VIDEO: J. ŠKVORECKÝ MÁ V PATOČKOVĚ PAMĚTNÍ DESKU

Praha, 26. 9. 2014 – V den 90. výročí narození spisovatele Josefa Škvoreckého dne 27. září 2014 byla v Patočkově ulici v Praze 6 odhalena pamětní deska tomuto českému světoznámému spisovateli. V domě v Patočkově ulici (dříve ulice U Kaštanu) č. p. 1707/101 v době před exilem žil spisovatel se svou manželkou Zdenou Salivarovou v letech 1960 až 1969. Městská část Praha 6 zaplatila za desku 160 tisíc korun.

Hlavní foto

Desku slavnostně odhalila Marie Kousalíková, starostka Prahy 6 společně s Václavem Krištof, předseda a zakladatel Společnosti Josefa Škvoreckého, Jarmila Emmerová, předkladatelka a Zdeněk Mahler.

Autorem pamětní desky je grafik Jan Dvořák ve spolupráci s Radko Šťastným. Na desce je motiv karikatury od Ondřeje Suchého, který poskytl reprodukční právo na své dílo darem. Hodnota desky je 160 tisíc korun. V předpolí byl upraven park Josefa Škvoreckého dle návrhu Doc. Ing. Arch. Luboše Paty, včetně patníku spočinutí s iniciálami J. Š.

„Škvoreckého cesta životem byla předurčena snahou pomáhat. Pomáhat jako nedostudovaný lékař, pomáhat jako učitel, pomáhat jako spisovatel, který svým dílem těší, baví i vzdělává. Snad mu inspirací byla i Praha 6 a poskytla mu svou vlídnou náruč, ve které mohl klidně a nerušeně tvořit a psát. Je proto víc, než na místě, aby zde v Břevnově stála připomínka jeho života a díla,“ řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

Josef Škvorecký zemřel v lednu 2012 kanadském Torontu ve věku 87 let. Patřil k nejvýznamnějším českým poválečným prozaikům, ale během osudu také nakladatelům. Mezi jeho nejznámější díla patří Zbabělci, Tankový prapor, Lvíče, Legenda Emöke, Mirákl, Prima sezona či Příběh inženýra lidských duší. Poslední tři již vznikly v kanadském exilu.

„Ať si každý, kdo půjde kolem vykouzlí úsměv při vzpomínce na jeho usměvavá a zároveň hluboká díla. Ať si každý bez úsměvu vzpomene na režim, který osobnosti, jako Josefa Škvoreckého vyhnal z rodné země a její národ o jejich přítomnost ochudil. A ať si každý také s úctou vzpomene na to, že je totalitní režim nezlomil. Je třeba si z nich brát příklad a v jejich odkazu nedovolit, aby se exodus mozků a potlačování lidské svobody opakoval,“ doplnila Kousalíková.

Literáti z naší čtvrti - Josef Škvorecký - PROFIL ZDE!

http://www.literatiznasictvrti.cz/cz/literati/josef-skvorecky 

Josef Škvorecký – život a dílo – Slovník české literatury po roce 1945:

http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=439&hl=Josef+%C5%A0kvoreck%C3%BD

TO BYL JOSEF ŠKVORECKÝ - VIDEOREPORTÁŽ ZDE!

https://www.youtube.com/watch?v=3dZSeCiiy3Q