V Praze 6 vznikla třída pro děti s těžkým postižením

Nová rehabilitační třída pro děti s těžkým mentálním a kombinovaným postižením vznikla v detašovaném pracovišti základní speciální školy Rooseveltova v Alžírské ulici.
Hlavní foto

Dětem umožní vzdělávat se podle jejich možností a schopností v moderním prostředí. Škole přibyly také bezbariérové vstupy a nově opravené třídy pro autistické děti. Na rekonstrukci vydal pražský magistrát kolem 24 milionů korun. 

Školu navštěvuje 12 žáků s autismem, k nimž mohlo nyní přibýt šest dětí s mozkovou obrnou a mentálním postižením. Přišly sem z nedalekého stacionáře. Do školy mohou nastoupit okolo sedmého roku a čeká je desetiletá školní docházka. Žáci se v nové rehabilitační třídě učí především komunikovat a postarat se o sebe. Ve třídě mohou sedět, ležet, odpočívat a hrát si. Na vybavení a dekoraci tříd se podíleli spolu s architekty i pedagogové, kteří podle ředitelky školy Evy Klípové dbali na to, aby vše vyhovovalo potřebám handicapovaných dětí. Prostory pro ně také byly přestavěny na bezbariérové.

Pracoviště bylo založeno v roce 1992 z iniciativy rodičů, jejichž děti byly osvobozeny od školní docházky. Nejdříve vznikla třída, kde se učili čtyři žáci s dětským autismem. Nyní zde pracuje osm učitelů a škola může pojmout až 20 dětí. Pro děti s těžkým mentálním a kombinovaným postižením existují v Praze podle Klípové ještě další dvě školy. V Praze 3 se nachází integrační centrum Zahrada a v Praze 9 dětské centrum Paprsek.

(podle ČTK)

Související články

Důvodem je podle školských odborů a zapojených škol především nesouhlas s navrhovanými úspornými opatřeními na straně státního rozpočtu, která mohou vést ke snižování kvality vzdělávání a ve svém důsledku zásadně omezí možnost rozdělovat početné třídy do menších skupin v rámci výuky k tomu vhodných předmětů, primárně jazyků.

Celý článek23. 11. 2023