Výstava Cesta ke svobodě 1989 - 2019

Galerie "Skleňák", 28. 10. – 1. 12. 2019

Letos si připomínáme 30. výročí od chvíle, co se studentský pochod vydal z pražského Albertova na Národní třídu. Brutální zákrok bezpečnostních složek tehdy odstartoval vlnu občanského odporu a generálních stávek, které vyústily v Sametovou revoluci.

Hlavní foto

Její výsledek všichni známe. Československo se zbavilo totalitního režimu a po jednačtyřicetiletém útlaku se vrátilo mezi nezávislé, demokratické státy. K připomínkovým akcím po celé naší zemi se v těchto dnech připojuje i šestá městská část, která si výslovně považuje a proklamuje demokratické hodnoty, jako jsou nezávislost, svoboda a solidarita za to nejcennější, co jsme po roce 1989 získali.

Dnes, tři desítky let po pádu totality, máme mnoho samozřejmých práv a svobod. Svobodu projevu i vyznání, právo shromažďovat se, právo na vlastní rozhodnutí. Zároveň jsou opět u moci komunisté, lidé znovu demonstrují na symbolických místech pro české dějiny, protože se obávají o osud demokracie. Atmosféra se v naší společnosti přiostřuje a Češi se možná opět blíží ke křižovatce dějin.

Výstava představuje tři desítky panelů s emotivními velkoformátovými fotografiemi z Národní třídy 17. listopadu a následujících dní, kdy se v Československu měnil režim a lidé se těšili na nástup cesty ke svobodě. Kromě působivých fotografií se mohou dočíst na textových panelech chronologicky o listopadových událostech, jak šly za sebou, počínaje demonstrací na Albertově, brutálním zásahem milicí na Národní třídě a reakcemi komunistického režimu i nově vznikajícího Občanského fóra. Vzpomínky pokračují demonstrací na Letné, jmenováním nové vlády a končí volbou Václava Havla prezidentem Československé republiky. Výstava je doplněna kopiemi výtisků dobových deníků. 
Výstava vznikla ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha. Expozici za výlohami Skleňáku lze zhlédnout do 1. 12. 2019.

Související články

Sedm ořešáků královských tvoří památné místo v Praze 6 věnované připomínce vypálení obce Lidice, od něhož letos uplyne 80 let. Stromy zde vyrostly z ořechů, které byly v létě 1942 posbírány přímo v nacisty obklíčených Lidicích. Přírodní památník na pomezí Vokovic a Veleslavína dnes otevřela městská část Praha 6.  

Celý článek9. 6. 2022