O vítání dětí a oslavy jubileí mají lidé zájem

Loni žilo v Praze 6 třicet lidí starších sta let. Nejstarší obyvatelé šestky – jsou dokonce dva – oslavili 105. narozeniny. Radnice na své seniory nezapomíná a u příležitosti jubilea je zve na oslavu do Skleněného paláce, těm starším doručují blahopřání a drobné dárky matrikářky osobně.

Hlavní foto

Stalo se hezkou tradicí, že pro jubilanty dožívající se 80, 85 a 90 let uspořádá radnice slavnostní obřad ve Skleněném paláci, kde je pro ně připravený malý koncert hudebníků divadla Semafor, přípitek a místostarosta pro sociální politiku Marián Hošek (KDU-ČSL) každému oslavenci předá blahopřání podepsané starostou, květinu a taštičku s malými dárky a drobností na památku. Každý senior také může dostat jako upomínku na slavnost sadu fotografií zdarma. Loni přijalo pozvání na oslavu 450 jubilantů, což je asi třetina pozvaných.
Za seniory, kteří slaví 95. narozeniny – v roce 2022 jich bylo 110 – chodí matrikářky domů a osobně jim předávají blahopřání od starosty a drobné dárky. Občanům, kterým je nad devadesát let a nemají kulaté či půlkulaté výročí, přichází pravidelně k narozeninám blahopřání. To dostávají i všichni pětasedmdesátníci. Ročně jde o několik stovek jubilantů.

Století
Sté a každé další narozeniny jsou natolik výjimečné, že si zaslouží osobní návštěvu starosty, místostarosty nebo dalších představitelů radnice. Vždy se tak děje po domluvě s rodinou a s ohledem na zájem a zdravotní stav jubilanta. K narozeninám dostávají století od městské části dárek, například knihu o Praze 6, sadu psacích per, stříbrnou pamětní medaili a potravinový či kosmetický balíček. Nechybí ani blahopřání od starosty, květina, případně přípitek.

Jubilejní svatby

Slavíte padesáté, šedesáté, nebo dokonce sedmdesáté či jiné kulaté výročí svatby a rádi byste si tuto událost znova připomněli? Stačí kontaktovat matriku městské části a můžete si obřad zopakovat.
Do obřadní síně Skleněného paláce bývají zvány zpravidla dva až čtyři manželské páry zároveň, opět zde dostanou drobné dárky, blahopřání a květiny. Pokud zdravotní stav jednoho z partnerů nedovoluje na obřad přijít, lze jeho menší variantu a předání dárku uspořádat u jubilantů doma.

Vítání dětí
Velký zájem mají rodiče také o vítání dětí, loni přišla polovina pozvaných – 520 dvou až čtyřměsíčních miminek z 1060. Že se stávají občánky Prahy 6, dětem připomíná stuha se znakem městské části, stříbrná pamětní mince, dárek a rodičům blahopřání od starosty a květina. Nechybí ani fotografie, a to nejen z obřadu, ale další si mohou nechat rodiče udělat ve slavnostně nazdobené bráně.

Nejvíce svateb ve Skleněném paláci
V roce 2022 bylo na území Prahy 6 uzavřeno 425 manželství, z toho 349 občanských a 76 církevních sňatků.
Nejoblíbenější měsíce pro svatby jsou červen, srpen a září, kdy se jich koná 50 až 70, oproti tomu v zimě jich bývá jen patnáct až dvacet měsíčně. Nejoblíbenějším místem je obřadní síť ve Skleněném paláci, kde si své ano řekne každý druhý pár.
Velmi často jsou mezi novomanžely cizinci, u 13 procent svateb je cizinec jeden ze snoubenců, v 17 procentech oba. Mezi třicítkou zemí, odkud snoubenci pocházejí, lze najít i Japonsko, Etiopii, Filipíny, Guatemalu, Konžskou republiku nebo Namibii.

Uzavření registrovaného partnerství
Registrované partnerství lze uzavřít pouze na 14 místech v celé České republice – v hlavním městě má tu pravomoc Praha 1. Pokud vládou navržená novela zákona o matrikách úspěšně projde parlamentem, dovolí uzavřít registrované partnerství na jakékoli matrice, tedy i v Praze 6.

Víte, že v Praze 6 loni slavilo…

75 let 1124 lidí
80 let 710 občanů
85 let 502 lidí
90 let 359 jubilantů
95 let 110 seniorů
100 let 13 osob
101 let 10 lidí
102 let 1 člověk
103 let 3 osoby
104 let 1 senior
105 let 2 jubilanti

Související články

Služba Senior taxi bude od dubna rozšířena o jeden vůz navíc. Radnice Prahy 6 službu nabízí od loňského října a od té doby vydala seniorům již téměř 900 průkazů a celkem se od té doby uskutečnilo již více než 1500 jízd. Vzhledem k velkému zájmu o tuto službu se vedení radnice rozhodlo přidat jedno vozidlo.

Celý článek20. 3. 2024