Moderní a provozně efektivní. Ze soutěže vzešla nová podoba Polikliniky Pod Marjánkou

Poliklinika Pod Marjánkou již našla svou budoucí podobu. Ve dvoufázové architektonicko-urbanistické soutěži na přístavbu a rekonstrukci polikliniky zvítězil návrh studia „ov architekti“. Výsledky soutěže odsouhlasila Rada městské části Praha 6.

Hlavní foto

Budoucí podoba břevnovské polikliniky zahrnuje přestavěnou a rozšířenou nízkopodlažní část komplexu a dále zrekonstruovanou hlavní výškovou budovu. „Je zřejmé, že areál polikliniky po téměř šedesáti letech svého fungování přestává stačit současným nárokům na zdravotnické zařízení. Jsem proto rád, že jsme našli způsob, jak ho zrekonstruovat, a to prakticky bez provozních omezení. Na konci celého procesu by mělo vzniknout moderní zdravotnické středisko s doplňkovými lékařskými a sociálními službami. Nejen Břevnov, ale celá Praha 6 si takovou polikliniku rozhodně zaslouží,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

V první fázi stavebního projektu se do nově postavené horizontální části polikliniky přestěhují lékaři ze současných ordinací, kteří tak budou moci plynule pokračovat v ambulantním provozu. Po rekonstrukci výškové budovy, která představuje druhou projektovou fázi, se lékaři do tohoto objektu vrátí a v uvolněné přízemní části bude vytvořen rozšířený provoz. Ve veřejné anketě Prahy 6 se občané vyslovili pro to, aby zde vznikly rehabilitační a fyzioterapeutické služby či denní stacionář pro seniory a hendikepované.

Ve dvoufázové soutěži na přístavbu a rekonstrukci Polikliniky Pod Marjánkou zvítězil návrh studia „ov architekti“, které sídlí v Praze 6. Odbornou porotu návrh zaujal svým komplexním pojetím. Citlivě totiž reaguje na architektonické kvality původní stavby, jejímž autorem je významný architekt a čestný občan Prahy 6 Richard Ferdinand Podzemný. Zároveň nabízí přehledné vnitřní prostory a zohledňuje i environmentální aspekt.

„Na polikliniku se nesmíme dívat pouze s architektonickým sentimentem, ale do jisté míry pragmaticky – tedy se zájmem o to, aby zařízení plně obstálo v současných i budoucích podmínkách. Právě z funkčního hlediska je vítězný návrh nadstandardní. Přináší konstrukční a technologická řešení pro ekonomicky efektivní a trvale udržitelný provoz. Otevírá tak cestu k tomu, abychom se dočkali polikliniky, která bude mnoho let kvalitně sloužit všem pacientům a také lékařům,“ vysvětluje radní Prahy 6 pro strategický rozvoj Eva Smutná.

Interiér polikliniky předpokládá variabilní uspořádání ordinací a čekáren. „S nedávnou koronavirovou pandemií vstoupily do našeho uvažování nové souvislosti a zkušenosti. Daleko naléhavěji vnímáme, že moderní zdravotnické zařízení musí být přizpůsobitelné možným změnám podmínek – například tehdy, bude-li nutné vytvořit uvnitř různé separátní prostory. Modulový systém, s nímž na poliklinice počítáme, toto umožňuje, což považuji za velkou výhodu,“ doplňuje radní Prahy 6 pro zdravotnickou a sociální politiku Marián Hošek.

Městská část nyní s autory vítězného architektonického návrhu povede jednací řízení, které by mělo vyústit v sestavení podrobné projektové dokumentace. Následně bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele stavby. Podle předběžných plánů by se mělo začít stavět v roce 2025. Náklady na přístavbu a rekonstrukci polikliniky se odhadují zhruba na 500 milionů korun.

Fotogalerie

Související články

V pondělí 3. června se ve Ville Pellé od 13 hodin uskuteční 12. ročník Fresh Senior Festivalu. Multižánrové kulturně-společenské odpoledne určené dříve narozeným se ponese v duchu Roku české hudby a 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Akce se koná za podpory Prahy 6.

Celý článek 28. 5. 2024