Názvy některých ulic dostanou "vysvětlivky"

Lidé v Praze 6 se dozví, po kom a proč se jejich ulice jmenuje.

Hlavní foto

Občané z pražské Janouškovy ulice budou mít černé na bílém, že mají v adrese jméno rozvraceče republiky: Antonín Janoušek v roce 1919 vedl bolševickou Slovenskou republiku rad. A i kvůli němu teď městská část Praha 6 rozjíždí nevšední projekt: pod smaltové cedulky s názvem ulice přibude ještě jedna vysvětlující původ názvu.
"Bude se to týkat zhruba dvou stovek ulic, jejichž název odkazuje na nějakou osobnost či událost," říká starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Stopy minulosti Například obyvatelé ulice U baterie se tak dozvědí, že z místa jejich bydliště bombardovaly v roce 1848 kanóny generála Windischgrätze Prahu. Nebo lidi z Volavkovy ulice zjistí, že mají co do činění s vysokým poválečným kádrem KSČ a redaktorem Rudého práva. Právě místopisné relikty minulého režimu byly impulzem k chystanému projektu. "Když jsme před tři čtvrtě rokem vedli debatu o možném přejmenování ulic některých komunistických potentátů, tak jsme zjistili, že málokdo z občanů ví, po kom se jejich ulice jmenuje," vysvětluje Chalupa.

Inspiraci si radnice vzala z Itálie, kde jsou podobné cedulky běžné. S umístněním prvních "vysvětlivek" chce začít příští rok. "Musíme totiž získat od majitelů příslušných domů souhlas s umístněním dalších cedulek," dodává Chalupa.


(s využitím Hospodářských novin, autor: V. Šnídl)

Video ZDE

Související články

Území Nového Sedlce je jednou z nejvýznamnějších rozvojových ploch na okraji Prahy. Cílem města je, aby zde vznikla fungující čtvrť v souvislosti s plánovaným prodloužením tramvajové trati z Podbaby do Suchdola. To vyžaduje změnu územního plánu a koncepci, podle které se území bude dále rozvíjet.

Celý článek5. 10. 2023

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného náměstí se stal společný návrh holandské kanceláře Benthem Crouwel Architects a českého studia OVA. Projekt na dostavbu jednoho z nejvýznamnějších pražských náměstí navazuje na původní hodnoty urbanistické koncepce Dejvic od Antonína Engela. Investor s vítězem již podepsal smlouvu na přípravu projektu.

Celý článek19. 9. 2023