Na šestce přibyly lavičky. Jsou tam, kde si je lidé přáli

Jako předčasný vánoční dárek mohou obyvatelé Prahy 6 vnímat instalaci prvních 35 kusů designových laviček z plánovaných osmdesáti. Dalších 50 laviček do veřejného prostoru dodá na šestku Technická správa komunikací.  

Hlavní foto

Nové lavičky slíbila městská část nakoupit a instalovat poté, co byly z Prahy 6 odstraněny reklamní lavičky společnosti AD Net, s níž hlavní město ukončilo spolupráci. Ne všude ale byla místa pro posezení žádoucí. Proto se šestka rozhodla pro participaci prostřednictvím svého geoportálu a nechala rozhodnout občany. „Chtěli jsme znát názor lidí, kteří v těchto místech žijí, procházejí nebo tudy cestují. Abychom skutečně efektivně instalovali lavičky tam, kde je o ně zájem. Jsem rád, že se to konečně povedlo,“ říká starosta Prahy 6 Jakub Stárek, který anketu inicioval. Z ní vyplynulo, že na šestce zůstane z původních 160 reklamních laviček na 94 místech pouze osmdesát.

„Tato výměna laviček je specificky lahodná v tom, že občané nejdříve sledovali demontáž absence estetiky ve veřejném prostoru a posléze na stejných místech instalaci luxusních prvků uličního vybavení. Rozdíl v kvalitě těch řešení je propastný,“ komentuje umístění nového mobiliáře zastupitel Štěpán Barták, odpovědný za veřejný prostor.

Praha 6 do nových laviček investuje 2 miliony korun. Na dodávku byla opakovaně vypsaná soutěž, která ovšem musela být několikrát zrušena kvůli nízkému počtu uchazečů. Na prodlení se projevil i fakt, že se městská část rozhodla pro hlavním městem doporučený mobiliář. Licenční podmínky laviček pražského mobiliáře totiž vyžadují přesné dodržení dokumentace a výrobních materiálů. Jsou tak zatížené specifikací, kterou může splnit omezený počet výrobců. Rada městské části proto nakonec odsouhlasila přímou objednávku u společnosti mmcité, která jako jediná v předešlých výběrových řízeních podala kompletní nabídku a splnila požadavky zadávacího řízení.  Ani to se však neobešlo bez komplikací, kvůli výpadku litinových komponentů firma dodala v termínu pouze polovinu zakázky a do doby dodání zbylých laviček jsou uplatňovány ze strany městské části sankce za neplnění závazku.

O další lavičky si šestka do konce roku polepší díky hlavnímu městu, které po dohodě s městskou částí prostřednictvím TSK instaluje dalších 50 kusů stejného typu laviček.  Pro ně byla vytipována místa zejména místa podél komunikací prvních tříd.

Související články

Území Nového Sedlce je jednou z nejvýznamnějších rozvojových ploch na okraji Prahy. Cílem města je, aby zde vznikla fungující čtvrť v souvislosti s plánovaným prodloužením tramvajové trati z Podbaby do Suchdola. To vyžaduje změnu územního plánu a koncepci, podle které se území bude dále rozvíjet.

Celý článek5. 10. 2023

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného náměstí se stal společný návrh holandské kanceláře Benthem Crouwel Architects a českého studia OVA. Projekt na dostavbu jednoho z nejvýznamnějších pražských náměstí navazuje na původní hodnoty urbanistické koncepce Dejvic od Antonína Engela. Investor s vítězem již podepsal smlouvu na přípravu projektu.

Celý článek19. 9. 2023