Trať z Prahy do Kladna přes letiště bude zřejmě do roku 2013

Modernizovaná trať z Prahy do Kladna se zastávkou na ruzyňském letišti, tzv. AirCon, bude zřejmě hotova do roku 2013. Konečná podoba tratě bude známa začátkem příštího roku.

Dohodli se na tom zástupci ministerstva dopravy, pražského magistrátu, Prahy 6 a Středočeského kraje na čtvrtečním jednání. Potvrdil to mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
"Doprava mezi Kladnem a Prahou, přes mezinárodní letiště v Ruzyni, je pro ministerstvo dopravy hlavní prioritou následujících let," řekl ministr dopravy Aleš Řebíček, který setkání inicioval.

Přesto zatím není jasné, kolik nová trať bude stát, kudy povede a kde bude v Praze končit. "Odhady nákladů samozřejmě máme, ale nebudeme je zatím zveřejňovat," řekl Hanzelka. Dříve se mluvilo o zhruba 20 miliardách korun. Cílovou stanici v Praze by měla určit studie, kterou pro MD do poloviny prosince vypracuje dopravní fakulta ČVUT.

Podle Hanzelky přicházejí v úvahu v podstatě všechna pražská nádraží kromě Hlavního; jako nejžhavější kandidáty mluvčí uvedl Masarykovo, Smíchovské a Holešovické nádraží.

Z největší části v Praze povede trasa přes městskou část Praha 6. Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa proto na jednání požadoval, aby nová trasa byla k obyvatelům městské části co nejšetrnější.
„Je zřejmé, že rychlodráha bude nejvíce zasahovat do území Prahy 6. Představil jsem proto na jednání požadavky pro výstavbu a vedení tratě. Ty musejí zajistit šetrnost vůči obyvatelům městské části,“ říká Tomáš Chalupa.
Podle plánovaných záměrů bude trať zasahovat do oblasti Městské části Prahy 6 z více než 80 procent své celkové délky na území Prahy.

"Čtvrteční jednání bylo startem debaty, která by měla skončit společným memorandem o konečné podobě a vedení tratě mezi Kladnem a Prahou," řekl Hanzelka.

O nové rychlodráze se mluví již delší dobu, neboť Praha stále nemá vyhovující spojení centra města s letištěm. Situaci má vyřešit právě AirCon a také připravované prodloužení trasy metra A. O způsobu financování AirConu není podle Hanzelky zatím rozhodnuto; představitelé MD však v minulosti mluvili o využití soukromého kapitálu v rámci tzv. PPP projektu, tedy partnerství soukromého a veřejného sektoru.


(převzato z ČTK)

Související články

Od poloviny srpna bude na základě požadavku městské části Praha 6 významně rozšířen provoz autobusové linky 218, která dnes zajišťuje spojení od metra Nádraží Veleslavín do oblasti Nových Vokovic. Nově pojede tato linka také večer a o víkendech. Z Nádraží Veleslavín bude prodloužena Kladenskou ulicí až ke stanici metra Bořislavka a do obratiště Na Pískách.

Celý článek 20. 7. 2026

Rada městské části Praha 6 vyjádřila nesouhlas s navrženou podobou nočního provozu, kterou ve své březnové Deklaraci představila společnost Letiště Praha. Vedení šesté městské části sice vítá odpovědný přístup letiště k udržitelnosti, navržená opatření a stávající limit 48 nočních pohybů však považuje za nedostatečná pro plnohodnotnou ochranu zdraví a klidu svých obyvatel. Cílem Prahy 6 je dosáhnout úplného zrušení nočních letů v čase od 00:00 do 05:30 hodin, a to nejpozději do roku 2032.

Celý článek 16. 7. 2026

Městská část Praha 6 zásadně nesouhlasí s postupným omezováním autobusové linky 191. Tento klíčový spoj, který denně využívají tisíce obyvatel pro cesty do práce, do škol i na letiště, byl ze strany Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) letos už dvakrát omezen. Praha 6, která dlouhodobě prosazuje prioritu MHD před individuální automobilovou dopravou, vnímá tento krok jako absolutně nepřijatelný.

Celý článek 17. 6. 2026