Praha 6 odhalila pomník generálporučíkovi Františku Fajtlovi

Městská část Praha 6 ve středu 4. října 2017 slavnostně odhalila pomník na počest generálporučíka Františka Fajtla, československého stíhacího pilota bojujícího za druhé světové války v řadách Royal Air Force proti nacistickému Německu, jehož život byl nerozlučně spjat právě s Prahou 6. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl propuštěn z armády, zatčen a bez soudu 1,5 roku vězněn v táboře nucených prací na Mírově. Po propuštění pracoval jako účetní stavebního podniku v Lounech. V roce 1964 byl částečně rehabilitován, plné rehabilitace se dočkal až po pádu komunismu, kdy byl povýšen na generála.

Slavnostní odhalení proběhlo v prostoru „vokovického parku“ mezi ulicemi Vokovická a K Červenému vrchu, a to za účasti Hany Fajtlové a její rodiny, zástupců městské části Praha 6, armády a široké veřejnosti.

„Pokud se na nás teď z nebe dívá, a já věřím, že ano, tento pohled mu jistě připomíná stín, který jeho stíhačka vrhala na zem při úspěšných stíhacích misích v barvách RAF, které významně přispěly k osvobození Evropy,“ dodal k odhalení pomníku starosta Ondřej Kolář (TOP 09).

„Zastávám názor, že dluhy se mají splácet, i když jsme je sami neudělali a jsou staršího data,“ říká k tomu zástupce starosty pro kulturu Jan Lacina (STAN).

František Fajtl žil mnoho let v domě číslo 14 ve Vokovické ulici v Praze 6. V loňském roce radnice vyhlásila veřejnou soutěž na vytvoření uměleckého díla, které by tuto významnou osobnost připomínalo. Vítězným návrhem se stala podoba pomníku autorů Aleše Vyjídáka a Zdeňka Ruffera silueta letadla Spitfire o celkovém rozpětí patnáct a délce dvanáct metrů, která je vytvořena směsí travin druhu Lipnice luční s různým barevným akcentem, od okolního trávníku oddělená nerezovým páskem. Konec křídla z nerezu s gravírovaným textem pak zasahuje na chodník.

V roce 2002 byl Fajtl prohlášen Čestným občanem Prahy 6.

 

David POLÁK
referent komunikace
tel.:  420 220 189 158
mobil:  420 778 749 279
e-mail: dpolak{zavináč}praha6{tečka}cz