Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Pro občany ›› Ptejte se ›› Volná diskuse ›› detail/podstránka

Školství a kultura (uzavřeno) :  Stará diskuse (uzavřeno)

Dejvické divadlo
Autor: Jaroslav Kvintus (IP zapsáno)
Datum: 16.01.2005 19:51

Vážený pane Holický!

V lednové Šestce jsem si přečetl článek s názvem "Dejvické divadlo nadále za veřejné peníze" a opravdu jsem zíral. Jak je možné, že z veřejných peněz – tedy z peněz nás - daňových poplatníků - je placeno nějaké podnikání, resp. spotřebitelům tohoto podnikání je připláceno na jeho "konzumaci"? Co je na podnikání v divadelnictví tak společensky nezbytného, že musí být placeno z našich společných peněz? Chodníky a jejich údržba, veřejné osvětlení, policie apod. – tak tomu rozumím, ale divadlo? Proboha proč?
Já jsem živnostník a dělám nábytek - většinou postele. Dobře se vyspat je přeci stejně důležité - a řečeno slovy socanů a komoušů ze všech politických stran - "společensky prospěšné", jako se dobře pobavit v divadle. Mě a mým zákazníkům ale nikdo na postele z veřejných peněz nic nepřiplácí.
Jménem svým a jménem mých odběratelů Vás žádám také o 38,1 milionu korun na dobu třech a půl roku svého podnikání! Mé postele budou také o 60% levnější, (jako jsou lístky do DD) než by byly bez peněz, které vám odevzdali pod pohrůžkou trestu daňový poplatníci, a které vy tak velkoryse mě a DD poskytnete. (To se to rozdává z cizího, viďte? A jak příjemné musí být že Vás mají populární herci z DD rádi a kamarádí se s Vámi). Já pak převálcuji stávající nedotovanou konkurenci a ta potenciální nebude mít šanci vstoupit na trh se svými nedotovanými cenami. Já Vás taky budu mít rád a budu se s Vámi kamarádit, třebaže vím, že to není tak fain, jako kamarádění s herci – ušmudlaný a nepopulární truhlář Vás asi tak neuspokojí, ale nějak se už dohodneme.
Ale dosti již ironie. Prosím o odpověď na otázku: Proč je podnikání Dejvického divadla placeno z obecních peněz? Je Dejvické divadlo veřejným statkem?
S pozdravem
J. Kvintus

Re: Dejvické divadlo
Autor: MgA.Kostrejova Alena DiS (IP zapsáno)
Datum: 10.09.2005 20:41

Vážený pane,
chápu Vaše rozhořčení nad dotacemi Dejvickému divadlu. Zdá se vám patrně nehorázné, že obec přispívá na kulturu, která je, podle Vás, zbytečná. Pracuji v oblasti kultury již dvacet let a proto se obávám, že Vás moje odpověď neuspokojí. Vím totiž, že se kultura bez dotací a významné podpory ze strany sponzorů dělat prostě nedá. Problém je však v tom, že dříve štědré dlaně sponzorů jsou již dnes uzavřeny, a tudíž se kultura ,zcela logicky, neobejde bez podpory obce, grantů a jiných finančních zdrojů. Nemluvě o tom, že většina firem, pokud už se rozhodne pro sponzoring, dá přednost fotbalovým a hokejovým klubům. Pravděpodobně jim to připadá smysluplnější:-)
Nechci se Vás dotknout, ale já osobně považuji tento přístup radnice za chvályhodný. Protože divadlo jako takové se samo uživit nemůže. Podstaná část financí totiž padne na provoz a pokud má divadlo splnit podmínky pro přiznání grantu (např. ze zdrojů MK ČR), nevystačí několik let s neměnným repertoárem. Nemluvě o tom, že granty nemohou být použity na mzdy. Na ty si herci musí vydělat. A věřte mi, že jejich platy nejsou nijak závratné.
Ptáte se, zda je Dejvické divadlo veřejným statkem. Odpovím Vám na to jinak. Narodila jsem se v Dejvicích a prožila zde úžasné dětství. Které mám, mimo jiné, spojeno i s nedělními návštěvami odpoledních filmových představení, divadelními pohádkami v bývalém "ÚDA", fotbalem na Julisce, kam si tatínek chodil vykřičet své plíce, a spoustou jiných zážitků, které mi tato část Prahy poskytla. A věřte mi, že i dnes žije na Praze 6 (včetně studentů VŠ) mnoho mladých lidí, kteří jednou budou vzpomínat s láskou a nostalgií na dobu, kterou mohli spoluprožívat se svými vrstevníky nejen na divadelních představeních Dejvického divadla, ale i dalších kulturních akcích, které se konají za podpory obce a sponzorů. A až se z té velké dálavy jednou vrátím zpět do Dejvic natrvalo, protože to tam miluji, slibuji, že si u Vás nechám udělat tři postele přesně na míru:-) S láskou a úctou Alena

Re: Dejvické divadlo
Autor: L. Durec (IP zapsáno)
Datum: 12.09.2005 09:02

Jsem rad, ze u nas mame Dejvicke divadlo, jsem rad ze u nas mame Divadlo S&H, ze v lete u nas kotvi lod bratri Formanu, ze se u nas bude otevirat novy Semafor. Je dobre, ze mladez ma alternativu k potloukani se po ulicich a starsi k vysedavani v hospode nebo u televize. Pokud budu mit pocit, ze nasi radni spatne hospodari se spolecnymi prostredky, mohu si brzy zvolit jine radni. Tot muj nazor, samozrejme o nic dulezitejsi nez Vas.

Bohužel, nemáte oprávnění přispívat ani odpovídat v tomto fóru.

© 2021 MČ Praha 6

RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  Nastavení cookies |  PŘIHLÁŠENÍ do systému

--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/forum/read.php?8,7140,7145 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.