Letní kino U Keplera promítá celé září, Pelíšky uvede režisér Hřebejk

Promítání Letního kina U Keplera s koncem prázdnin nekončí. V rámci oslav 100 let Prahy 6 se budou zdarma promítat kultovní Pelíšky.

 

Pod širým nebem se za hezkého počasí bude promítat dalších šest večerů,“ připomíná místostarosta pro kulturu Jan Lacina (STAN) a zároveň zve na první zářijové promítání ve čtvrtek 3. září. „Pro oslavy jsme vybrali filmy, které jsou s Prahou 6 spojené," vysvětluje mistostarosta Lacina a dodává: „Se setměním zahájí projekci dvacetiminutový dokument Starý Dejvice z cyklu ČT Praha mizerná, který připomene doby, kdy v legendárním Houtyši, jak se Hostinci u Tyšerů na Hanspaulce přezdívalo, bylo beznadějně obsazeno a hovor hostů zanikal ve vypalovačkách tehdy ještě neznámého Ivana Hlase."

 

Následující Pelíšky uvede osobně režisér Jan Hřebejk. Přestože žije v Praze 5, se šestkou ho pojí silné pouto. „V Praze 6 jsem chodil na gymnázium Nad Alejí, kam dnes nastupuje moje dcera. Natáčel jsem tu několik filmů. A protože ty nejznámější jsme napsali s Petrem Jarchovským z Vokovic a dejvičákem Petrem Šabachem, tak si všichni myslí, že jsem také z Prahy 6,“ podotýká Jan Hřebejk. Autora knižní předlohy Pelíšků Petra Šabacha dnes poblíž bytu v Dejvicích, kde léta bydlel, připomíná svým názvem park, který po něm byl pojmenován v roce 2018.

 

Po zbytek září budou projekce v kině pokračovat v zaběhlém režimu dvou promítání za večer. Přes léto si organizátoři vyzkoušeli, na co lidi z Prahy 6 slyší a co místní obyvatele naopak neláká. Příjemným zjištěním bylo, že své publikum si našli představitelé těžkého artu i filmoví klasici. I přes častou nepřízeň počasí se lidé zdrželi do konce, oceňovali jsme jejich vybavenost a odhodlání. Přijde nám skvělé, jak filmová dvojice, která byla základem naší dramaturgie, dokáže za večer vyvolat tolik protichůdných dojmů a rozvířit následnou a podnětnou debatu, prozradil dramaturg Letního kina U Keplera Václav Ševčík.


Zářijový program je proto poskládán z jednoho krátkého předfilmu a jednoho klasického filmu. Diváky tak čeká kromě páru výrazně novějších snímků (Víkend na chatě, Maják) například česká premiéra amerického dramatu Fourteen, uvedeného na Berlinale. Podrobnější program najdete na webu letnikinoukeplera.cz, vstupenky na ostatní zářijové filmy zakoupíte přes síť goout.net.