PRAHA 6 MÁ TŘI NOVÉ ČESTNÉ OBČANY

Praha, 4. 9. 2013 –

UVNITŘ ZPRÁVY ŽIVOTOPISY A KOMPLETNÍ PŘEHLED VYZNAMENANÝCH V LETECH 2002–2013. Jan Betka, přednosta motolské ORL kliniky patřící mezi špičkové chirurgy při operacích hlavy a krku. Martin Hilský, fenomenální český překladatel, díky kterému mají Češi kompletně přeložené dílo Williama Shakespeara. Otto Pick, diplomat, expert na mezinárodní vztahy a předseda akademické rady diplomatické akademie MZV. Tito tři významní muži jsou ode dneška „Čestnými občany Městské části Praha 6“. Ocenění předala starostka Prahy 6 Marie Kousalíková na slavnostním ceremoniálu při příležitosti oslav Dnů Prahy 6 v Tereziánském sále Břevnovského kláštera. Praha 6 byla vůbec první pražskou radnicí, která čestná občanství začala už v roce 2002 udílet. „Čestné občanství Městské části Praha 6“ má už 37 mimořádných osobností.

„Jsem nesmírně ráda, že mohu tyto tři významné osobnosti přivítat v kruhu čestných občanů Prahy 6. Vnímám slova „čestný občan“ jako výraz cti pro naši městskou část, která je jejich domovem a doufám, že i dobrým zázemím pro jejich práci a rodinu,“ řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

Osobně si ocenění z rukou starostky převzali profesoři J. Betka a O. Pick. „Pane profesore Betko, nic na světě nemá větší cenu, než lidské zdraví a ten, kdo o něj pečuje s nasazením, jako vy, si zaslouží respekt a obdiv. Zachránil jste tak díky svému umu a znalostem stovky lidí. Pane profesore Picku, jste upomínkou na to, že národ, stát, země, ve které žijeme, nejsou jen prázdné pojmy, ale je to především něco, co musíme chránit a čeho bychom si měli vážit,“ gratulovala oběma Kousalíková.

„Vedu jednu z největších specializovaných klinik na světě, za tu dobu jsme provedl už 120 tisíc operací. Prahu 6 mám v genech a společně s celou rodinou vím, že ji nikdy nechci opustit,“ řekl profesor Betka.

Profesor Pick při převzetí ocenění připomněl: „Pracoval a žil jsem po celý život po celém světě a teď nás osud přivedl na Prahu 6. Je to úhledná, čistá čtvrť. Doufám, že se co nevidět zlepší i doprava, díky výstavbě tunelu Blanka“.

Profesor Hilský se nemohl předávání kvůli pracovnímu vytížení zúčastnit a ocenění za něj převzal jeho syn Kryštof. „Profesor Hilský se stal pomyslným mostem mezi dvěma krásnými jazyky. Má zásluhu na tom, že víme o dílech, která nám pomáhají utéct z reality a odpočívat ve světech, které stvořil jeden z největších literátů všech dob W. Shakespeare,“ připomněla Kousalíková.

„V Praze 6 bydlím 70 let a čím dál tím víc prožívám její krásu. Mám radost, jak se v posledních letech mění,“ napsal v děkovném dopise profesor Hilský.

Ocenění Čestné občanství Městské části Praha 6 uděluje od roku 2002 Zastupitelstvo městské části u příležitosti Dne Prahy 6 jako projev úcty a ocenění za hrdinství, osobní statečnost, celoživotní zásluhy a mimořádné umělecké výkony.

ČESTNÍ OBČANÉ MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6 V ROCE 2013:

prof. MUDr. Jan Betka –

přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK FNM

Životopis: orl.lf1.cuni.cz

DrSc., prof. PhDr. Martin Hilský, CSc. –

přední překladatel Shakespearova díla

Životopis: http://uan.ff.jcu.cz/struktura-ustavu/prof.-phdr.-martin-hilsky-csc

prof. PhDr. Otto Pick, Ph.D.

– svobodník v. v., bývalý ředitel Ústavu mezinárodních vztahů,

předseda Akademické rady Diplomatické akademie MZV

Životopis: http://www.pametnaroda.cz/witness/index/id/2404?locale=sk_SK

V minulosti získali ocenění mimo jiné první prezident České republiky Václav Havel, jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu básník Jaroslav Seifert, chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců 20. století Antonín Holý, vynálezce silonu a měkkých kontaktních čoček Otto Wichterle. Dvojnásobná držitelka Českého lva za výkon v hlavní roli herečka Iva Janžurová, zpěvačka s nezaměnitelným hlasem a sopránem o rozsahu tří oktáv Eva Pilarová, ikona divadla Semafor Jiří Suchý, fotbalová legenda Josef Masopust, autor českých bankovek a světoznámý grafik Oldřich Kulhánek.

KOMPLETNÍ PŘEHLED VYZNAMENANÝCH V LETECH 2002–2012 ZDE:

http://www.praha6.cz/cestni_obcane.html

Den Prahy 6 připadá od roku 1920 na 4. září

Praha 6 slaví letos už své 93. výročí vzniku. Právě 4. září 1920 podepsal první prezident České republiky T. G. Masaryk zákon, kterým se osm z deseti katastrálních území dnešní městské části Praha 6 – Břevnov, Bubeneč, Dejvice, Sedlec, Střešovice, Veleslavín, Vokovice a Liboc – staly součástí hlavního města, tzv. „Velké Prahy“.