Nová komunitní zahrada na Vypichu

Obyvatelé Prahy 6 mají k dispozici novou komunitní zahradu. Nachází se v sousedství obchodního domu Kaufland na Vypichu. Za podpory Prahy 6 vznikla ve spolupráci společnosti Kokoza a obchodního domu.

Hlavní foto

Zahrada nabízí příjemné místo pro trávení volného času a komunitní pěstování. Její součástí je 26 vyvýšených záhonů, tříkomorový městský kompostér, ovocné stromy, jedlé a kvetoucí keře, hmyzí hotel s edukačními cedulemi pro děti, ptačí budky či paletové lavice a stoly.

Prostor zahrady je komunitě k dispozici zcela zdarma. Záhony tu budou postupně získávat své majitele z řad rodin s dětmi nebo seniorů, kteří je využijí pro vlastní potřebu. „V poslední době se město hodně zahušťuje a my se snažíme, i ve spolupráci s ostatními partnery, přinášet tyto projekty, které zpříjemňují čas. Jste ve městě, ale současně nemusíte jet nikam daleko za jeho hranice proto, abyste si něco vypěstovali, abyste si užili volný čas, třeba i s dětmi,“ říká místostarosta Jakub Stárek, který má veřejný prostor ve své gesci. Komunitní zahrada má podle něj sloužit těm, kteří jsou dostatečně odpovědní na to, aby dokázali přijít, zasadit, uklidit po sobě. A to, co zasadí, následně udržovat. To znamená zalévat nebo umět kompostovat.

Vyvýšené záhony jsou rozdělené, takže aktuálně je pro více než sto přihlášených zájemců k dispozici 52 záhonů. „Jestli bude další zájem, možnosti růstu zahrady určitě jsou,“ říká Radka Pokorná, ředitelka spolku Kokoza.

„Hlavní cílem komunitních zahrad je dát nějaký význam, přesah, tomuto prostoru zelenému, který máme u naší prodejny. A chceme lidem nabídnout možnost trávit zde volný čas, pěstovat bylinky, ovoce, zeleninu, ale také sousedské vztahy,“ dodává Peter Chalupianský, manažer obchodního domu.