Praha zrekonstruovala školku v Bubenči

Po pětiměsíční rekonstrukci je od prosince znovu obnoven provoz v budově mateřské školy Charlese de Gaulla v Bubenči. Celková modernizace školky probíhala s důrazem na maximální zachování vilového charakteru objektu z roku 1938 i jeho původních prvků. 

 

Hlavní foto

Výsledek rekonstrukce stojí za pozornost. Zachováno zůstalo původní členění objektu, zrepasovány byly historické vestavěné skříně, dveře, kliky nebo vnitřní zábradlí. Školka je krásně opravená, aniž by se poničil charakter domu,“ vyzdvihuje klady radní pro školství Marie Kubíková /ODS/. „Věřím, že to děti i rodiče dokáží ocenit,“ dodává. Na místě zůstal i historický krb v jedné z místností. Podle radní se podařilo ukázkově skloubit práci projektantů, zhotovitele stavby a technického dozoru, který na investiční akci městské části dohlížel.  Dobrou zkušenost chce Praha 6 zúročit při nadcházející rekonstrukci další školky v Tychonově ulici, která se navíc nachází v památkové zóně. 

Jde o krásný příklad konverze, kdy byl zvolen zcela správný přístup se snahou o maximální autenticitu. U historických staveb tohoto typu z mladšího období je velmi důležité zachovávat autenticitu materiálů. Vyměněné materiály jsou vybrány s velkým citem – barvy jsou buď původní, nebo neutrální. Dodatečnou barevnost do prostředí vnesou děti,“ zhodnotil výsledné dílo Prof. Ing. arch. Petr Urlich, odborník na architekturu 19. a 20. století, který se mimo jiné podílel na revitalizaci Müllerovy vily. 

Největším úkolem bylo zrekonstruovat budovu tak, aby byla k užitku oběma oddělením a Centru tvořivosti, které sídlí v přízemí. Zároveň jsme se potýkali s úkolem zachovat ráz stavby. Nepoužili jsme běžně používané izolační materiály, ale zvolili jsme tepelně izolační omítku, která ráz budovy nezměnila,“ uvedl projektant Radek Krýza z atelieru Sibre. 

Ani navržené moderní materiály neovlivnily historický ráz budovy. Školka dostala novou střechu, okna a některé dveře. Původní okenní mříže nahradily nerezové sítě, na terase pak pro děti přibyl polyuretanový povrch s herními prvky. V interiéru jsou nové elektroinstalace, podlahy, omítky, sociální zařízení a zrekonstruovaná je kotelna. Na zahradě přibylo venkovní pítko a součástí rekonstrukce byla i oprava oplocení areálu. Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly téměř 20 milionů korun. 

Padesát dětí se do opravené školky vrátilo po tříměsíčním „azylu“ v mateřské škole ve Vokovicích. Ta sloužila jako přechodné útočiště. Objekt ve Vokovicích čeká v budoucnu demolice. Na jeho místě plánuje vystavět Praha 6 zcela novou čtyřtřídní školku.

 

Související články

Důvodem je podle školských odborů a zapojených škol především nesouhlas s navrhovanými úspornými opatřeními na straně státního rozpočtu, která mohou vést ke snižování kvality vzdělávání a ve svém důsledku zásadně omezí možnost rozdělovat početné třídy do menších skupin v rámci výuky k tomu vhodných předmětů, primárně jazyků.

Celý článek23. 11. 2023