Jubilejní břevnovské posvícení rozvonělo předpolí kláštera

Nejen nové pouťové atrakce, ale především pestrý kulturní program a množství libě vonících lahůdek přilákalo na podzimní břevnovské posvícení rekordní počet návštěvníků, který každým rokem stoupá.
Hlavní foto

Letos se opět do předpolí kláštera přišlo během víkendu bavit přes 30 tisíc lidí. Posvícení už popatnácté zorganizoval Spolek břevnovských živnostníků s pomocí Městské  části Praha 6.

„Každý rok se snažíme program vylepšit a udělat pro návštěvníky co nejzajímavější. Jsme rádi, že na pódiu můžeme dát prostor břevnovským souborům nebo školám, jejich představení patří vždy k těm vydařeným a oblíbeným,“ řekl za Spolek živnostníků Tomáš Hudera.
„Je báječné, že se podařilo udržet tuto tradici už patnáct let“, domnívá se starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Návštěvníky posvícení letos potěšila staročeská vesnička, dobové trhy či pouťové atrakce. Ohnivá show a závěrečný ohňostroj dodaly letošnímu 15. posvícení správnou jiskru. Většina návštěvníků posvícení zavítala také do baziliky sv. Markéty, kde probíhaly bezplatné prohlídky.

Z historie posvícení
Posvícení je připomínka - výroční oslava dne, kdy byl vysvěcen břevnovský kostel a začal sloužit svému účelu. První zprávy o vysvěcení kostela se vztahují ke 14. lednu roku 993. Avšak v průběhu staletí může dojít k novému vysvěcení kostela z různých důvodů. Stalo se tak i v případě břevnovského kostela. Za sedmileté války, kdy byl klášter obsazen Francouzi, Sasy a Prusy, zde byl v roce 1757 zřízen po několik měsíců lazaret a zemřelo tady 2,5 tisíce Prusů, kteří byli pohřbeni na louce za klášterní sýpkou (dnes louka „prajzovka“). Kostel, který rovněž sloužil jako nemocnice, bylo nutné po odchodu pruského vojska celý vyčistit a znovu vysvětit. To vykonal 9. října 1757 světící biskup pražský, hrabě Valdštejn a od té doby se v Břevnově drží toto nové posvícení, které od roku 1994 organizuje Spolek Břevnovských živnostníků a podnikatelů (dnes Spolek břevnovských živnostníků), pod záštitou a s podporou Městské části Praha 6.

Související články

Komplexní výstava děl ilustrátora, výtvarníka a výjimečné osobnosti českého animovaného filmu Jiřího Trnky se pražské veřejnosti otevírá po více než třiceti letech. Na jejím vzniku se podílela i jeho rodina. Výstavu Trnka – příběh legendy lze navštívit v Galerii Villa Pellé do konce srpna.

Celý článek 22. 5. 2025

Až do konce května máte možnost si prohlédnou unikátní výstavu Nezapomeňme 80 na Vítězném náměstí. Součástí výstavy je i ukázka vojenské techniky. Přímo v centru Dejvic a Bubenče bude k vidění vojenská historická technika například: britský 40 mm protiletadlový kanon Bofors L/60, sovětský 37mm protiletadlový kanon vz. 39, německý motocykl v provedení sidecar, americký Dodge WC54 a další. Techniku Praze 6 zapůjčil Vojenský historický ústav. Jedná se o exponáty z Vojenského technického muzea Lešany.

Celý článek 5. 5. 2025