Milostivé léto: Poraďte se, jak ven z dluhů

Potýkáte se s exekucemi? Znáte někoho, kdo se nachází v dluzích, rád by ale svou situaci aktivně řešil? Prostřednictvím tzv. Milostivého léta existuje možnost zbavit se závazků vůči veřejnoprávním subjektům. Městská část Praha 6 poradí, jak na to.

Institut Milostivého léta umožňuje odpuštění úroků z prodlení a dalších poplatků, které jsou vymáhány exekuční cestou (přičemž exekuce musí být zahájena do letošního 28. října). Příležitost k oddlužení je možné využít do 28. ledna 2022, vzhledem k předpokládanému množství podaných žádostí však doporučujeme s rozhodnutím neotálet.

„Z dluhové spirály obvykle bývá složitá cesta zpět. Milostivé léto umožňuje tyto neblahé důsledky zmírnit a nabízí tak lidem v dluzích cestu k normálnímu životu. Jako městská část jsme dlužníkům, kteří aktivně projeví zájem svou složitou situaci řešit, připraveni podat pomocnou ruku. Naše sociální pracovnice se specializací na tyto případy dlužníkům poskytnou konzultace a provedou je procesem oddlužení,“ říká radní Prahy 6 Marián Hošek, do jehož gesce patří oblast sociální politiky.

Milostivé léto lze využít v případě dluhů u městské části, jako jsou neuhrazené pokuty za dopravní přestupky, neuhrazené poplatky za svoz a třídění odpadu apod. Dále jde o závazky u dalších veřejnoprávních subjektů – České správy sociálního zabezpečení, České televize a Českého rozhlasu, veřejných výzkumných institucí a vysokých škol, státních podniků, nemocnic ve vlastnictví krajů nebo státu aj.

Pokud dlužíte za nájem v obecním bytě v Praze 6 a váš dluh je vymáhán soudním exekutorem, doporučujeme danou věc řešit se správcem obecního bytového fondu – společností SNEO (kontakty zde).

V ostatních případech se obraťte na Odbor sociálních věcí Úřadu městské části Praha 6. Zde vám poskytnou potřebné formuláře či konzultace a poradí vám ve všech fázích procesu Milostivého léta:

1. Sjednáte si schůzku a poskytnete informace o vaší situaci. Nemáte-li souhrnný a celistvý přehled o tom, kde a komu dlužíte finanční prostředky, obdržíte příslušný formulář, který vám úřednice či úředník pomůže vyplnit.

2. Tento vyplněný formulář předložíte obvodnímu soudu, který vám na základě této žádosti zpracuje a pošle přehled exekucí, jež jsou vůči vám vedeny.

3. Na základě zjištěných informací pak budete mít možnost oslovit příslušné exekutory – pošlete jim doporučený dopis, ve kterém je požádáte o vyčíslení dosud nesplacené jistiny a uvedete, že jako dlužník máte zájem uplatnit ke svým dluhům tzv. Milostivé léto.

4. V řádném termínu pak stačí zaplatit základní nesplacenou částku, kterou dlužíte, a k tomu poplatek za ukončení exekuce ve výši 908 korun. V rámci milostivého léta vám budou odpuštěny veškeré úroky, poplatky advokátům či penále.

Za účelem konzultace se obraťte na tyto osoby:

Jitka Vaňková                    220 189 615

Hana Buštová                    220 189 645

Nikola Němcová               220 189 614

S řešením dluhové situace pomáhají rovněž občanské poradny a jiné neziskové organizace, v případě potřeby se můžete obrátit na některé z nich.

OBČANSKÁ PORADNA
Jakubská 3,