Babybox na radnici Prahy 6 zachránil šesté dítě

Těsně před pátou hodinou odpoledne bylo dnes v babyboxu radnice Prahy 6 nalezeno čerstvě narozené děvčátko. V řádu několika minut poté byl už novorozenec v sanitce v péči přivolaných záchranářů. Sanitka i s děvčátkem následně zamířila do motolské nemocnice. 

Doposud se v babyboxu na radnici Prahy 6 objevilo celkem pět dětí: tři chlapečci a dvě holčičky. Nově nalezená holčička je tedy šestým dítětem, které se v babyboxu Prahy 6 podařilo zachránit. Holčička byla ve schránce zabalena do ručníku, podle přivolaných záchranářů dítě vážilo necelé tři kilogramy.  

Babybox je vytápěná schránka, kam mohou matky anonymně odložit své dítě. Zařízení je napojeno na integrovaný záchranný systém. Senzory uvnitř schránky po odložení dítěte spustí hlášení, které bezprostředně přivolá záchranáře.

Praha 6 patří mezi pouhé dvě pražské městské části, jejichž radnice mají na budově umístěn babybox – instalován zde byl v červenci roku 2010. Naposledy se dítě v tomto babyboxu ocitlo v srpnu loňského roku, jednalo se o chlapce. Původní zařízení pak bylo od letošního 1. června nahrazeno tzv. babyboxem nové generace. Novou schránku pro odložené děti dostala Praha 6 od sdružení Babybox darem.

 

Babybox nové generace má klimatizovaný interiér a automatizovaná dvoukřídlá dvířka. Matka, která se zde rozhodne odložit své dítě, jednoduše zmáčkne zelené tlačítko, aby se jí schránka otevřela. Nemusí tak ručně manipulovat s klikou, jako tomu bylo u předchozího babyboxu. Ve vnitřním prostoru schránky je umístěn váhový senzor a rovněž videokamera, řídící systémy zajišťují nepřetržité monitorování stavu uvnitř babyboxu. Vyskytne-li se ve schránce nový přírůstek, váhový senzor zajistí spuštění alarmu a zařízení automaticky odešle zprávu na předem určené kontakty. Tím je zajištěno, aby se dítěti co nejrychleji dostala potřebná zdravotní péče.