny sochy Simona Bolívara a Benita Juáreze. A možná právě jejich existence dala následně podnět HMP přejmenovat v roce 2000 tuto východní část parku na Park Lázaro Cárdenase del Río.

Celý článek15. 3. 2024