Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Pro občany ›› Ptejte se ›› Volná diskuse ›› detail/podstránka

Doprava (uzavřeno) :  Stará diskuse (uzavřeno)

Srovnání metro x železnice
Autor: Ing. Josef Trögl (IP zapsáno)
Datum: 28.01.2004 16:19

Pro obsluhu letiště i Kladna se mi jeví jako nejvhodnější modernizovaná trať 120(rychlodráha není to pravé slovo) a to z několika důvodů:

1) Je podstatně levnější
2) Je rychlejší než metro (metro má vmax 80 km/h, vlak může jet i 120 km/h, alespoň mimo Prahu, kromě toho je možné vést i letištní "expresy" a Kladenské "expresy", které budou některé stanice projíždět).
3) Má stejnou dopravní obzlužnost pro Prahu 6 i Prahu ostatní. Zastávky jsou plánoané Masarykovo nádraží, Vltavská, Výstaviště, Hradčanská, snad Ořechovka, Veleslavín, Liboc, Ruzyně, Dlouhá Míle, Letiště, metro jich má stejně.
4) Má přestup na všechny stávající linky metra (A ne Hradčanské, B na Masarykově nádraží, C na Vltavské).
5) Dál než na Petřiny (kam by bylo žádoucí protáhnout metro A) není tolik cestujících v rámci MHD, aby metro využili, dnes bohatě stačí tramvaj a pár autobusů. Vlaky z letiště a Kladna jim tam bude samozřejmě stavět a cestující z Prahy 6 odveze jaksi navíc za stejné peníze.
6) Modernizace železnice řeší "jednou ranou" několik problémů - rychlé spojení Prahy 6 s centrem, rychlé spojení letiště s centrem, rychlé spojení Kladna a okolí s centrem a dálkovou dopravu v relaci Masarykovo nádraží-Rakovník/Žatec/Chomutov. Metro by byla jednoúčelová stavba.

Varianta metro na Dlouhou míli a pak rychlodráha do Kladna je oak největší blbost, která se dá vymyslet. Na letiště to jakž takž vyhovuje (alekdy se dočkáme celé trasy až na letiště, můj tip je nejdřív za 20 let), ale na Kladno ani trochu. Jízdní doba metro+rychlodráha z centra do Kladna vyjde pomaleji než současné vlaky, navíc s přestupem, podobně kombinace metro+autobus (a proto budou dál zajíždět Kladenské busy až na Dejvickou). Výsledkem bude pouze přesun lidí do aut a autobusů neubyde.

Návrh nedávno prezentovaný ještě navíc neřeší osud Buštehradské dráhy v úseku Masarykovo nádraží-Ruzyně. Předpokládám, že mnoho obyvatel zvláště Ořechovky by se jí rádo zbavilo na dobro. Pevně doufám, že se toto nestane a i když bude paskvil nakonec schválen, dojde i na modernizaci Buštěhradky.

Re: Srovnání metro x železnice
Autor: R.Š. (IP zapsáno)
Datum: 28.01.2004 19:25

Téměř se vším s vámi souhlasím ale stále zde přetrvává jeden problém - co s cestujícími na Kladenském nádraží.
Nádraží je na okraji města a při použtí jen jedné návazné linky městského autobusu prohraje rychlodráha časově i cenově s autobusem z Dejvické či ještě lépe Hradčanské.
Tam se člověk dostane rovnou k metru a mnoha tramvajím.
Pri běžné cestě je potřeba i čtyř přestupů a to vlak z Kladna staví u všech třech linek metra.
Na metro asi Kladno šanci nemá .
Mě se líbí kompromis tramvaj - sice není nerychlejší ale dokáže odburat většinu přestupů a tím dohnat i rychlejší prostředky.

Re: Srovnání metro x železnice
Autor: Borovička (IP zapsáno)
Datum: 29.01.2004 09:49

No s tou tramvají je to úlet, i když vlastně jen částečně. Do centra Prahy to musí "rychlodrážně" třeba v podzemí. Po Kladně by to ale bylo lepší rozvinout jako tramvaj. Kombinované systémy vlak-tramvaj v Evropě jsou a u nás se plánují.

Základní problém ale je, že vlak ztrácí tím, že do Kladna vstoupí po stávajícím tělese, čímž míjí sídliště položená SV od nádraží, kudy právě vyjíždí autobusy na Prahu. Prosadit novou a kratší spojnici je v současnosti nereálné (stačí jen nepřátelský postoj představitelů Prahy 6 proti již existující trase). Nějaké studie na úplně novou trať jsem viděl, ale reálně se sledují jen ty po stávající trati. Zbytek Kladna by jít obsloužit přes stávající nádraží šel a existuje několik návrhů (žádný ale není tramvajový).Bohužel, nemáte oprávnění přispívat ani odpovídat v tomto fóru.


© 2020 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/forum/read.php?5,4852,4859 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz