Rekonstrukce okupace v letních kinech na šestce

Mimořádně působivý dokumentární film Rekonstrukce okupace, který měl teprve před pár dny světovou premiéru na festivalu v Karlových varech, budou mít lidé možnost zhlédnout hned ve dvou letních kinech na šestce.

Hlavní foto

2. září uvede unikátní celovečerní dokument Letní kino u Keplera, 7. září za přítomnosti režiséra Jana Šikla promítne film dejvická Klubovna. Zařazení snímků do programů letních kin iniciovala radnice Prahy 6. Díky možnosti promítání pod širým nebem tak doufá, že si cestu do kina najde co největší množství diváků.

"Praha 6 se tématům moderní historie věnuje systematicky a dlouhodobě. Připomínáme je veřejnosti také prostřednictvím velkoformátových výstav v ulicích, letos například výstavou o odchodu vojsk Sovětského svazu z Československa, které bylo okupováno dlouhých 23 let. Tvůrci filmu si toho všimli a právě proto nás oslovili," vysvětluje místostarosta pro kulturu Jan Lacina.

Celovečerní dokument Rekonstrukce okupace se dotýká klíčových událostí srpna 1968, ke kterým se Jan Šikl dostává prostřednictvím většinou dosud neznámých záběrů ze soukromých archívů. Před časem nalezl 3,5 hodiny profesionálně natočeného materiálu, na kterém je zachycena invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968. Většina ze záběrů nebyla dosud publikována. Jejich unikátnost spočívá mimo jiné i v tom, že je na nich zachycena řada různých míst po Československu. Autor začíná hledat, kdo a kde je v archivu zachycen. Další filmové materiály pocházejí od amatérských filmařů, kteří je nabídli během vzniku filmu. Tento syrový a neučesaný materiál ještě více dotváří obrazově vyrovnaný celek. Vzpomínky na konkrétní události ožívají a pátrání se postupně mění v reflexi toho, jak se historický okamžik otiskl do nás samotných. Film pojednává o zkušenosti mezní situace a svébytné formě společenské paměti.