Praha 6 si výstavou připomíná 30 let od odchodu sovětských vojsk

„Těm panelákům, ve kterých ti vojáci bydleli, se v Milovicích říkalo kyjeváky. Místo záclon měly v oknech takhle noviny. A když pak vojáci odjížděli, na poslední chvíli nakupovali křišťálové lustry,“ vzpomínala fotografka Dana Kyndrová momentky, které vyfotila přesně před třemi desítkami let. Letos 21. června uplynulo třicet let od posledních minut sovětských vojáků na území Československa – železniční transport vypravený z Milovic překročil hranice. O několik dní později, 25. června, pak Československo opustil úplně poslední zástupce sovětské armády, generálplukovník Eduard Vorobjov, čímž po třiadvaceti letech skončil pobyt sovětské armády na území republiky.

Hlavní foto

Tyto historické chvíle zachycují snímky Dany Kyndrové a Jinřicha Štreita, kteří je včera, v den výročí odchodu vojsk, slavnostně představili v ulicích Dejvic. Autorka fotografií zároveň veřejnost pozvala na další komentované prohlídky výstavy ve dnech 14. a 27. července.

 Krátké texty i osobní vzpomínky pamětníků dávají prostor působivým fotografiím autorky Dany Kyndrové, které nafotila v kasárnách, kam se dostala s parlamentní komisí. Pomohla jí znalost ruštiny a prý i to, že jako žena nepůsobila nebezpečně. Sovětští vojáci žili ve špatných životních podmínkách. „Na fotkách vidíte tu ubohost, která pro mne symbolizovala rozpad sovětského impéria,“ vzpomíná Kyndrová.

 Více než 70 tisíc vojáků a 40 tisíc jejich rodinných příslušníků odcházelo z území Československa několik let. Poslední dny zachytil také Jindřich Štreit. V dubnu 1990 fotografoval v Bruntále setkání sovětské posádky a Komise Federálního shromáždění pro dohled nad stažením sovětských vojsk z Československa, kterou vedl Michael Kocáb. „Chovali se jako lidé, kteří kapitulují. Byli zaražení,“ vzpomíná fotograf Štreit na setkání se sovětskými veliteli.

 „Mně se stalo, že já jsem byl shodou okolností, ne kvůli své zásluze, posledním Čechem, který si podal ruku s posledním Rusem, tedy generálem Vorobjevem, než vystoupil do toho letadla a odletěl, což byla dobrá historka,“ dodává místopředseda Komise pro odchod sovětských vojsk a zastupitel Městské části Praha 6, Oldřich Kužílek. 

 „V roce 1991 jsem ve svém věku vůbec netušil, co se právě děje. Sedmileté dítě má zkrátka jiné starosti. To, že se něco takového stalo, jsem začal samozřejmě vnímat později a dnes, po třiceti letech, jsme stále v době, která by se dala nazvat jako post-sovětská. Víme, co se dělo v posledních letech i měsících. Jsem moc rád, že tahle výstava přiměje možná i ty dnešní sedmileté, aby to téma vnímali. A taky jejich babičky, dědečky, tety a strýce, aby jim povyprávěli o té době. To bych chtěl popřát těm, kteří okolo té výstavy půjdou. Aby o té době přemýšleli a nezapomněli na ni,“ řekl na slavnostním zahájení výstavy starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář.

 "Rusko tento prostor nikdy mentálně neopustilo. My si ale nesmíme nechat diktovat, jak se máme dívat na svou vlastní minulost ani kam máme směřovat vlastní budoucnost," dodal místostarosta Prahy 6 a radní pro kulturu Jan Lacina.

Velkoformátovou venkovní výstavu připravila organizace Post Bellum. „Jsou to fotografie, které svým způsobem symbolizují okna do minulosti,“ řekl ředitel organizace Mikuláš Kroupa. Do doby před třiceti lety mohou skrze ně lidé nahlížet až do 31. 7.

Fotografie si můžete prohlédnout ZDE