Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookies správně používat.
Udělení státního občanství České republiky
Kdy a kde řešit
Hlavní budova úřadu
Úřední hodiny
pondělí08:00 - 18:00
středa08:00 - 18:00
Kdo je vám k dispozici
Bc. Jana Rusevová
Matrikářka
Oddělení matrik a státního občanství
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 601/23, kancelář č. 123
telefon: 220 189 143
e-mail: jrusevova@praha6.cz
Jana Kobrová
Matrikářka
Oddělení matrik a státního občanství
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 601/23, kancelář č. 123
telefon: 220 189 752
e-mail: jkobrova@praha6.cz
Úvod
Na udělení státního občanství ČR není právní nárok.
Státní občanství ČR nelze udělit žadateli, který ohrožuje bezpečnost státu, jeho svrchovanost a územní celistvost, demokratické základy, životy, zdraví nebo majetkové hodnoty.
Státní občané cizího státu trvale žijící na území České republiky mají možnost nabýt státní občanství České republiky udělením. Žádost o udělení českého státního občanství mohou podat i osoby bez státního občanství trvale žijící v České republice.
Žadatel
Podmínky
Státní občanství České republiky může (nikoli musí) Ministerstvo vnitra ČR na žádost udělit pouze osobě (cizinci nebo osobě bez státního občanství), která splňuje současně následující předpoklady:
I. Žadatel je integrován do společnosti České republiky, zejména z hlediska: – rodinného, – pracovního, – sociálního.
II. Žadatel neohrožuje bezpečnost státu, jeho svrchovanost a územní celistvost, demokratické základy, životy, zdraví nebo majetkové hodnoty.
III. Žadatel splňuje tyto podmínky:
1) ŽADATEL MÁ NA ÚZEMÍ ČR POVOLEN TRVALÝ POBYT – není občan státu Evropské unie → trvalý pobyt nepřetržitě po dobu alespoň 5 let (započítává se zde i doba jakéhokoliv oprávněného pobytu na území ČR před dosažením 18 let věku); – je občan státu Evropské unie → trvalý pobyt nepřetržitě po dobu alespoň 3 let (započítává se zde i doba jakéhokoliv oprávněného pobytu na území ČR před dosažením 18 let věku); – nebo má povolen trvalý pobyt po dobu, která společně s bezprostředně předcházejícím oprávněným pobytem na území České republiky dosahuje alespoň 10 let. Možné důvody pro prominutí podmínky 1: žadatel má na území ČR povolen trvalý pobyt a: – narodil se v ČR; – byl státním občanem ČR nebo ČSR nebo ČSSR; – alespoň jeden z rodičů je státním občanem ČR; – po dosažení věku 18 let osvojen státním občanem ČR; – manžel nebo registrovaný partner, se kterým žije ve společné domácnosti, je státním občanem ČR; – má povolen trvalý pobyt na území ČR z důvodů humanitárních, jiných důvodů hodných zvláštního zřetele, nebo pokud je jeho pobyt na území v zájmu ČR; – je ke dni podání žádosti mladší 18 let nebo – je bezdomovcem nebo mu byla na území ČR udělena mezinárodní ochrana formou azylu, pokud platnost rozhodnutí o udělení této formy mezinárodní ochrany trvá.
2) ŽADATEL SE NA ÚZEMÍ ČR SKUTEČNĚ ZDRŽUJE – Žadatel musí prokázat, že se skutečně zdržuje na území ČR alespoň v rozsahu jedné poloviny doby pobytu. Do této doby se započítávají: období nepřítomnosti, která nepřesáhla 2 po sobě jdoucí měsíce, dále období nepřítomnosti, která nepřesáhla 6 po sobě jdoucích měsíců ze závažného důvodu (zejména těhotenství a narození dítěte, vážné onemocnění, studium, odborné školení nebo pracovní cesta).
Možné důvody pro prominutí podmínky 2: žadatel má na území ČR trvalý pobyt a zároveň – jeho manžel nebo partner, s kterým žije ve společné domácnosti, je státním občanem České republiky nebo – je ke dni podání žádosti mladší 18 let.
3) TRESTNÍ BEZÚHONNOST Prokazuje žadatel, který je starší 15 let – Žadatel se zdržuje v České republice dobu delší než 10 let → že nebyl pravomocně odsouzen: ○ v ČR ● pro nedbalostní trestní čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nebo ● pro úmyslný trestný čin. – Žadatel se zdržuje v České republice dobu kratší než 10 let → že nebyl pravomocně odsouzen: ○ v ČR ● pro nedbalostní trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nebo ● pro úmyslný trestný čin; ○ ve státě, jehož je státním občanem, pokud nejde o žadatele, kterému byla v České republice udělena mezinárodní ochrana formou azylu nebo doplňkové ochrany ● pro nedbalostní trestní čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nebo ● pro úmyslný trestný čin; ○ ve státech, ve kterých v posledních 10 letech přede dnem podání žádosti pobýval nepřetržitě více než 6 měsíců po dosažení věku 15 let ● pro nedbalostní trestní čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nebo ● pro úmyslný trestný čin.
Podmínku 3 nelze prominout!
4) ZNALOST ČESKÉHO JAZYKA – Žadatel musí prokázat znalost českého jazyka. – Znalost českého jazyka žadatel prokazovat nemusí, jen pokud: ○ studoval alespoň 3 roky základní, střední nebo vysokou školu, na které byl vyučovacím jazykem jazyk český nebo ○ je ke dni podání žádosti mladší 15 nebo starší 65 let nebo ○ má tělesné nebo mentální postižení, které mu znemožňuje osvojit si znalost českého jazyka. – Zkouška z českého jazyka se provádí u Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy. – Za rovnocenné zkoušky se považují: ○ maturitní zkouška z českého jazyka, ○ státní jazyková zkouška z českého jazyka vykonaná na jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky, ○ státní závěrečná zkouška, státní rigorózní zkouška či státní doktorská zkouška vykonaná na vysoké škole v rámci studijního programu uskutečňovaného v českém jazyce, ○ zkouška z českého jazyka jako cizího jazyka pro úroveň B1 nebo vyšší, certifikovaná Asociací jazykových zkušebních institucí v Evropě (ALTE) a uskutečňovaná plnoprávným členem této asociace.
Možné důvody pro prominutí podmínky 4: z důvodů hodných zvláštního zřetele.
5) ZNALOST ČESKÝCH REÁLIÍ – Žadatel musí prokázat znalost ústavního systému České republiky a základní orientaci v kulturně-společenských, zeměpisných a historických reáliích České republiky. – Znalost českých reálií žadatel prokazovat nemusí, pokud: ○ studoval alespoň 3 roky základní, střední nebo vysokou školu, na které byl vyučovacím jazykem jazyk český nebo ○ je ke dni podání žádosti mladší 15 nebo starší 65 let nebo ○ má tělesné nebo mentální postižení, které mu znemožňuje osvojit si znalost českého jazyka. – Zkouška z českých reálií se provádí u Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy.
Možné důvody pro prominutí podmínky 5: z důvodů hodných zvláštního zřetele.
6) POVINNOSTI VYPLÝVAJÍCÍ Z PRÁVNÍCH PŘEDPISŮ – Žadatel v posledních 3 letech neporušil závažným způsobem povinnosti vyplývající z právních předpisů, které upravují: ○ vstup a pobyt cizinců na území České republiky; ○ veřejné zdravotní pojištění; ○ sociální zabezpečení; ○ důchodové pojištění; ○ zaměstnanost; ○ daně; ○ cla; ○ odvody a poplatky; ○ vyživovací povinnost vůči dítěti, které má trvalý pobyt na území České republiky; ○ veřejnoprávní povinnosti k obci, ve které je žadatel přihlášen k pobytu, jde-li o povinnosti uložené obcí v samostatné působnosti.
Možné důvody pro prominutí podmínky 6: žadatel odstranil způsobený škodlivý následek nebo učinil účinná opatření k jeho odstranění.
7) PROKÁZÁNÍ VÝŠE A ZDROJE PŘÍJMŮ – Podmínku musí splnit žadatel starší 18 let. – Žadatel prokazuje za období posledních 3 let předcházejících dni podání žádosti: ○ výši a zdroje svých příjmů; ○ že z těchto příjmů odvádí daň (pokud tuto povinnost neplní jiná osoba); ○ splnění oznamovací povinnosti při přeshraničním převozu; ○ bezhotovostní převod finančních prostředků z ciziny.
Podmínku 7 nelze prominout!
8) NEZATĚŽOVÁNÍ SYSTÉMU STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORY NEBO SYSTÉMU POMOCI V HMOTNÉ NOUZI – Žadatel prokazuje, že v posledních 3 letech předcházejících dni žádosti nezatěžoval systém státní sociální podpory nebo systém pomoci v hmotné nouzi výrazně a bez vážných důvodů. – Výrazným zatěžováním systému státní sociální podpory nebo systému pomoci v hmotné nouzi se rozumí, že žadatel je převážně závislý na dávkách poskytovaných ze systému státní sociální podpory nebo systému pomoci v hmotné nouzi, pokud se nejedná o osobu, která je vyloučena z výkonu výdělečné činnosti: ○ z důvodu svého zdravotního stavu nebo ○ protože se připravuje na budoucí povolání nebo ○ čerpá mateřskou či rodičovskou dovolenou nebo ○ soustavně pečuje o jinou osobu, která je na takovou péči odkázána.
Možné důvody pro prominutí podmínky 8: z důvodů hodných zvláštního zřetele (např. žadatel nemá žádnou státní příslušnost nebo mu byla udělena mezinárodní ochrana na území České republiky formou azylu nebo doplňkové ochrany). Z jiných než zákonem stanovených důvodů uvedených výše splnění podmínek pro udělení českého státního občanství prominout nelze. K učinění výjimky není oprávněn ani ministr vnitra či jiný ústavní činitel.
Doklady
Žádost o udělení občanství sepsaná žadatelem
– musí obsahovat: jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu (popř. adresu pro doručování) a odůvodnění;
– adresuje se Ministerstvu vnitra ČR (odbor všeobecné správy).
P ř í l o h y k žádosti:
1. Matriční doklady (cizozemské matriční doklady – je potřeba je předložit s příp. vyšším ověřením a s úředním překladem do českého jazyka, předkládají se v ověřené kopii nebo originále) – jsou to: – rodný list, – oddací list nebo doklad o vzniku registrovaného partnerství, – doklad o rozvodu manželství nebo rozhodnutí o zrušení partnerství (pokud bylo manželství rozvedeno nebo partnerství zrušeno), – úmrtní list zemřelého manžela nebo partnera
2. Výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný příslušným soudem nebo správním orgánem c i z í h o státu nebo jiný doklad prokazující bezúhonnost žadatele (v originále nebo v ověřené kopii) a) osoba, která se v ČR zdržuje ke dni podání žádosti po dobu delší 10 let, ale v tomto časovém úseku pobývala nepřetržitě déle než 6 měsíců v zahraničí, předkládá doklad o bezúhonnosti vystavený státem, na jehož území nepřetržitě po dobu delší 6 měsíců pobývala; b) osoba, která se v ČR zdržuje po dobu kratší 10 let, předkládá doklad, jde-li o její domovský stát, pokud se v posledních 10 letech ke dni podání žádosti nezdržovala nepřetržitě déle než 6 měsíců v jiném než domovském státě; c) osoba, která se v ČR zdržuje ke dni podání žádosti po dobu kratší 10 let a v tomto časovém úseku pobývala navíc nepřetržitě déle než 6 měsíců v zahraničí, dokládá doklad, jde-li o stát, na jehož území nepřetržitě po dobu delší 6 měsíců pobývala a zároveň doklad o bezúhonnosti z domovského státu. Žadatel předloží o bezúhonnosti místo dokladu čestné prohlášení: pokud se zdržoval v posledních 10 letech v některém cizím státě po kratší dobu nebo pokud cizí stát výpis z evidence trestů nevydává či jej odmítá žadateli vydat (o tom musí žadatel předložit potvrzení zastupitelského nebo jiného úřadu daného státu). Skutečnosti o bezúhonnosti neprokazuje: a) osoba, která se zdržuje v ČR ke dni podání žádosti po dobu delší 10 let a v tomto období nepobývala nepřetržitě déle než 6 měsíců v zahraničí; b) osoba, které byla udělena mezinárodní ochrana; c) osoba mladší 15 let.
3. Životopis – zpracovaný volnou formou v českém jazyce, s uvedením údajů: – o pobytu na území ČR, – o délce zahraničních pobytů během této doby, – o pracovní nebo jiné výdělečné činnosti a studiu v ČR, – o rodinném a společenském životě (od narození do současnosti).
4. Doklady o zkoušce a o vzdělání (předkládají se v originále a budou po skončení řízení vráceny): 1. osvědčení o absolvování certifikované zkoušky z českého jazyka a českých reálií – podrobnosti ke zkoušce na www.obcanstvi.cestina-pro-cizince.cz a ve vyhlášce č. 433/2013 Sb., o prokazování znalosti českého jazyka a českých reálií pro účely udělování státního občanství ČR; 2. n e b o doklady, které prokáží absolvování alespoň 3 školních let základní, střední nebo vysoké školy, kde byl vyučovacím jazykem český jazyk (doby lze sčítat, nemusí jít o nepřetržité tři roky), jedná se zejména o potvrzení o délce studia, vysvědčení nebo vysokoškolské diplomy s dodatkem atd.; 3. n e b o doklad, který prokazuje, že jde o žadatele s tělesným nebo mentálním postižením, které mu znemožňuje osvojit si znalost českého jazyka nebo znalost reálií. Uvedené doklady nepředkládá: a) žadatel mladší 15 let; b) žadatel starší 65 let; c) žadatel s tělesným nebo mentálním postižením.
5. Doklady, které prokazují pobyt na území ČR a pobyty v zahraničí, tj. konkrétní podklady osvědčující f a k t i c k ý pobyt žadatele v ČR (např. školní vysvědčení, podklady k pracovní či podnikatelské činnosti apod.) a v cizině, a průkaz Povolení k trvalému pobytu (dobu legálního pobytu žadatel neprokazuje).
6. Potvrzení z Finančního úřadu pro hlavní město Praha o tom, že nemá za poslední 3 roky evidován daňový nedoplatek (s výjimkou nedoplatku, u kterého je povoleno posečkání jeho úhrady nebo rozložení jeho úhrady na splátky) (www.financnisprava.cz) Potvrzení nesmí být starší více než 30 dnů ke dni podání žádosti. Předkládá se v originále.
7. Potvrzení z Celního úřadu pro hlavní město Prahu, že nemá za poslední 3 roky evidován nedoplatek (s výjimkou nedoplatku, u kterého je povoleno posečkání jeho úhrady nebo rozložení jeho úhrady na splátky) (www.cs.mfcr.cz) Potvrzení nesmí být starší více než 30 dnů. Předkládá se v originále.
8. Potvrzení o stavu závazků z Pražské správy sociálního zabezpečení – za poslední 3 roky – toto potvrzení nesmí být starší více než 30 dnů, předkládá se v originále; – potvrzení nepředkládá žadatel mladší 18 let.
9. Z příslušné zdravotní pojišťovny – potvrzení o tom, že neměl za poslední 3 roky finanční závazky na pojistném ani na penále, – vyúčtování pojistného ze zdravotní pojišťovny za poslední 3 roky (toto předkládá žadatel, který je/byl samoplátcem pojistného – OBZP, OSVČ). Toto potvrzení nesmí být starší více než 30 dnů, opět vše v originále.
10. Doklady prokazující výši a zdroje finančních prostředků sloužících k zajištění životních potřeb v ČR – zejména potvrzení o výši příjmu; – potvrzení o tom, že je příjemcem starobního, invalidního nebo jiného důchodu; – doklady, které prokazují příjmy manžela nebo partnera – pokud je na jeho příjmy žadatel odkázán; – doklady o tom, že disponuje příjmy ze zahraničí. Žadatel prokazuje uvedené skutečnosti za předcházející 3 roky. Uvedené doklady nepředkládá žadatel mladší 18 let.
11. Doklady prokazující pracovní činnost – předloží je žadatel, který v ČR vykonává nebo vykonával závislou práci: – potvrzení o zaměstnání; – pracovní smlouvy nebo jiné podklady prokazující pracovní aktivity žadatele, kterým se v ČR v minulosti věnoval.
12. Doklady o studiu – předloží žadatel, který studuje nebo v minulosti v ČR studoval: – potvrzení o studiu; – poslední školní vysvědčení nebo jiné doklady prokazující studium v ČR.
13. Cestovní pas.
14. Pokud žádost podává jeden z rodičů a do žádosti z a h r n u j e i dítě, je nutný: – souhlas od druhého rodiče se změnou občanství u dítěte – s úředně ověřeným podpisem a – souhlas dítěte staršího 15 let – s úředně ověřeným podpisem. Ověřené podpisy se nevyžadují, jestliže druhý rodič či dítě vyjádří svůj souhlas a žádost podepíše osobně při jejím podání. Souhlas druhého rodiče se nevyžaduje, pokud byl rodičovské odpovědnosti zbaven, výkon jeho rodičovské odpovědnosti byl v této oblasti omezen nebo pozastaven, není-li jeho pobyt, pokud žije mimo území České republiky, znám nebo zemřel.
15. Možno předložit i doklady, kterými žadatel prokáže integraci do společnosti v ČR z hlediska rodinného, pracovního nebo sociálního, nebo prohlášení žadatele o uvedených skutečnostech. Doklady vystavené orgány cizího státu musí být opatřeny vyšším ověřením (superlegalizační doložkou nebo tzv. Apostillou), nestanoví-li mezinárodní smlouva jinak, a úředně přeloženy do českého jazyka, jsou-li vystaveny v cizím jazyce (u dokladů vydaných orgány Slovenské republiky se překlad do českého jazyka nevyžaduje). Ministerstvo vnitra si může od žadatele vyžádat další doklady týkající se například jeho pracovní a podnikatelské činnosti (pracovní smlouvy, výpisy z obchodního rejstříku, živnostenské listy, daňová přiznání aj.), veřejného zdravotního pojištění a plnění povinností na úseku daní, odvodů, poplatků a sociálního zabezpečení. Manželé mohou podat s p o l e č n o u žádost o udělení českého státního občanství. Rodiče, popř. jeden z nich, mohou zahrnout do své žádosti o udělení českého státního občanství i dítě mladší 18 let.
Poplatky
Zákon
Zákon č. 186/2013 Sb., o státním občanství České republiky Vyhláška Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. 433/2013 Sb., o prokazování znalosti českého jazyka a českých reálií pro účely udělování státního občanství České republiky Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Předpisy
Zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Odvolání
Sankce
FAQ
Není specifikováno.
Dodatek
Poznámky
Kde získáte bližší informace:
– u krajského úřadu (v hlavním městě Praze u úřadu městské části stanovené v příloze č. 1 k zákonu č. 186/2013 Sb., o státním občanství České republiky);
– na Ministerstvu vnitra, odboru všeobecné správy.
Občanem státu EU se pro účely udělování státního občanství rozumí občané členských států Evropské unie, Švýcarské konfederace nebo státu, který je smluvní stranou Dohody o Evropském hospodářském prostoru.