Zástupci Prahy 6: Ministr Prymula nejde příkladem, berme boj s koronavirem vážně

Nerozumíme chování ministra zdravotnictví, opatření vůči koronaviru je nutné dodržovat, zní shodně od nejvyšších volených představitelů městské části Praha 6 – starosty Ondřeje Koláře, statutárního místostarosty Jakuba Stárka a místostarosty Jana Laciny. Reagují tak na aktuální politickou kauzu, kdy podle fotografií médií ministr zdravotnictví Roman Prymula i přes vládní protikoronavirová omezení absolvoval osobní schůzku v uzavřené restauraci.

„Mám pochopení pro vládní nařízení a restrikce. Přestože jsou uváděna v život chaoticky, tak mají smysl a chrání životy. Nemohu ale mít pochopení pro ministra, který je sám neváhal porušit a ještě se teď vymlouvá jako malé dítě. Skutečně nevím, jak teď máme my starostové po lidech chtít, aby na radnicích i mimo ně dodržovali všechna pravidla. Lidé jsou právem naštvaní,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09) a dodává: „Přesto všechny moc prosím, aby se chovali odpovědně. Exces několika jedinců nesmí být vnímán jako pokyn k anarchii. My dál budeme dělat vše, co je v našich silách, abychom Prahu 6 udrželi v chodu a naše sousedy co nejvíc v bezpečí. Chci poděkovat všem kolegům, kdo v tomto pomáhají a všem sousedům z Prahy 6, že si neberou špatné příklady a chovají se odpovědně.“

 

Městská část již počátkem koronavirové nákazy v Česku přistoupila k dezinfikování veřejných prostor – pravidelně se tak dezinfikují lavičky, dětská hřiště či stanice hromadné dopravy v Praze 6. Radnice rovněž zajišťuje dezinfikování školních budov a vnitřních prostor úřadu městské části. Sociálním a zdravotním zařízením, stejně jako základním a mateřským školám několikrát také dodala ochranné prostředky. „Zrovna dnes jsme řešili v Radě městské části Praha 6, jak efektivně pomoci restauracím a dalším provozovnám, které ministr zdravotnictví svým rozhodnutím letos už podruhé uzavřel. Situace je totiž ve druhé vlně mnohem vážnější než na jaře, přesto striktně dodržujeme všechna vládní nařízení, rušíme od března jednu kulturní či sportovní akci za druhou a na úřadě úzkostlivě dodržujeme všechna hygienická nařízení tajemníka úřadu. Z chování pana ministra Prymuly, který je symbolem nouzového stavu, mi zůstává rozum stát,"konstatuje místostarosta pro správu majetku, kulturu, sport a volný čas Jan Lacina (STAN).

 

„Obecně nejsem příznivec toho, aby se komunální politici vyjadřovali k politice celostátní. Velice mne však znepokojuje nedůvěryhodné vystupování, kterého jsme nyní u pana ministra zdravotnictví svědky. To není dobrý signál vůči veřejnosti a zejména těm, kteří jsou pandemií a vládními restrikcemi citelně zasaženi. V naší městské části vnímáme koronavirovou pandemii se vší vážností a tak tomu rozhodně bude i nadále,“ připojuje statutární místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS), jenž zodpovídá za územní rozvoj a informační technologie. Stál tak mj. za spuštěním nového Geoportálu Prahy 6, kde si obyvatelé městské části mohou snadno vyhledat například restaurace s výdejním okénkem. „Je to cesta, jak podpořit místní podnikatele, kteří se snaží v mezích vládních nařízení dále poskytovat svoje služby. Řada obyvatel šestky chce zároveň podpořit své oblíbené restaurace. Právě geoportál je jakýmsi průsečíkem této solidarity,“ doplňuje Jakub Stárek.