Pláň na Vypichu se o víkendu promění v bitevní pole. Proběhne zde rekonstrukce bitvy na Bílé hoře

Velkolepou rekonstrukcí bitvy na Bílé hoře, která proběhla v roce 1620, si Praha 6 připomene čtyřsetleté výročí této osudové události českých dějin. Za účasti stovek účinkujících z ČR i ze zahraničí opět dojde 19. a 20. září v předpolí obory Hvězda na Vypichu ke střetu stavovských a císařských vojsk.

Historická bitva se v roce 1620 stala zlomem pro české země, neboť fakticky znamenala konec stavovského povstání a rozhodujícím způsobem ovlivnila osud Čechů. Střet vojsk českých stavů na jedné straně a spojeného vojska Katolické ligy a císařské armády na straně druhé bude předveden tak, aby se co nejvíce podobal skutečné historické události. Stovky vojáků, z nichž někteří dorazí i ze zahraničí, dělostřelci nebo jezdci na koních – ti všichni se sjedou do Prahy, aby se účastnili největší rekonstrukce bitvy z období třicetileté války na našem území. Bojiště protnou pyrotechnické efekty a výstřely děl.

 

„V předvečer víkendové bitvy se v pátek 18. září od 18 hodin uskuteční velký historický průvod účastníků bojů, který se vydá z Písecké brány v Praze 6 na Hradčanech až na Pohořelec do parku Maxe van der Stoela,“ doplňuje pozvání na víkendovou akci místostarosta pro kulturu Jan Lacina (STAN).

 

Samotná rekonstrukce bitvy, která je letos mnohem velkolepější než v předchozích letech, začíná oba víkendové dny v 15 hodin na pláni na Vypichu před oborou Hvězda. Pro děti do 1 metru výšky a pro osoby se zdravotním či tělesným postižením je vstup zdarma. Součástí akce je také stanové městečko s vojenským ležením a dobové tržiště s doprovodným programem pro děti i dospělé. Jeho brány se otevírají již v poledne a za vstup do městečka se neplatí. Návštěvníci uvidí šermířské ukázky, výcvik jednotek, nebo si mohou poslechnout výklad o palných zbraních. Program zpestří vystoupení kejklířů a hudební vystoupení na historické nástroje.

 

Rekonstrukci Bitvy na Bílé hoře, která se řadí mezi jednu z největších akcí svého druhu v Evropě, společně s Prahou 6 pořádá sdružení Bílá hora 1620.

 

Organizátoři v koordinaci s bezpečnostními složkami připravili systém odpovídající aktuálním vládním opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru. Areál bude rozdělený do několika zón s vlastními vstupy. V každé zóně bude umístěna tribuna s možností zakoupení samostatných lístků.