Základní školy v Praze 6 se z rozhodnutí vlády dočasně uzavřou. Městská část jim pomáhá s online výukou

Základní školy na území Prahy 6 se v reakci na vládní opatření kvůli koronavirové pandemii od středy 14. října uzavřou a přejdou na distanční online výuku. Městská část Praha 6 je v tomto školám, žákům i rodičům nápomocna. Dvaceti dětem ze sociálně slabých rodin poskytla tablety v celkové hodnotě 100 tisíc korun, další techniku půjčuje žákům prostřednictvím škol.  Pro pedagogy zorganizovala městská část vzdělávání v oblasti online výuky.

Na druhém stupni základních škol je v důsledku vládních nařízení od pondělí 12. října uplatňován střídavý režim, kdy část tříd absolvuje výuku prezenční a část tříd zase výuku distanční. Od středy 14. října se opět režim mění a všechny třídy základních škol čeká pouze distanční výuka. Kompletní uzavření se vedle základních škol týká i družin a školních klubů. Podle oznámení vlády k  opětovnému otevření škol dojde 2. listopadu. „Vláda nás bohužel svými zmatky dostala do situace, ve které jsme nikdo být nechtěl. Zavřené školy nikomu nepomohou. My jsme v pravidelném kontaktu s ředitelkami a řediteli našich škol, konzultujeme veškeré změny a jako městská část jsme připraveni jim co nejvíce pomáhat. Vedení jednotlivých škol, pedagogové, ale i žáci a jejich rodiče mají můj obdiv za to, jak toto nesnadné období zvládají,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.      

 

Na online výuku jsou z technického hlediska základní školy v Praze 6 připravené. „Naše školy bohužel dodnes nedostaly slibované prostředky od státu na nákup IT techniky. Naštěstí většina z nich nakoupila potřebné vybavení z vlastních zdrojů,“ vysvětluje Marie Kubíková, radní Prahy 6 pro školství.Městská část Praha 6 pak cíleně podpořila žáky ze sociálně slabých rodin, kteří jsou při distanční výuce znevýhodněné. Dvacet těchto dětí letos obdrželo od městské části tablety v souhrnné hodnotě 100 tisíc korun a další techniku Praha 6 půjčuje dětem prostřednictvím škol.V rámci Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání městská část rovněž uspořádala školení pro pedagogy v oblasti online výuky.O dalších workshopech, jež by pomohly pedagogům v online výuce, městská část jedná s odbornými institucemi.

 

Praha 6 aktuálně eviduje 56 nakažených žáků a 20 pedagogů pozitivně testovaných na koronavirus. „Společně s ředitelkami a řediteli našich škol jsme dělali maximum, abychom udrželi školy otevřené a mohli tak zachovat prezenční výuku, která je z našeho pohledu nenahraditelná,“ říká Marie Kubíková a pokračuje: „Teprve nyní dostávají zaměstnanci škol respirátory ze státních hmotných rezerv. Pokud bychom se jako zřizovatelé o naše školy nepostarali, zůstala by odpovědnost za vybavení zaměstnanců ochrannými prostředky pouze na školách samotných.“ Praha 6 již dříve poskytla všem zaměstnancům škol respirátory a pro zájemce zajistila testování na koronavirus. Ve školách, kde se nákaza vyskytla opakovaně, pak městská část realizovala plošnou certifikovanou dezinfekci vnitřních prostor.

 

Praha 6 současněusiluje o zachování provozu mateřských školek. „Naší snahou je, aby zaměstnanci školek mohli využít stejné služby jako zdravotní sestry, lékaři a další zaměstnanci Integrovaného záchranného systému, tedy aby měli možnost umístit své školou povinné děti do tzv. určené školy. Tím udržíme školky otevřené a paní učitelky nebudou muset odcházet na ošetřovné,“ dodává Marie Kubíková.