Mateřské školy v Praze 6 rekordně rozšíří kapacity

Radnici Prahy 6 se daří úspěšně řešit nedostatečnou kapacitu míst v mateřských školách. Pro letošní a příští rok se počítá s rekordním nárůstem nových míst pro malé děti.

Hlavní foto

Zatímco dosud se každým rokem rozrůstal počet o průměrných 90 nových míst, v roce 2010 to bude o celých 175 míst a v roce následujícím pak dokonce až o 250 míst navíc. "Riziko, že rodiče nenajdou pro své děti zařazení v mateřských školách v lokalitě Prahy 6 se tak výrazně snižuje," potvrzuje starosta Tomáš Chalupa.

Počet otevíraných míst v mateřských školách Prahy 6 se navyšuje již dlouhodobě. Zatímco v roce 2005 bylo k dispozici celkově 2098 míst, o rok později v roce 2006 to bylo již 2124 míst. „V každém dalším roce se počet o zhruba 90 nových volných míst zvyšuje. Pro rok 2009 bylo k dispozici celkem 2387,“ říká starosta Chalupa.

Absolutního rekordu však Praha 6 dosáhne v letošním a příštím roce. „Vzhledem k tomu, že letos otevíráme tři nové mateřské školy, tak se kapacita rozroste o dalších 175 míst. To je zvýšení o osmdesát míst, než byl průměr v předešlých letech,“ doplňuje starostu radní Ondřej Balatka, který má právě oblast školství na starosti. Jde konkrétně o mateřské školy Červený vrch (50 nových míst), Velvarská (100 nových míst) a Mládeže (25 nových míst).

Ještě úspěšnější nárůst však Prahu 6 čeká v roce 2011. Stejně jako letos i pro rok 2011 připravuje Praha otevření tří nových mateřských škol. Půjde o mateřské školy Petynka (75 nových míst), Bílá hora (100 nových míst) a Mydlářka (75 nových míst). „Celkově tak nabídneme v roce 2011 o 250 míst více než letos,“ vypočítává Balatka.

Vedení radnice Prahy 6 vedle navyšování počtu nových míst plánuje i další novinky pro všechny mateřské školy. Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa zvažuje rozšířit výuku u nejmenších o základy angličtiny. Uvedená úvaha zapadá do celkové strategie rozšíření výuky cizích světových jazyků na všech školách v Praze. Již od 1.9. 2010 bude na základních školách v Praze 6 zařazena výuka angličtiny od prvních tříd. 

Související články

Mlžítko na zahradu, stůl na pingpong, venkovní posilovna, relaxační polštáře, stojany na koloběžky ale třeba také dělící stěny mezi pisoáry na toaletách. To vše jsou nápady, které na přání svých žáků budou nyní realizovat základní školy v Praze 6 – díky participativnímu projektu Šance do škol.

Celý článek10. 10. 2022

Praha 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo vytvářejí inspirativní prostředí pro žáky i kolegy.  

Celý článek27. 9. 2022