Omezení úředních hodin a pravidelné dezinfekce. Praha 6 reaguje na epidemickou situaci

Úřad městské části Praha 6 omezí od 12. října svůj provoz, úřední hodiny pro veřejnost budou v pondělí od 8 do 13 hodin a ve středu od 12 do 17 hodin. Děje se tak v souladu s nařízeními v rámci nouzového stavu, který v souvislosti s pandemií koronaviru vyhlásila vláda. Vnitřní prostory úřadu pak budou za účelem ochrany zdraví veřejnosti i úředníků pravidelně dezinfikovány. Dnes o tom rozhodl krizový štáb Prahy 6.

„Neustále monitorujeme situaci v souvislosti s koronavirem, operativně se k této problematice také online schází krizový štáb,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a dodává: „Nakoupili jsme čtyři nové výkonné přístroje pro dezinfikování vnitřních prostor. Tyto přístroje již používáme v našich školách a rozhodli jsme o jejich dalším využití pro pravidelné dezinfikování budovy úřadu – zejména těch prostor, kde dochází ve větší míře ke kontaktu mezi veřejností a úředníky. Průběžně také dezinfikujeme veřejná místa, jako jsou dětská hřiště, veřejné lavičky nebo stanice hromadné dopravy.“ 

V souladu s aktuálními vládními nařízeními pak Úřad městské části Praha 6 omezí své úřední hodiny, a to od 12. do 25. října. V tomto období bude úřad veřejnosti přístupný vždy v pondělí od 8 do 13 hodin a ve středu od 12 do 17 hodin.

K úpravě provozu pro veřejnost přistupuje od 12. do 25. října také výdejna parkovacích oprávnění v Uralské ulici v Praze 6. Rovněž zde budou úředníci občanům k dispozici vždy v pondělí od 8 do 13 hodin a ve středu od 12 do 17 hodin.

V souladu s vládním nařízením je pohyb po budovách Úřadu městské části Praha 6 možný jen s rouškou či respirátorem přes ústa a nos. Ve veřejných prostorách úřadu je občanům k dispozici dezinfekce na ruce.

Od pondělí 12. října pak budou zcela uzavřeny Informační kanceláře městské části Praha 6.

Příznivější situace ve školách a školkách 

Celkem čtyři základní a jedna mateřská škola v Praze 6 mají nařízena karanténní opatření. „Situace se zatím nijak dramaticky nezhoršuje. Aktuálně se v karanténě nachází osm a půl třídy základních škol a dvě oddělení mateřské školy. Evidujeme 50 pozitivně testovaných dětí z více než devíti tisíc a pouze 20 zaměstnanců škol. Zajišťujeme dezinfikování vnitřních prostor dotčených škol, v jedné škole také řešíme náhradní stravování, jelikož zde koronavirem onemocněla kuchařka,“ přibližuje aktuální situaci Marie Kubíková, radní Prahy 6 pro školství a vzdělávání. Školy od 12. října upraví svůj provoz dle vládních nařízení. Žáci druhého stupně základních škol budou střídat distanční a prezenční výuku. Na prvním stupni zůstane zachována prezenční výuka, mimoškolní aktivity budou zrušeny. V úterý 13. října proběhne distribuce respirátorů všem zaměstnancům základních škol. V mateřských školách k žádné další úpravě režimu nedochází.

V léčebnách dlouhodobě nemocných ani v domovech s pečovatelskou službou na území Prahy 6 se aktuálně nevyskytuje žádný případ nákazy koronavirem. V těchto zařízeních jsou v souladu s vládními nařízeními zakázány návštěvy, pro veřejnost jsou v současné době uzavřena i komunitní seniorská centra. Jednotlivá zařízení dodržují příslušná opatření s cílem udržet uvnitř sterilní prostředí a zabránit proniknutí viru zvenku. 

Na území městské části Praha 6 se aktuálně nachází pět odběrových míst (z toho tři výhradně pro samoplátce), kde si lidé mohou nechat provést test na koronavirus. Na základě dohody městské části s magistrátem bude v průběhu příštího týdne otevřeno nové odběrové místo na Vítězném náměstí. Praha 6 rovněž usiluje o zřízení odběrového místa u koupaliště Džbán, jež by mělo fungovat v režimu drive-in (testování z osobního automobilu).