Žáci základních škol v Praze 6 se na koronavirus testují PCR testy ze slin

Na základních školách v Praze 6 dnes začalo pravidelné testování žáků PCR testy ze slin za využití tzv. poolování, tedy vyhodnocení více vzorků najednou. Dodavatele testů a zpracovatele výsledků jednotlivé školy vybraly prostřednictvím transparentních výběrových řízení.

Hlavní foto

K PCR testování ze slin s využitím metody poolování přistoupilo 13 základních škol, které jsou příspěvkovými organizacemi městské části. Dvě školy se doposud nezapojily z organizačních důvodů, žáci se zde zatím testují antigenními testy výtěrem z přední části nosu. „Zájem o PCR testování mezi školami jednoznačně dokládá, co jsme vládě společně s odborníky soustavně sdělovali již několik měsíců. PCR testy ze slin jsou pro žáky daleko šetrnější než antigenní testování, které vláda ve školách nasadila původně,“ říká Marie Kubíková, radní Prahy 6 pro školství, s odkazem na pilotní projekt v městské části, který se uskutečnil závěrem letošního února a z něhož vyšlo, že 39 % žáků považuje antigenní test výtěrem z přední části nosu za nepříjemný až bolestivý.  

Ve spolupráci s městskou částí školy vypsaly vlastní výběrová řízení na dodavatele odběrových vzorků a na laboratoř, která zajištuje vyhodnocení testů. S těmito subjekty budou dle nastavených podmínek školy spolupracovat do konce právě probíhajícího školního roku. Náklady na jeden test se pohybují v rozmezí od 149 do 200 korun v závislosti na podmínkách konkrétního dodavatele, testování žáků hradí stát. „V důsledku konkurenčního prostředí a s využitím poolování se ceny PCR testů ze slin výrazně snížily a nyní se pohybují na podobné úrovni jako testy antigenní. Ve vzájemném srovnání jsou ale PCR testy daleko průkaznější, což je jejich jednoznačná výhoda,“ vysvětluje radní Kubíková.

Žáci se na základě nařízení vlády budou testovat jednou za dva týdny přímo ve třídách.  Samotný způsob odběru vzorků u slinných PCR testů pak závisí na jejich dodavateli. V některých školách si tedy žáci odebírají slinný vzorek kloktáním, jinde zase cucáním k tomu určeného vatového tamponku. Odebrané vzorky jsou následně odeslány do akreditované laboratoře k vyhodnocení. Výsledky obdrží rodiče dětí do druhého dne zprávou do mobilního telefonu nebo na e-mail.

„Současné testování vnímáme jako přípravu na příští školní rok, který by již v žádném případě neměl přinést návrat k distanční výuce. S laboratořemi si vyzkoušíme organizaci testování a příští září už tak pro nás nebude případné PCR testování novinkou,“ dodává radní Kubíková.

Související články

Historicky první Projektový den vznikl díky spolupráci ČVUT, Místního akčního plánu Praha 6 (MAP 6) a městské části Praha 6. Zhruba 500 žáků ze základních škol Prahy 6 tak mělo možnost navštívit 7 fakult a na vlastní kůži zažít to nejzajímavější, co studentům nabízejí. Měli tak možnost vidět například eFormuli či navštívit největší vodohalu a vysokonapěťovou halu.

Celý článek6. 2. 2024