Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Pro občany ›› Ptejte se ›› Volná diskuse ›› detail/podstránka

Školství a kultura (uzavřeno) :  Stará diskuse (uzavřeno)

Prazdninový provoz MŠ na Praze 6
Autor: Marek Stránský (IP zapsáno)
Datum: 03.05.2007 11:58

Když jsem si přečetl stránku Prázdninový provoz MŠ na Praze 6
(https://www.praha6.cz/prazdniny_ms_2007.html), nechtěl jsem věřit
svým očím.

Chcete-li na Praze 6 umístit dítě o prázdníchách do MŠ na X týdnů,
musíte:
- vyplnit X samostatných přihlášek
- na X MŠ přihlášku podat (do 15.5.!)
- na X MŠ zvlášť zaplatit (nejpozději do 3 dnů!)

Na Praze 6 tedy máte X zbytečných cest navíc.

Bylo by možno toto zorganizovat v příštích letech lépe - na úrovni 21. století?
Mohly by například obíhat papíry a nikoliv rodiče. Nápadné také je, že o prázdninách
nefunguje žádná školka v Břevnově.

Pro porovnání: Jak to funguje na Praze 12 (http://www.praha12.cz/skolstvi/5446.html)
- vždy celý měsíc (červenec/srpen) funguje jedna školka
- přihlášku si vyzvednete i odevzdáte ve školce, kam vaše dítě chodí (do 31.5.)
- zaplatíte, až první den, kdy tam dítě přivedete

Na Praze 12 tedy nemáte žádnou cestu navíc.

Re: Prazdninový provoz MŠ na Praze 6
Datum: 15.05.2007 11:24

Odpověď pana Holického (také v sekci Otázky a Odpovědi):

Vážený pane Stránský,

v naší městské části systém prázdninového provozu v mateřských školách, který kritizujete, funguje již řadu let. Vycházíme totiž především z faktu, že mateřská škola - a to i podle zákona - je škola, sloužící poskytování předškolního vzdělávání, není tedy v žádném případě odkladištěm dětí. V době letních prázdnin si má školkové stejně jako školní dítě pokud možno od vzdělávání odpočinout v mimoškolním prostředí. Využívání mateřských škol o prázdninách je tedy nastaveno tak, aby pokrylo jen ty skutečně výjimečné nejnutnější případy, kdy rodič týden či dva nemá jinou možnost, než dítě do školky dát. I tak ještě nabízíme (o čemž se již nezmiňujete) prázdninovou dvoutýdenní školku v přírodě, aby se každé dítě mohlo alespoň na čas dostat z Prahy.
Kromě toho řadu školek o prázdninách rekonstruujeme nebo se i jen malují, aby mohly opět přivítat děti od září v novém. Navíc učitelky si povinně vybírají dovolené (většinou velmi zasloužené), k čemuž v průběhu školního roku opravdu nemají příležitost. Také systém přihlašování a placení má svůj smysl: pokud v minulosti byl méně zavazující, dobrá polovina přihlášených vůbec nenastoupila, často i bez upozornění (natož s omluvou), takže pak na ty, kteří by pobyt skutečně využili, se nedostalo.
Tolik na vysvětlenou k systému prázdninového provozu v Praze 6.
Vážený pane Stránský, po skončení letošních prázdnin vyhodnotím systém prázdninového provozu (včetně naplněnosti kapacit) a v případě, že budou nezbytné úpravy tohoto systému, zadám jejich zpracování.

S pozdravem

Jan Holický

Autor: Monika Tatyrková (IP zapsáno)
Datum: 22.05.2007 14:32

Vážený pane Holický, já mám teda dítě ještě dost malé, takže se mně problém školek zatím nedotýká, ale Vaše vyjádření mě teda dost nadzvedlo. Ono to zní moc hezky, že "školka není odkladištěm dětí" a ty by si od ní měly odpočinout, ale ono to bohužel ve skutečnosti je tak, že rodiče potřebují dát do školky dítě i proto, aby mohli oba pracovat, nejen proto, aby se dítě rozvíjelo - a pokud nemají k dispozici ochotné babičky (nejlépe v důchodu), co asi tak mají s dětmi v létě dělat? (nehledě na to, že se mi nezdá, že by děti to hraní a malování ve školce mělo nějak "unavovat") Vybrat si každý svůj měsíc dovolené zvlášť, aby rodina nebyla vůbec pohromadě? A ať je to jak je to, jenom těmi řečmi odvádíte řeč od toho, o čem se mluvilo, tj. organizaci letního fungování školek - řeči typu "takhle se to dělalo vždycky, tak co bychom to měnili" jsou fakt super - pak se nedivte, že úředníci nemají moc dobrou pověst :-(

Autor: Marta Horáková (IP zapsáno)
Datum: 28.05.2007 21:43

pan Holický ve své druhé odpovědi, uvedené na Otázkách a odpovědích taktéž zdůraznil fakt, že ani pro školní děti nefungují "odkladovny" na léto, nelze se tedy divit tomu, že tak nebudou a nemají fungovat ani MŠ. Má samozřejmě pravdu jen trochu zapomíná, že zatímco školní dítko klidně vyšle rodič na tábor, kde si od vzdělávání po dobu 1 - 3 či více týdnů opravdu aktivně v přírodě odpočine, pro předškoláky jsou podobné akce (pokud je nepořádá MŠ) vlastně nemožné. Nějak si nedovedu představit mrňata s (pro ně) cizími lidmi venku v přírodě, obzvlášť ty večery a noci bych organizátorům nezáviděla...

Datum: 05.06.2007 14:35

Omlouvám se, zapomněl jsem sem pro úplnost vložit naši další komunikaci s panem Holickým. Zde je:

Vážený pane Holický,

primárně myslím nejde ani o odkládání dětí, ani o školku v přírodě, ani o zasloužené dovolené.
Jde o systém. Ten OŠ úřadu MČ P6 nastavil tak, že k hypotetickému zápisu 30 dětí na 3 týdny
musí 30 rodičů vykonat celkem 90 cest navíc, zatímco na Praze 12 je systém nastaven
tak, že nikdo nemusí nikam navíc, pouze v rámci denní pošty odesláno několik seznamů.

Prostě analogie ke klasickému honění člověka po úřadech, praktikovanému v Česku v hojné míře.
Třeba ne ze zlé vůle, ale z lhostejnosti nebo nechuti změnit zaběhané pořádky. Je proto dobré vidět, že se to dá
udělat i jinak, a ani to nemusí být moc daleko ("jen" Praha 12, nikoliv třeba Norsko nebo Švýcarsko).

Druhou zásadní věcí (také velmi typickou pro poměry v ČR) je lhůta pro zaplacení 3 dny. Má-li v naší
republice něco splnit občan, je úřady obvykle vyžadována mnohem kratší lhůta než v případě,
že má něco splnit úřad. Občanovi se obvykle ukládá lhůta 8 nebo 14 dní. Má-li něco naopak splnit
úřad, kde na vykonání úkonu není jeden (v jiném oboru plně zaměstatný) člověk ale celý profesionální
aparát, má na to obvykle 31 dní nebo také 1 a 1/4 roku.
Lhůta 3 dny je i na běžné poměry v ČR, nestydím se říci, buzerační.

Na druhou stranu chápu, že systém placení až v okamžiku nastoupení dítěte vede k tomu,
že některé přihlášené a přijaté děti bez omluvy nenastoupí. Místo nehorázné 3 denní lhůty
(představuji si úředníka, jak ji dostal na papír a opatřil svým podpisem) bez újmy na
čemkoliv by snad ale bylo možné vyžadovat zaplacení např. do 1 měsíce, anebo nechat rodiče
zaplatit ve školce, kam jejich dítě chodí, když mají společného provozovatele - Prahu 6.

Závěrem bych chtěl říci, že mojí rodiny se tento systém zatím netýká, neboť manželka je
s mladším sourozencem na rodičovské dovolené. Ale za několik let se týkat může. Dostanou-li
rodiče na 2 letní měsíce 2-3 týdny dovolené a chtějí je strávit společně a nikoliv rozdeleně
a pokud prarodiče ještě pracují, pak chtě nechtě musíte dítě na pár týdnů "odložit".

S pozdravem,
Marek Stránský
[17.05.2007]

----

Vážený pane Stránský,

děkuji Vám za Váš dopis s cennými připomínkami k letnímu provozu našich mateřských škol. Zcela jistě řadu Vašich podnětů nezaujatě posoudíme a pokusíme se je aplikovat při přípravě letního provozu v příštím roce.

Věřte však prosím, že naše současné postupy, které kritizujete, rozhodně nejsou vedeny samoúčelnou byrokratickou snahou znepříjemnit občanům život, i když možná na Vás tak působí; utvářely se postupně, s ohledem na praktické zkušenosti. Zcela chápu, že ten, kdo by chtěl své dítě dávat do MŠ po celé léto, by to neměl organizačně právě snadné, na druhou stranu však, a to jsem se Vám již pokusil vyložit, je kromě organizačních a provozních důvodů i pádný důvod pro to, aby bylo dítěti dopřáno si v létě od školky odpočinout - a tato zásada by se opravdu opouštět neměla. Ani družiny základních škol přece přes léto nejsou právě proto v provozu. Letní provoz mateřských škol byl i v Praze 6 poměrně donedávna jen do poloviny července a od poloviny srpna, 4 střední prázdninové týdny bývaly zcela bez provozu (ostatně např. v Řepích je tomu tak dosud). Nyní už je tedy alespoň 1 MŠ v městské části v provozu celé léto, a ukáže-li se, že je potřeba v některém týdnu provoz posílit, stane se tak (ostatně i letos).

Ještě jednou děkuji za Váš zájem i za podněty a věřte, že je seriózně zvážíme k reálnému využití.

S pozdravem

Jan Holický
[21.05.2007]

Datum: 05.02.2008 20:39

Přeposílám můj dotaz položený v Otázkách & odpovědích:

----

Vážený pane Holický,

minulý rok v květnu jsem se zde pozastavoval nad procedurou přihlašování dětí k prázdninové docházce do mateřských škol. Srovnával jsem ji s procedurou platnou na Praze 12. Vy jste zde mj. slíbil, že moje podněty zvážíte a pokusíte se pro další roky tuto proceduru upravit.

Chtěl bych se zeptat takto s předstihem, zda se opravdu mohou rodiče dětí, kteří budou chtít své dítě o prázdninách do MŠ přihlásit, těšit na zjednodušení procedury přihlašování. Především na to, aby ji šlo celou, včetně placení, uskutečnit ve školce, kam dítě chodí během roku.

Předem děkuji za odpověď.

Bohužel, nemáte oprávnění přispívat ani odpovídat v tomto fóru.

© 2021 MČ Praha 6

RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  Nastavení cookies |  PŘIHLÁŠENÍ do systému

--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/forum/read.php?8,9857 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.