VIDEO: Pamětní deska generála Františka Webera na domě v Rooseveltově ulici

Praha 1. 10. 2012 – Dům číslo 42 v Rooseveltově ulici na Praze 6 nově zdobí pamětní deska – pocta generálu Františkovi Weberovi. Slavnostního odhalení se za radnici šestky účastnil Jan Záruba, místostarosta Prahy 6 a kdo další z osobností?

 

Hlavní foto

Velkým překvapením byla účast Charlese Poláka, synovce generála Webera. Za Svaz letců promluvil plukovník Oldřich Pelčák. Na generála Webera zavzpomínal i jeho soused Karel Polata.

„Vzdáváme hold člověku, který patřil k těm osobnostem českého zahraničního odboje za 2. světové války, které si zasluhují naši trvalou úctu,“ řekl na slavnostním aktu místostarosta Prahy 6 Jan Záruba.

Deska bude dne připomínat hrdinství českých letců v boji proti nacismu i životní příběh statečného člověka, prošel křivolakými zákrutami osudu a nikdy se nezpronevěřil své vojenské i lidské přísaze.

 

Kdo byl generálmajor František Weber:

Narozen 28. února 1908 v Podivíně, zemřel 1. září 1991 v Praze.

Český letec, generálmajor letectva a nositel hodnosti Wing Commander RAF.

Po maturitě na gymnáziu absolvoval na vlastní žádost školu pro důstojníky letectva v záloze s kvalifikací leteckého pozorovatele. 14. ledna 1940 odešel tajně z Prahy, dostal se až do Anglie a přes sběrný tábor Cosford se dostal k 310. čs. stíhací peruti. Koncem roku 1944 onemocněl zánětem pohrudnice, do vlasti se vrátil o dva roky později.

2. února 1949 byl odeslán na nucenou dovolenou a následně propuštěn z řad výkonných letců. 31. prosince 1949 po superarbitačním řízení odešel jako padesátiprocentní invalida do výslužby. 10. ledna 1950 byl zatčen ve svém pražském bytě a až do 19. července 1951 vězněn v TNP Mírov společně i s Františkem Fajtlem, propuštěn byl v souvislosti s rušením tábora.

Po propuštění pracoval jako pomocný dělník v zahradnictví a také jako účetní. V roce 1965 byl rehabilitován a byla mu navrácena hodnost. V roce 1991, již v hodnosti generálmajora v.v., vyznamenán prezidentem republiky Řádem Milana Rastislava Štefánika III. Stupně.

Související články

Až do konce května máte možnost si prohlédnou unikátní výstavu Nezapomeňme 80 na Vítězném náměstí. Součástí výstavy je i ukázka vojenské techniky. Přímo v centru Dejvic a Bubenče bude k vidění vojenská historická technika například: britský 40 mm protiletadlový kanon Bofors L/60, sovětský 37mm protiletadlový kanon vz. 39, německý motocykl v provedení sidecar, americký Dodge WC54 a další. Techniku Praze 6 zapůjčil Vojenský historický ústav. Jedná se o exponáty z Vojenského technického muzea Lešany.

Celý článek 5. 5. 2025