Radnice zveřejňuje smlouvy na webu

Radnice Prahy 6 se stala průkopníkem ve zveřejňování obecních uzavřených smluv na internetu. Slibuje si od toho větší průhlednost pro občany.

Hlavní foto

V celé zemi se k tomuto kroku nad rámec zákonných povinností dosud odhodlalo jen několik měst či obcí. Nikdo však nepublikuje smlouvy v takovém rozsahu, jako Praha 6, která na internetu již zveřejnila 15 890 smluvních vztahů!

Až donedávna museli zájemci o nahlédnutí do smluv požádat o jejich kopii podle zákona o svobodném přístupu k informacím . Většinou jde ale o zdlouhavou proceduru. Nyní stačí využít systém elektronické databáze smluv, který obsahuje smlouvy a dodatky od roku 2007. Modul obsahuje navíc přehledný vyhledávač. Celkem je v systému dnes 15 890 smluv.

http://www.praha6.cz/smlouvy

Zároveň na webu Prahy 6 jsou zveřejňována výběrová řízení. Radnice využívá nejen elektronické tržiště, ale také elektronické aukce. Jejich výhodou je předcházení předraženým zakázkám a podezření z korupce. Navíc se konečné ceny daří virtuální dražbou výrazně snižovat. Během tří měsíců radnice realizovala patnáct aukcí a ušetřila tím čtvrt miliónu korun.

http://www.praha6.cz/trziste

Související články