Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Radnice ›› Oblasti působnosti ›› Životní prostředí ›› Pražané mohou odevzdávat použité potravinářské oleje a tuky ›› detail/podstránka

Pražané mohou odevzdávat použité potravinářské oleje a tuky

Praha zavádí nově sběr použitých rostlinných olejů a tuků. Použitý olej budou moci občané odevzdávat ve všech sběrných dvorech. Podmínkou je, aby byly v uzavíratelných plastových obalech nejlépe v PET lahvích.

 

Hlavní město uzavřelo smlouvu se společností Viking group s.r.o., která bude zajišťovat ve všech 20 sběrných dvorech hl. m. Prahy sběr použitých potravinářských olejů a tuků.

Kam s ním??? Co s olejem z fritovacího hrnce nebo pánve?

V každém sběrném dvoře je umístěna nádoba s nálepkou označující, že jde o nádoby určené k odkládání použitých kuchyňských olejů z domácností.

Jak sbírat kuchyňský olej?

Podmínkou je, aby oleje zbavené zbytků jídla byly v uzavíratelných obalech, avšak v žádném případě skleněných, ale pouze v plastových obalech: PET lahvích, uzavřených kbelících nebo kanystrech.

Co z toho bude mít občan?

Ušetří své peníze a hlavně své životní prostředí. Sběr a přistavení nádob je ze strany Viking group s.r.o. totiž realizován zdarma a město navíc získá finanční odměnu dle vysbíraného množství, kterou může investovat do dalšího rozvoje městského odpadového systému.

Proč sbírat a nevylévat olej do kanálu?

Sbíráním tohoto odpadu je šetřena už tak těžce zkoušená kanalizační síť před nežádoucím zanesením. Současná praxe při jeho odstraňování vedla k dvěma nežádoucím jevům:

  1. Vyhazováním PET lahví s olejem do komunálního odpadu, dochází často k otevření či narušení lahve a jejímu vylití. Olej pak je roznášen v okolí kontejnerů, které je jím znečištěno a je zdrojem nepříjemného zápachu.  
  2. Vyléváním použitého oleje do záchodů či umyvadel dochází k postupnému ulpívání oleje na stoupačkách nebo v odpadových trubkách a následnému přilepování nečistot – vlasů, chlupů aj. na stěnách. Snižuje se průchodnost a v krajním případě může dojít až k ucpání stoupaček a kanalizace.

A co na to hlodavci?

Čisté kanály a stoupačky se nebudou určitě líbit hlodavcům! Jejich kolonie sužují život občanů Prahy a zvyšují náklady na deratizaci.

Jedinečná možnost a pět much jednou ranou!

Nyní mají Pražané jedinečnou možnost se preventivně bránit ucpané stoupačce, mastnému kanálu, spokojeným hlodavcům, loužím tuku u popelnic – to vše na straně jedné a na straně druhé poskytnout použitý olej pro další ekologické využití. Váš olej je zpracován a transformován na celou škálu ekologicky šetrných výrobků, které odlehčují přírodě a našemu městu od zamoření ropnými produkty.

Pojďme šetřit!

Ušetřete svoje a společné kanalizační systémy, svoje peníze a přispějte svým kuchyňským olejem ke zlepšení kvality životního prostředí ve vašem městě.

 

Tato služba je na území hl. m. Prahy novinkou a doufáme, že ji občané budou hojně využívat. Děkujeme vám všem, že třídíte.

 

náhled souboru© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/oleje-a-tuky ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz