Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Pro občany ›› Ptejte se ›› Volná diskuse ›› detail/podstránka

Školství a kultura (uzavřeno) :  Stará diskuse (uzavřeno)

kino Evropa
Autor: Černá (IP zapsáno)
Datum: 26.01.2004 13:08

Mám dotaz, zda se nemůže městská část Praha 6 nějakým způsobem podílet na financování provozu kina Evropa. Pochopila jsem, že kino je v majetku armády a zřejmě provoz byl pro ni ztrátový, takže kino uzavřela a využívá tento sál pouze pro svoje účely. Je to velká škoda, protože to bylo jediné solidní kino na Praze 6, kinosál Ořechovka je sice stále v provozu, ale úroveň je už opravdu dost hrozná. Mrzí mne, že klasická kina se ruší jedno za druhým a když člověk nechce jít do tzv. multikina, tak mu dnes v Praze už zbývá jen pár příležitostí, stačí se podívat do programu. Přitom jsme byli zrovna o víkendu v kině v Metropoli na Zličíně a připadali jsme si tam jako ve velkovýrobně, opravdu k trochu klidnějšímu a komornějšímu prostředí klasického kina to mělo hodně daleko. K čemu je dokonalé přístrojové vybavení těchto nových kinosálů , když z filmu slyšíte každé páté slovo, protože půlka sálu chroustá popcorn a bublá coca-colu a nemůžete mít proti tomu vůbec nic, protože když vám je tam prodávají a ke každé sedačce přidají stojánek na kelímky, tak se s tím přímo počítá. Kde jsou doby, kdy zašustit při představení papírkem a rozbalovat bonbón se považovalo za nevychované a obtěžující.
Nebylo by tedy možné,aby městská část třeba částečně pomohla provoz kina financovat ? Myslím, že by za to bylo hodně lidí rádo.

Re: kino Evropa
Autor: Jana (IP zapsáno)
Datum: 26.01.2004 20:17

Stačí jednoduché počty a zjistíte, kolik kin bylo v Praze 6 zrušeno - Orlík, Bořislavka, Radost, Svornost... Praha 6 s velkou slávou nabídla objekt divadlu Semafor, ale troufám si tvrdit, že zachování činnosti Evropy by rozhodně uvítalo více lidí, než kolik jich vítá existenci Semaforu na Dejvické. V Praze 6 nyní není prakticky žádné kino - Ořechovka se za kino snad již počítat nemůže. Přitom Evropa bývala premiérovým kinem.

Re: kino Evropa
Autor: Mirek (IP zapsáno)
Datum: 27.01.2004 22:09

Možná by pomohl nějaký nadšenec, který by se domluvil s majitelem objektu ( v našem případě armádou), kde se kino Evropa provozovalo a pokusil se provozovat kino na vlastní náklady. Váš příspěvek mně velmi zaujal. Provozuji stránky [celuloid.cz] tak mě napadlo ten váš příspěvek tam uveřejnit. Teda pokud by jste s tím souhlasila s patřičným komentářem - ten bych vám nejdříve přeposlal. Stránky jsou zaměřeny na kina, filmy promítače, projektory a domácí kino. Můžete se mrknout. Tvoří to parta nadšenců, vlastně taky bez zisku na vlastní náklady. Je škoda každého klasického kina, protože jeho atmosféra je přeci jenom příjemnější.
Zdraví
Mirek Ráž

Vyjádření Úřadu městské části
Datum: 28.01.2004 12:03

Vážení,
o spolufinancování provozu kina Evropa neuvažujeme. Provoz byl ukončen z ekonomických důvodů jeho majitelem a provozovatelem - Armádou České republiky. MČ Praha 6 financuje provoz kina Delta s dolby systémem ozvučení na Dědině. Nezájem diváků o klasická kina, případně jiné názory na využití prostor kin ze strany jejich vlastníků, jsou hlavními důvody, které vedou k zániku "malých" kin. Děkuji p. Mirku Rážovi za jeho námět, jen nevíme, zda vůbec má ještě armáda zájem o provozování kina v prostorách, které chce využívat výlučně pro své potřeby.
S pozdravem
PhDr. Pavel Drtina, vedoucí odboru školství, kultury a volného času ÚMČ Praha 6

Re: kino Evropa
Autor: Černá (IP zapsáno)
Datum: 28.01.2004 12:59

Ale stejně by mě zajímalo, proč ta menší kina zanikají, když zjevně zájem o ně by mezi lidmi byl. Co jenom moje paměť sahá, jen v Dejvicích byl Orlík, Svornost,kino Bruska a poslední nyní zavřená Evropa ( dříve Kyjev a ještě dříve kino ÚDA ). A teď by se majiteli, ať jím je obec nebo soukromník , nevyplatilo ani jedno ? Kina byla pomalu v každé větší obci, co pamatuji, bylo dokonce i v Lysolajích , v Suchdole, v Roztokách a dnes nikde nic. Kino Evropa bylo sice zavřeno až teď, ale ta ostatní záhy po roce 1989, kdy ještě žádné kulturní ( i když zde o významu toho slova pochybuji ) ani nákupní multikomplexy neexistovaly a na Zličíně bylo akorát pole. Ale netýká se to jen okrajů Prahy, ono stačí se podívat do programu, kolik kin zbylo na Václavskémnáměstí. Teď už v podstatě nemáme na výběr, takže když někdo do kina zajít chce, nic jiného než multikino mu nezbyde a asi se pak bude argumentovat tím, že divák si to vlastně takhle žádá.
Pro pana Ráže - proti zařazení příspěvku na stránky "celuloid.cz" nic nemám, ale jak jsem se tam dívala, již to tam napsali jiní a lépe.

Re: kino Evropa
Autor: Kalina (IP zapsáno)
Datum: 31.01.2004 23:32

Provozování kina je z čistě ekonomických důvodů téměř nemožné. Důvod je jednoduchý - do jednosálových kin chodí stále méně lidí a stačí jednoduché počty, aby člověk zjistil, že bez případné dotace na provoz to opravdu jde jen velmi ztěžka. Proti provozovateli jednosálového kina v Praze hraje ještě jeden podstatný fakt - distributoři uvolňují filmové novinky přednostně pro multikina, ostatní kina se k filmům dostanou mnohdy až tři měsíce po jejich premiéře. Tedy v okamžiku, kdy film již podstatná část diváků viděla - v multikině. Více jak 80% diváků kin dnes tvoří lidé ve věku 15-20 let, tedy ti, pro něž je návštěva multikina věcí životního stylu. Jedinou nadějí na udržení kina v Praze je razantní změna repertoáru, jak již učinila kina Aero na Praze 3 nebo Oko na Praze 7, Praha na Václaváku. Kotva, Illusion na Praze 2. Jenže takové kino přestává být kinem klasickým, uvádějícím běžnou produkci a stává se kinem klubovým, zaměřeným na milovníky menšinových žánrů, které v multikinech nenajdete. A ještě k té ekonomice: Slušná měsíční návštěvnost jednosálového kina se pohybuje kolem 3000 návštěvníků. Při průměrném vstupném se vybere 240 000,- Kč. Z této vybrané částky okamžitě provozovatel zaplatí 55% distributorovi filmu a 3000,- Kč (korunu za diváka) fondu kinematografie. Zbývá 105 000,- Kč. Energie (elektrika, topení) 25 000,-. Odesílání filmů cca 5000,-. Promítači, uvaděčky, pokladní, uklízečky, vedoucí... pokud to budou jen důchodci a brigádníci 50.000,-. Zbývá 25000,- na nájem, propagaci, telefony, kancelářské potřeby, toaletní papíry, mýdla, opravy a údržby. V lepším případě se pohybuje rozpočet na hraně katastrofy, v tom horším se nedá o provozování kina uvažovat. Navíc, hypotetická návštěvnost, kterou uvádím je možná trochu optimistická. V období letních prázdnin, v prosinci, v září... se pohybuje i na poloviční úrovni. Je tedy nad slunce jasnější, že bez dotace nebo sponzoringu se provozování kina nemůže v současných podmínkách vyplatit. Mluvím z vlastní zkušenosti a přestože je mi líto kina Evropa i dalších, chápu důvody, které k jejich zavření vedou. Snad se jednou začne blýskat na lepší časy. Zatím kralují multikina v těsné spolupráci s filmovými distributory. Jde přece hlavně o byznys.

Re: kino Evropa
Autor: Černá (IP zapsáno)
Datum: 02.02.2004 15:06

Vážený pane Kalino, Vaše výpočty jsou bohužel zřejmě realistické, sice by se dalo na vstupném přitlačit, protože z Vaší rozvahy ( 3 000 diváků - 240.000,- Kč) mi vychází cena 80,- Kč za vstupenku dnes spíše podprůměrná než průměrná, takže tam by asi rezerva byla, otázkou je, jestli takto získaná částka navíc by byla zásadní k udržení provozu kina. Vzhledem k tomu, že dnes všude lítají miliony, těch pár tisíc by to asi nevytrhlo. Jak to budu řešit, to nevím, ale po návštěvě multikina ve Zličíně minulý víkend, kdy jsem si za 150,- korun užila dvě hodiny chroustání popcornu a srkání koly, už mě nikdo do multikina nedostane. Leda by zavládly jiné mravy a i zde by platila vžitá pravidla slušnosti a nikoho by dovnitř s jídlem a pitím nepustili. Ale vzhledem k tomu, že prý v některých kinech jsou za tučné vstupné již k mání lóže s křesly k ležení či pololežení a s obsluhou občerstvení ( jak jsem nakoupila, tak prodávám, ověřené to nemám ), tak trend bude zřejmě spíš opačný a nezbyde nám než si pořídit nějaké kvalitní domácí kina a společenský aspekt věci oželet.

Re: kino Evropa
Autor: Kalina (IP zapsáno)
Datum: 02.02.2004 17:48

Cena 80,- je cena prumerna - tedy zahrnuje i vstupne na detske filmy, vstupne pro duchodce a dalsi slevy. A pokuk jde o Golden Class (to jsou ta sklapeci kresla) tak tam je vstupne okolo 200Kc s obsluhou az na sal. Jiste, nekomu to muze vyhovovat, ale pro divaky, jako jsme my, normalni milovnici filmu je uz jenom to chroustani popcornu dost vyrusujicim zazitkem. Ovsem multikina priznavaji, ze na prodanem obcerstveni utrzi az 2x tolik co za vstupenky.

Doporucuji vam kino Orechovka, ktere sice neni tak kvalitne zarizene jako byla Evropa, ale alespon je. Dalsi nejblizsi je kino Oko, ale to hraje skutecne jen Art filmy. Snad se v "armade" nekomu rozsviti a pokusi se kino ozivit, ale je to netrapi, penize z rozpoctu na provoz maji, tak proc z nich dotovat jeste nejake kino. Krome toho ma armada v umyslu objekty na kulataku prodat. A budouci hotel nebo administrativni centrum asi kino opravdu nebude potrebovat.

Konec malych kin je zkratka na obzoru. Snad si to radni uvedomi a krome vystavby noveho divadla Semafor (coz je chvalihodna aktivita) zapremysli i nad obnovou nektereho z dejvickych kin. Uz kvuli tomu, aby do kina mohly chodit rodice s detmi, kteri nemaji zrovan astronomicke prijmy na navsevu mutikina.

Hezky den.

Re: kino Evropa
Autor: Mirek Ráž (IP zapsáno)
Datum: 03.02.2004 01:27

Přeji dobrý den,

Tak předně musím dát za pravdu sl. nebo paní Černé. Chroupání popcornu skutečně patří mezi hlavní upamatování návštěvníků multikina. Jen upravuji, že cena do GOLD CLASS není záležitost 200kč ale 299kč. To pro prostředí je sice příjemné ale cena značně vyšší. Ještě upozorňuji, že tento druh kinosálů prezentuje na Smíchově Village Cinemas. Co se týče úplné likvidace klasických kin, tak musím trochu oponovat, neboť malá kina zvláště v centru Prahy (např. Evald, MAT) nemají problém s diváky. Je tam příjemné domácí prostředí, rozumné vstupné (60-95kč) a v obouc případech velmi slušné zvukové i obrazové vybavení. Možno je zde promítat i obrazové formáty technologií DLP z videoprojektorů (z DVD apod.) čili ne jenom z filmového pásu a to ve velmi slušné obrazové kvalitě. Navíc kina hledají a nabízejí něco, co multikina nikdy nedokážou. Mohu jmenovat i další klasická kina, ale to už jste vlastně částečně učinili v diskuzi.

Kino Evropa mělo k dispozici dva kinosály, tak proč nezachovat alespoň jeden? Nakonec to prostředí tam je možno využít na více akcí. Ale jak říkám, chce to nadšence, který by se toho ujal. Myslím si, že bych o někom i věděl.

Mirek

Re: kino Evropa
Autor: Kalina (IP zapsáno)
Datum: 12.02.2004 13:51

S kiny Mat a Evald mate jiste pravdu. Ovsem ta jsou v jinem postaveni nez ostatni jednosalova kina. Kino Mat je v majetku soukromých osob, kterým patří celý dům na Kralove namesti a kino i provozuji jako doplnek k filmovym striznam (puvodne se dokonce jednalo o predvadecku pouze pro filmare). Takze tam urcite odpada placeni najemneho a podobne (logicky by se takto male kino - (cca 45 divaku) ani nemohlo uzivit). Kino Evald je majetkem a je provozovano spolecnosti Cinemart, takto filmovym distributorem, jehoz majetkem je i dum ve kterem kino sidli. Ti jsou jeste ve vetsi vyhode - u filmu sve materske distribuce (ktere zde vetsinou uvadeji) odpada odvod pujcovneho. Tedy ani v jednom pripade se nejedna o klasicke kino, ktere je nekde v najmu, plati vse, co je treba a je zavisle na vuli ci nevuli distributoru.

Mimochodem provoz v minulych dnech ukoncilo kino Hvezda na Vaclavaku, podstatne omezeni provozu provedlo kino Blanik tamtez, pred uzavrenim je kino Eden a podle poslednich informaci i Orechovka, ktera je v havarijnim stavu. Neuvazuje se uz ani o znovuotevreni kina Atlas, ktere prodelalo povoden.

Pokud jde o Evropu a moznost jejiho obnoveni - je to skutecne jen na Armade, ktere dum patri, ale vim, ze byly ucineny pokusy jiz v lonskem roce, kdy prosakly zpravy o uzavreni kina a uz tehdy bylo receno, ze neni zajem (a to mely zajem vetsi firmy provozujici kina v Praze) pochybuji, ze kdyz takto pochodili "provereni" kinari, ze by nekdo jiny mel sanci. Armada chce saly vyuzit pro sve ucely - vystoupeni Posadkove hudby a podobne. Mimochodem o provoz kina se starala jedna z nejsilnejsich filmovych distribuci - Bontonfilm a pochybuji, ze by odesla jen tak - vzdyt tam mela velmi vyhodne podminky.

Re: kino Evropa
Autor: Mirek (IP zapsáno)
Datum: 13.02.2004 19:04

Ano to je pravda. Jen pro upřesnění. Kino Atlas se bude otvírat, prochází nyní rekonstrukcí. Budou tam dva kinosály a jeden DVD sál. Kino už mělo být v provozu ale je tam problém s kanalizací, takže se neví přesný termín otevření.
Mirek

Re: kino Evropa
Autor: Mirek (IP zapsáno)
Datum: 13.02.2004 19:04

Ano to je pravda. Jen pro upřesnění. Kino Atlas se bude otvírat, prochází nyní rekonstrukcí. Budou tam dva kinosály a jeden DVD sál. Kino už mělo být v provozu ale je tam problém s kanalizací, takže se neví přesný termín otevření.
Mirek

Re: kino Evropa
Autor: Kalina (IP zapsáno)
Datum: 20.02.2004 22:12

A další smutné zprávy: Své brány zavřelo kino Budějovická a do hrobečku se díky šikovné provozovatelce paní Maštalířové (viz Budějovická) chystá i kino Praha. Kde kina nedorazí distributoři, tam zasáhnou šikovní soukromí provozovatelé (viz pan Suchý a jeho Broadway). Na pokraji propasti se ze stejného důvodu potácí i kino Morava, které Praha 4 s velkou slávou poskytla téměř zadarmo (i s dotací na provoz) panu Wolfovi. Přesto je kino před zánikem. Jen tak dál, multikina se smějí.

Re: kino Evropa
Autor: soptík (IP zapsáno)
Datum: 17.03.2004 21:35

Pokud budou mít kina v rukou tito lidé, pak je to věc jasná.
jedná se o lidi, kteří využívají státní dotace, ale bohužel ne na ten (provoz) účel který provozují. Takto skončilo mnoho kin.

Re: kino Evropa
Autor: soptík (IP zapsáno)
Datum: 17.03.2004 22:00

Odpovídám na Váš příspěvek.
Od znovuotevření kina Ořechovka jsem jeho právoplatným nájemcem a provozovatelem. Bohužel díky současným justičním poměrům je vše již 10 let soudně protahováno a kino provozuje neoprávněná osoba t.j. Zuzana Bönischová, byť do rekonstrukce v roce 1994 bylo mou osobou vloženo nemálo prostředků.
Bohužel v současné době je situace taková, že provoz kina dostanou nakonec do ruky lidé, kteří ho pohřbí. (viz. tací,které uvádí p.Kalina)
Neoprávněná provozovatelka uvádí, že je kino v havarijním stavu, což nemůže odpovídat skutečnosti, neboť kino plně odpovídalo v době znovuotevření dne 18.10.1994 provozním a bezpečnostním požadavkům, tyto jsem zajišťoval já osobně a mám na ně doklady!
Do celkové rekonstrukce kina bylo investováno více než 1milion korun.
Takže multikina se mohou opravdu pouze smát!

Re: kino Evropa
Autor: Tocháček (IP zapsáno)
Datum: 18.03.2004 09:53

Proč by armáda měla provozovat kino pro věřejnost za SVÉ peníze, když je přece potřebuje na mnohem užitečnější věci? Víte kolik stojí všechny ty lidi, co sedí v kancelářích a vyřizují všechnu tu administrativu kolem rušení základní vojenské služby, chodu všech štábů náčelníků štábů, nákupu a prodeje vojenské techniky, stravování zaměstnanců, prezentace užitenosti armády před veřejností atd.? :-)))))))))

Re: kino Evropa
Autor: Tomáš F. (IP zapsáno)
Datum: 17.11.2005 15:09

Celá situace s kinem Evropa je opravdu velmi smutná.
Prostor v kterém se nachází je naprosto fantastický, s možností nejen filmových projekcí, ale mnoha dalších kulturních akcí
(divadelních vystoupení,výstav umění,koncerty,přednášky,atd...)
Skvělé umístění u tramvaje autobusu i metra, navíc v lokalitě kde kultura doslova chybí a lidé za ní musí cestovat jinam.
Nevěřím skeptickým výpočtům pana K. mnohem méně výnosné musejí být sjezdy důchodců na koncerty posádkové hudby na níž lístek stojí tuším 60kč a jsou jen myslímže průměrně jednou za měsíc, jinak je kino zavřené a chátrá. Kino zkrachovalo ale, nic není ztraceno jak si patrně myslí pan Pavlíček a ostatní lidé z vedení kina. Jejich názor že v dnešní době multikin nemají šanci konkurovat a jejich pesimistycký pohled na věc je naprosto alibistický. Místo aby se snažili vymyslet cestu, celé kino zakonzervují, nechají výceméně chátrat, a je jim to nejspíš docela jedno. Tak mi to přišlo když jsem je kontaktoval se svým návrhem kino znova otevřít. Měl jsem spoustu nápadů, ale oni je ani nechtěli slyšet a vůbec je to nezajímalo. Nejspíš mají blízko důchodu a tak si nechtějí kazit kariéru zbytečným riskováním. Řídí se jedním z nejhorších hesel Kdo nic nedělá, nic neskazí smiling smiley A tak budem boužel nejspíš i nadále chodit kolem tohoto mrtvého místa, které si armáda zbytečně platí a vydržuje pro své občasné posádkové dechovky. Ono nechat rozhodovat o kultuře někoho kdo se zajímá spíše o zbraně a zabíjení asi není tak vyborný nápad

Re:
Autor: Anonymní návštěvník (IP zapsáno)
Datum: 17.05.2006 12:14

Uz nebudou ani ty dechovky - stavi se zde hotel, coz bude velmi lukrativni podnik


Re: hotel
Autor: Tomáš F. (IP zapsáno)
Datum: 17.05.2006 22:19

Je to tak, na konec s toho bude monstrózní hotel NATO, nejspíš nás bude stát spoustu peněz a využití bude jednou ročně ale bude vypadat opravdu reprezentativně a všichni budem hrozně rádi že ho tu máme a budem na něj hrdí.
Kulaťák se tak ze 1/4 stane šedou mrtvou vojenskou zónou okolo které budem jenom procházet. Nejradši bych byl pro petici či demonstraci ale koho to zajímá...
Radši udělám mojí oblíbenou formu odporu a budu tento hotel pravidelně posprejovávat a jinak hyzdit, a hlavne pravidelně a co nejdříve po jeho otevření.Bohužel, nemáte oprávnění přispívat ani odpovídat v tomto fóru.


© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  Nastavení cookies |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/forum/read.php?8,7092,7181 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.