Praha 6 na radnici otevřela babybox nové generace

Radnice Prahy 6 má babybox nové generace, městská část jej symbolicky otevřela na Mezinárodní den dětí. V rámci slavnostního ceremoniálu novému babyboxu požehnal generální vikář pražské arcidiecéze Mons. Zdenek Wasserbauer.

Hlavní foto

Praha 6 patří mezi pouhé dvě pražské městské části, jejichž radnice mají na budově umístěn babybox. Ten původní zde byl od července 2010. „Doposud jsme v našem babyboxu přivítali celkem pět dětí: tři chlapečky a dvě holčičky. Každé zde odložené dítě od nás dostalo různé dárky, jakousi základní výbavu do života. A jsme moc rádi, že se jim všem poměrně hladce podařilo najít náhradní rodinu. Adoptivní rodiče s naším úřadem průběžně komunikují. Víme tedy, že se u nich děti mají úžasně,“ říká radní Prahy 6 pro sociální politiku a zdravotnictví Marián Hošek.

Novou schránku pro odložené děti dostala Praha 6 od sdružení Babybox darem, jeho hodnota činí přibližně 300 tisíc korun. „Snažíme se o záchranu novorozenců, kteří by jinak byli matkou odloženi. Hrozila by jim tak vážná újma na zdraví nebo smrt,“ vysvětluje Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v České republice, na něž získává finance od dárců. Hess společně s radním Hoškem uvedl nový babybox Prahy 6 do provozu, generální vikář pražské arcidiecéze Mons. Zdenek Wasserbauer zároveň novému zařízení požehnal. „Babybox nové generace na radnici v Praze 6 otevíráme symbolicky na Mezinárodní den dětí a také v den šestnáctého výročí zřízení prvního babyboxu v České republice. Za těch šestnáct let pomohly babyboxy vstoupit do nového a snad lepšího života 218 nechtěným děťátkům,“ doplňuje Ludvík Hess.

Babybox nové generace, který byl na radnici Prahy 6 instalován na místě toho původního, tedy v Jilemnické ulici, má klimatizovaný interiér a automatizovaná dvoukřídlá dvířka. Matka, která se zde rozhodne odložit své dítě, jednoduše zmáčkne zelené tlačítko, aby se jí schránka otevřela. Nemusí tak ručně manipulovat s klikou, jako tomu bylo u předchozího babyboxu. Ve vnitřním prostoru schránky je umístěn váhový senzor a rovněž videokamera, řídící systémy zajišťují nepřetržité monitorování stavu uvnitř babyboxu. Vyskytne-li se ve schránce nový přírůstek, váhový senzor zajistí spuštění alarmu a zařízení automaticky odešle zprávu pomocí SMS či e-mailu na předem určené kontakty. Tím je zajištěno, aby se dítěti co nejrychleji dostala potřebná zdravotní péče.  

Související články

Služba Senior taxi bude od dubna rozšířena o jeden vůz navíc. Radnice Prahy 6 službu nabízí od loňského října a od té doby vydala seniorům již téměř 900 průkazů a celkem se od té doby uskutečnilo již více než 1500 jízd. Vzhledem k velkému zájmu o tuto službu se vedení radnice rozhodlo přidat jedno vozidlo.

Celý článek20. 3. 2024