Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Upozornění pro občany ›› detail/podstránka

Upozornění

Celkem 9 aktuálních upozornění pro občany Celkem 9 aktuálních upozornění pro občany

Vyhláška od října zakazuje topit uhlím, briketami a koksem

Hlavní město Praha vydalo obecně závaznou vyhlášku, kterou na celém svém území zakazuje od 1. října letošního roku spalovat uhlí, uhelné brikety a koks, a to ve všech stacionárních kotlech o příkonu do 300 kW.

Majitelé rodinných domů, kteří topí ve starých kamnech, jako jsou Clubky a Petry nebo v třicet let starém kotli, kde shoří téměř všechno, by je tedy měli během roku vyřadit z provozu a nahradit jinými topidly. Podle odhadů se to týká stovek domácností v hlavním městě.

Za porušení hrozí pokuta
Praha se tímto opatřením snaží předcházet špatnému stavu a nepříznivým situacím v ovzduší, které vážně ohrožují zdraví obyvatel. Od 1. října také platí zákaz topit v době trvání smogové situace na území Prahy v krbech, kamnech a jiných zařízeních na uhlí, brikety, koks a také dřevo, které neslouží jako hlavní zdroj vytápění objektu. Tedy při špatné kvalitě ovzduší je zakázáno topit ani večer v krbu. Informaci o vyhlášení smogové situace společně s upozorněním na tento zákaz Praha zveřejní vždy na své úřední desce a webových stránkách.
Zda lidé uvedené zákazy dodržují, budou kontrolovat orgány ochrany ovzduší. Orientovat se budou podle výrazného nebo zapáchajícího kouře z komínu. Porušení zákazu může být pokutováno jako přestupek proti pořádku.

Čím tedy budete topit za rok?
Město chce takto přimět lidi k výměně nevyhovujících domácích zdrojů tepla s neekologickými palivy, za zdroje modernější, spalující materiály šetrnější k životnímu prostředí, jako jsou biomasa a plyn nebo neprodukující v místě instalace žádné zplodiny – do této kategorie patří třeba tepelná čerpadla a elektřina. Lokální kotle na tuhá paliva totiž patří k velkým znečišťovatelům ovzduší zvlášť v okrajových částech hlavního města.

Kotlíkové dotace pomohou
S financováním výměny starých a emisně nevyhovujících zdrojů tepla mohou pomoci kotlíkové dotace. Právě běží jejich třetí vlna, v níž je k dispozici částka 24,5 milionů korun. Peníze lze čerpat pouze na nákup kotlů na biomasu výhradně s automatickým přikládáním, na plynové kondenzační kotle a tepelná čerpadla. Plánované ukončení příjmu žádostí je 30. října v 16 hodin. Zejména pro obyvatele Prahy bydlící v rodinných domech se nyní naskýtá už zřejmě poslední možnost čerpat finance z evropských fondů právě na výměnu starého kotle na pevná paliva za ty zařazení do první a druhé emisní třídy. Díky těmto dotacím bylo ve městě v uplynulých vlnách vyměněno už na 400 kotlů. Odhadem jich však zůstávají další dva tisíce v provozu.

BOX
Kde hledat informace?
·     www.praha.eu
·    Informace o minimálních emisních požadavcích stanovených pro jednotlivé druhy paliv jsou Příloze č. 11 k zákonu č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů
·    Své dotazy můžete posílat na e-mailovou adresu: Podrobné informace ke kotlíkovým dotacím jsou k dispozici na Portálu životního prostředí hlavního města Prahy
·     portalzp.praha.eu
·    Pro získání dotace nebo odpovědi na jakékoli související otázky mohou občané využít i konzultace na odboru ochrany prostředí magistrátu hlavního města Prahy nebo městské části

[vyvěšeno od 20.02.2020 do 20.05.2020]© 2020 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/upozorneni?u=1138 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz