Ulice Ukrajinských hrdinů a Skakunův most. Praha 6 má nové místopisné názvy

Část Korunovační ulice, která se nachází na území Prahy 6, změnila název. Nově se jmenuje „Ukrajinských hrdinů“. Přejmenování bylo dnes stvrzeno oficiální výměnou místopisné cedule za účasti starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, primátora Zdeňka Hřiba, ukrajinského velvyslance v České republice Jevhena Perebyjnise a dalších hostů.

Hlavní foto

Oficiálního pojmenování a vlastní místopisné cedule se dočkal také přilehlý a dosud bezejmenný most, který spojuje Prahu 6 se sousední Prahou 7. Ten nese název „Skakunův most“ k uctění památky ukrajinského ženisty Vitalije Skakuna, jenž v bojích na Ukrajině obětoval vlastní život, aby zpomalil postup ruských invazních jednotek.

Komunikace s názvy na počest ukrajinských válečných hrdinů se nacházejí bezprostředně před velvyslanectvím Ruské federace – země, která Ukrajinu vojensky napadla. „Na ruské ambasádě pracují diplomaté, kteří otevřeně hájí ruskou agresi vůči Ukrajině. Proto právě zde musíme dát jednoznačně najevo, že nesouhlasíme s tím, čeho se Rusko dopouští, a naopak plně podporujeme naše ukrajinské přátele. Novým názvem ulice i mostu vzdáváme hold všem Ukrajincům, kteří statečně brání svou zemi a tváří v tvář agresorovi bojují také za naši svobodu a naše společné hodnoty,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

„Válka Ruska proti Ukrajině je válkou proti civilizovanému světu. Proto celý svět vzhlíží k ukrajinským hrdinům, kteří brání společné hodnoty. Tato inciativa je důležitá i pro českou mládež, aby věděla co je dobro a zlo, kdo jsou hrdinové vzdorující nacistickému Rusku – zemi, která páchá obrovské válečné zločiny,“ uvádí Jevhen Perebyjnis, ukrajinský velvyslanec v České republice.    

Nové pojmenování obou komunikací vzešlo z rozhodnutí zastupitelstva Prahy 6. Skakunův most a ulice Ukrajinských hrdinů geograficky i tematicky navazují na náměstí Borise Němcova, které před dvěma lety získalo svůj název podle zastřeleného ruského opozičního politika. „Nové pojmenování se týká úseku původní Korunovační ulice výhradně na území Prahy 6. V této části nejsou žádné adresy našich občanů s trvalým pobytem, přejmenování tak nevyžaduje výměnu dokladů,“ říká k praktické stránce věci zastupitel Prahy 6 Libor Bezděk, který změnu názvu inicioval.

Zastupitelstvo městské části Praha 6 schválilo nové názvy komunikací letošního 28. února. Návrh Prahy 6 pak podpořily i volené orgány hlavního města Prahy, které má v oblasti místopisných názvů rozhodující pravomoc. Změna již byla zanesena do katastrální mapy. 

Fotogalerie zde: https://eu.zonerama.com/MestskacastPraha6/Album/8335647