Kostel sv. Matěje slaví 250 let od vysvěcení

Svatý Matěj v Dejvicích si letos sice připomíná 250 let od své dostavby a vysvěcení. Praha 6 u té příležitosti připravila výstavu v Galerii Skleňák, která je za výlohami k vidění až do konce ledna.

Hlavní foto

Tenhle nádherný kostel je dominantou Prahy 6 a to nejen z hlediska svého umístění, ale svým duchovním i společenským rozměrem. Na výstavě se mohou lidé dočíst o historii tohoto kostela, potom uvidí nějaké artefakty z kostela, z bohoslužeb. Nechali jsme udělat i krásný model, kde vidíme jeho umístění nad Prahou 6,“ říká radní Eva Smutná, která má ve své gesci výstavnictví a památkovou péči.

Kostel pravidelně v období Vánoc navštěvují stovky lidí. Důvodem je perníkový betlém, který tu je každoročně k vidění. „Je to tradice, kterou založil můj předchůdce pater Machač. Betlém vytvořila paní Horálková, výtvarnice a specialistka na lidové kroje. Pan Daniel Zídka po její smrti výrobu betlému převzal a dělá to stejně skvěle jako ona a neustále to také rozšiřuje. Dává tam nové figurky, letos třeba přibyla figurka s rouškou,“ říká místní farář, Matúš Kocian. Perníkový betlém je možné navštívit v otevíracích hodinách TAKTO.

Návštěvníci kostela, který pochází z roku 1770, si mohou povšimnout i opravené části střechy. Ta byla zrekonstruována v letošním roce díky dotaci městské části. „Kulturních památek si v Praze 6 velmi vážíme. Svatý Matěj je jednou z nich, a proto jsme na opravu střechy formou dotace přispěli částkou 330 tisíc,“ doplnila radní Eva Smutná.

Grantovou výzvu na obnovu památek vyhlašuje Praha 6 pravidelně a stejně tomu bude i v roce 2022. Lhůta pro podání žádosti o Památkovou dotaci začíná dne 2. 1. 2022 a bude ukončena dne 15. 2. 2022. Více ZDE

Více o historii kostela a jeho současné podobě se dočtete v prosincovém vydání časopisu Šestka.