Duka: Zázraky nedělám, ale věřím v ně

Hlavním cílem při jednání mezi státem a církvemi by neměly být otázky restitucí církevního majetku, ale dosažení oboustranně výhodné dohody, řekl dnes v Břevnovském klášteře nový pražský arcibiskup Dominik Duka. Přivítali ho zde starosta Tomáš Chalupa a převor Prokop Siostrzonek. 

Hlavní foto

Dnes dopoledne se převzetím biskupské berle od kardinála Miloslava Vlka oficiálně ujal svého úřadu. Z titulu primase českého, tedy biskupa nejvýznamnější české diecéze ho čekají mnohá jednání s politiky. Duka má naději, že se vztahy mezi církví a státem vyřeší.

První jeho pracovní cesta vedla dnes odpoledne do Břevnovského kláštera. Setkal se zde se starostou Prahy 6 Tomášem Chalupou, převorem Prokopem Siostrzonkem a novináři. Starosta Chalupa věnoval novému pražskému metropolitovi knihu o Břevnově a zmenšenou kopii sochy koně z dejvického náměstíčka Kafkova - Wuchterlova. Bylo to symbolické, Duku totiž do kláštera přivezl kočár tažený čtyřmi černými kladrubskými hřebci. Duka se v kostele sv. Markéty poklonil ostatkům sv. Vojtěcha uloženým v oltáři.  

"Nejsem schopen dělat zázraky, ale věřím v zázraky a zázraky jsou do jisté míry také projevy dobré vůle," řekl při setkání Duka. Přihlásil se přitom k dohodě o majetkoprávním vyrovnání vtělené do návrhu zákona o zmírnění majetkových křivd z roku 2008. Na dohodě se tenkrát domluvily všechny církve a náboženské společnosti, což je trend, který chce Duka následovat.

Mnoha poslancům se nicméně návrh nelíbil a skončil tehdy ve sněmovně neúspěchem. Na základě odborných výpočtů došly strany jednání k náhradě ve výši 83 miliard korun, které by stát vyplácel po dobu 60 let, včetně úroků by stát zaplatil 270 miliard korun. "Já nehlásám, že naděje umírá naposled, ale že neumírá nikdy," řekl k tomu Duka.

Podle něj není chyba jen v politicích, jak to někdy zaznívalo z církevních kruhů. Například kardinál Miloslav Vlk popřál svému nástupci Dukovi prostřednictvím médií lepší politiky než měl on.

Duka novinářům řekl, že země má takové politiky, jaké si zaslouží a že si nemyslí, že problémy země se pojí jen k vrcholné politice. Přál by si prý, kdyby ve společnosti zavládl větší zájem o společné dobro.

Novináře nový pražský arcibiskup překvapil mnoha bonmoty a dobrou náladou. Když se ho ptali na jeho vize a sny, tak Duka vzpomněl svůj nedávný zvláštní sen. Zdálo se mu prý, že se vrátil do borské věznice, kde strávil 15 měsíců v komunistickém režimu.

Na rozdíl od skutečnosti se mu ale ve snu zdálo, že se na Borech probudil v jedné cele s předsedou České biskupské konference Janem Graubnerem.

Zmínil také situaci, kdy dnes v katedrále při bohoslužbě shodil stoleček s deskami a papíry, z nichž předčítal. Byl to okamžik, na který podle svých slov jen tak nezapomene.

Pro Duku je prý důležité více otevřít církev společnosti. Zároveň ale bude podle něj nutné ubránit se pokušení nespojovat otevření církve s reklamou a propagandou. "Musíme být ochotní naslouchat, my někdy máme tendenci radit s tím, že známe všechny odpovědi," uvedl Duka.

Dominik Duka byl jmenován papežem Benediktem XVI. 13. února 2010.

(s využitím iHNED.cz)

Související články

Dnešní park Lázaro Cárdenase del Río má relativně bohatou historii. Vznikl jako součást zeleného pásu Dejvic a Bubenče, na základě regulační studie z 20. let 20. století. Posléze byla východní část tohoto pásu přejmenována na Náměstí Interbrigády a v 70. letech minulého století se stala jakýmsi „odkladištěm“ jinde neumístěných soch a pomníků. Byly zde umístěny sochy Simona Bolívara a Benita Juáreze. A možná právě jejich existence dala následně podnět HMP přejmenovat v roce 2000 tuto východní část parku na Park Lázaro Cárdenase del Río.

Celý článek15. 3. 2024