Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Úvodní stránka ›› Pro občany ›› Ptejte se ›› Ptejte se radních ›› detail/podstránka
Ing. Marie Kubíková (fotka)
Ing. Marie Kubíková
vizitka vCard QR kód - vyfoťte svým chytrým mobilem a uložte kontakt přímo do svého adresáře radní
» Školství a vzdělávání

Otázky a odpovědi

Téma: Oblast školství a čerpání ze souvisejících fondů


Dobry den,

zajimalo by me co hodla Praha 6 delat s ucelovym prehlasovanim deti, ktere se deje proto, aby dite jdouci na prvni stupen melo vetsi sanci dostat se na ‘lepsi’ skolu.

Myslim, ze problematika je celkem znama, ale aktivne se proti ni nevystupuje. Bohuzel pak dochazi k vytvareni “elitnich skol”, kde je pretlak zaku. Mel jsem za to, ze skoly maji byt ve svem pristupu a poskytovanem vzdelani rovnopravne. Nastaveny system je znacne prospecharsky.

Myslim, ze odhalit nekoho, kdo ucelove prehlasi dite neni pro prahu 6 velky problem, ale zrejme chybi vule.

Dekuji za odpved

Michal Siller

[03.03.2020] nová otázka Michal Siller

Vážený pane Sillere,

přestože máme na účelové přihlašování dětí k trvalému pobytu podobný názor, jsme jako zřizovatel zcela bez možnosti jakéhokoli ovlivnění tohoto problematického ustanovení školského zákona (§ 36, odst. 7). Zápis do 1. tříd základních škol probíhá podle správního řádu a podle ustanovení s přednostním přijímáním dětí na základě místa trvalého pobytu v době přijímacího řízení. V případě, že jsou splněny podmínky stanovené zákonem o evidenci obyvatel (č. 133/2000), nelze účelovou změnu místa trvalého pobytu považovat za podvod. Ředitel školy musí podle všech výše zmíněných předpisů posuzovat místo trvalého pobytu zapisovaných dětí na základě předložených dokladů, kterými mohou být občanský průkaz alespoň jednoho z rodičů spolu s rodným listem dítěte, případně občanský průkaz dítěte nebo výpis z evidence obyvatel potvrzující místo trvalého bydliště s platností ke dni zápisu do školy.

I když účelové přehlášení bydliště považuji osobně rovněž za neetické, bohužel se nemohu opřít o žádný právní předpis, který by to hodnotil jako protiprávní jednání. Zásluhou krajských samospráv, i jednotlivých poslanců nebo senátorů, bylo už i zpracováno několik návrhů, které by tento problém řešit mohly, avšak zatím se je nepodařilo prosadit k legislativnímu projednání. A bohužel se s těmito podněty neztotožňuje ani Ministerstvo vnitra, ani Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Není to vůle, co by nám v zájmu řešení tohoto problému chybělo, jsou to však především stávající právní normy, které to neumožňují. Krom jiného, Vámi bezproblémové „odhalení někoho, kdo účelově přehlásí dítě“ problém z pohledu směrnice na ochranu osobních údajů (tzv. GDPR) samozřejmě také je. Přišlo by mi docela paradoxní, bojovat proti „neporušování“ předpisů zrovna porušováním platných předpisů.
S pozdravem

Marie Kubíková, radní pro školství Prahy 6

[12.03.2020]

Dobrý den,
obracím se na Vás, jelikož mě velmi znepokojuje situace na ZŠ Dědina (Žukovského 6). Škola je, podle informací, které nám poskytlo vedení, maximálně naplněna. Znamená to, že reálně hrozí situace, kdy nebudou do školy přijaty všechny spádové děti. Tento stav bude s největší pravděpodobností platit i několik dalších let. Touto situací je ohrožena de facto i existence Waldorfské základní školy při ZŠ Dědina. Namísto, aby do školy byly přijímány děti rodičů, kteří o daný typ výuky jeví dlouhodobý zájem (chodí nyní do waldorfské školky), bude waldorfská škola nucena přijímat i děti rodin, které tento druh výuky nezajímá / nechtějí ho.
Ráda bych se proto zeptala, jak bude radnice Prahy 6 tuto situaci řešit. Stane se konečně ze školy ve Vlastině ulici (původně statní škola, nyní soukromá Prague British International School) opět státní škola pro místní občany? Nebo nechá radnice Prahy 6 rodiče, ať si poradí sami?
Děkuji za odpověď.

Řezníčková T.

[05.12.2019] nová otázka Tereza Řezníčková

Vážená paní Řezníčková,
situaci, která je obdobně napjatá u většiny škol MČ Praha 6, průběžně vyhodnocujeme. A v místech nejkritičtějších jsou již hotova (ZŠ A. Čermáka, ZŠ V. Čáslavské), realizována (ZŠ Bílá), připravována (ZŠ E. Destinnové, ZŚ náměstí Svobody 2, ZŠ J. A. Komenského) nebo plánována (ZŠ Červený vrch, ZŠ Marjánka, ZŠ Pod Marjánkou) opatření k navýšení počtu míst. Jelikož je přijímání k základnímu vzdělávání školským zákonem svěřeno do výlučné pravomoci ředitelům základním škol, požádali jsme ředitele škol již dvakrát o zpracování výhledu předpokládané naplněnosti tříd podle jednotlivých ročníků. Bohužel však ani ředitelé škol, ani úředníci či politici městské části, nedokáží předjímat rozhodnutí rodičů budoucích žáků prvních tříd – kteří z nich přihlásí dítě k zápisu do spádové školy, kteří do jiné školy v naší městské části, kteří do školy mimo městskou část Praha 6, případně kteří budou žádat o odklad…a zda to v případě ZŠ Dědina bude do waldorfské nebo do běžných tříd. Můžeme vycházet pouze ze statistických údajů a demografických předpokladů, o které se s Vámi mohu podělit.
Před třemi roky mělo dle evidence obyvatel přednostní právo přijetí do ZŠ Dědina 107 dětí. K zápisu se jich dostavilo 160, přijato jich bylo 97. Z toho 79 jich bylo z MČ Praha 6 a 64 žáků bylo spádových. Předloni se měly dle evidence obyvatel k zápisu do ZŠ Dědina dostavit 103 děti. Rodiče jich dovedli 120, z nichž jich bylo přijato 90 – z toho 74 s bydlištěm v MČ Praha 6 a 66 ve školském obvodu. Letos evidence obyvatel uváděla 117 budoucích prvňáčků s místem trvalého pobytu ve školském obvodu ZŠ Dědina. Během zápisu rodiče dodali přihlášky 157 dětí, ředitel školy otevřel o jednu třídu více, než původně předpokládal a přijal 98 žáků 1. tříd (z MČ Praha 6 jich bylo 83, spádových 74).
Aktuálně je v ZŠ Dědina 694 žáků (nutno dodat, že téměř 150 z nich má bydliště mimo MČ Praha 6), rejstříková kapacita školy je 720 míst a ze školy bude odcházet nejméně 52 žáků 9. tříd. Na základě výše uvedených údajů lze předpokládat, že všichni žáci s místem trvalého pobytu ve školském obvodu ZŠ Dědina, kteří se k zápisu do této školy dostaví, budou přijati.
Prague British International School má nájemní smlouvu ve školní budově v ul. Vlastina uzavřenou do roku 2022 a jednání o jejím případném prodloužení či ukončení dosud nejsou ukončena. A samozřejmě i varianta využití této budovy ZŠ Dědina je zvažována.
S pozdravem
Ing. Marie Kubíková, radní pro školství Prahy 6

[13.12.2019]

Dobrý den, ráda bych se zeptala jaké jsou podmínky přestupu do jiné mateřské školy v rámci stejné městské části, tedy Prahy 6.
Děkuji Šmídová

[11.03.2019] nová otázka Lenka Šmídová

Vážená paní Šmídová,
děkuji za Váš dotaz. V současné době nejsou stanoveny žádné podmínky pro přestup do jiné mateřské školy. Jedinou možností je dohodnout se na přijetí ve Vámi zvolené mateřské škole a následně oznámit ukončení docházky ve stávající mateřské škole.
S pozdravem
Marie Kubíková

[12.03.2019]

Dobrý den,
Mohu se zeptat, proč je tak omezený provoz školek přes letní prázdniny?
Pro pracující rodiče je to velký problém.
Děkuji a hezký den.

[02.03.2019] nová otázka Lucie Čamrova

Vážená paní Čamrová,
protože je Vaše otázka formulována jen obecně, odpovídám rovněž jen v obecné rovině.

Mateřské školy jsou zákonem začleněny do vzdělávací soustavy, jejíž součástí jsou i dvouměsíční hlavní prázdniny. Ty slouží zejména k čerpání osmitýdenní dovolené pedagogických pracovníků. Dále během dvou letních měsíců probíhají rekonstrukce, větší opravy a rozsáhlejší úpravy budov, hřišť či přilehlých pozemků, kvůli kterým by jinak musel být přerušen provoz jednotlivých škol během školního roku.

Z výše zmíněných důvodů přerušují mateřské školy o prázdninách svůj provoz. Současně však i nabízejí jiné formy péče o děti, a to zejména zaměstnaných rodičů – i když jen v omezenější míře.

V naší městské části mateřské školy nabízí týdenní příměstské tábory a letní školičky, ojediněle pak i pobyty mimo školní areál nebo tzv. v běžném provozu. Tímto způsobem jsou pokryty oba letní měsíce s tím, že každý týden je nabídka tří až pěti takovýchto aktivit. Rámcový přehled pro letošní rok byl zveřejněn v lednovém vydání časopisu Šestka ( www.sestka.cz na straně 11), podrobnější údaje pak poskytují konkrétní mateřské školy.

Letos je takto nabízeno více než 800 míst, obvykle této nabídky využijí rodiče 500 až 600 dětí.

S pozdravem

Marie Kubíková

[07.03.2019]

Konec výpisu.


ZPĚT na seznam skupin otázekpřidat NOVOU otázku do tohoto tématu© 2020 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/otazky/list.php?ID=59 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz