Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Pro občany ›› Ptejte se ›› Volná diskuse ›› detail/podstránka

Doprava (uzavřeno) :  Stará diskuse (uzavřeno)

Vyhrazené parkování
Autor: Vašek (IP zapsáno)
Datum: 04.08.2003 12:45

Vážení,
v poslední době se množí dopravní značky vyhrazující parkování invalidům. Velká většina takovýchto značek ma na sobě napsány dvě SPZ, pro které je místo vyhrazeno. V praxi to vypadá tak, že vyhrazené parkování má vnučka, přítel vnučky invalidy apod.
t.j. osoby, které mnohdy nejsou s invalidou ani příbuzné. Navíc je často známo, že invalida, který má mít vyhrazeno místo pro parkování s příslušným autem nikdy nejel. To už nehovořím o tom, že řada invalidů je cca půl roku mimo Prahu na chalupě.
Dokonce již invalida není živý, ale rodina vesele používá vyhrazené místo.
V žádném případě nechci upírat právo invalidům na parkování. V poslední době však dochází ke zneužití "parkovací výsady".
Docela bych chápal, kdyby mělo vyhrazeno místo auto invalidy (auto napsané na něj), ale proč pro rodinu a ještě více?
To vše píšu, protože za neoprávněné parkování na těchto místech jsou velmi přísné pokuty. To je v pořádku. Horší je, že se Vám smějí do očí Ti, o nichž jsem psal výše, t.j. Ti, kteří si to uměli zařídit. Někteří si i parkovací místo draze platí a vedle nich se smějí tzv. invalidi. Domnívám se, že systém přidělování těchto značek má nějakou chybu, nebo selhávají lidé.
Příklady výše popsaného stavu najdete např. cestou z úřadu k metru Hradčanská.

Závěrem znovu zdůrazňuji, že nechci otevírat diskuzi k právům invalidů. Zde jde o jasné zneužívání jejich práv, možná i s jejich vědomím.

Vašek

Vyjádření Úřadu městské části
Autor: Odbor dopravy (IP zapsáno)
Datum: 15.08.2003 07:42

Vážený přispěvateli diskusního fóra,

k Vašemu námětu na přibývající „invalidní“ parkoviště na území m.č. nejen Vám podáváme následující informaci.
Umístění dvou čísel (tedy SPZ nebo RZ) na jednom dopr. značení IP12 ještě neznamená, že místo je určeno (vyhrazeno) pro parkování dvou vozidel. Úřad m.č. tímto způsobem pouze umožňuje „střídání“ vozidel oprávněného uživatele. Nárok na bezplatné vyhrazené parkovací místo má pražský občan pouze s trvalým bydlištěm na území přísl. m.č., tzn. např. občan Prahy 8 vyhrazené místo na území m.č.P6 nemůže získat; který následně uzavře tzv. výpůjční smlouvu s majitelem komunikace a na vyhrazené místo je vydáno příslušné rozhodnutí ÚMČ. Váš podnět na užívání pro vnučky a jiné mimopražské příbuzné opravdu není na místě, neboť vyhrazené parkoviště, pro jedno nebo druhé vozidlo, je vždy určeno osobám se stejným trvalým bydlištěm uživatele, přičemž automaticky odbor dopravy ještě před vydáním tohoto rozhodnutí, SPZ, resp. RZ předložením velkého nebo malého TP ověřuje. V dnešní době přece není už nijak neobvyklé, že jeden občan, i „invalidní“, může vlastnit vozidel více.
Samozřejmě se však může stát, že i po úmrtí oprávněného uživatele, je vyhrazené místo po určitou dobu (zne)užíváno jeho rodinou apod. Jedná se však o minimum případů a ÚMČ následně v urychlené demontáži dopravního značení přistupuje naprosto nekompromisně. Pokud máte podezření, že jakékoli vyhrazené parkoviště je zneužíváno, žádáme Vás abyste informaci odboru dopravy neprodleně sdělil (postačuje SPZ nebo RZ a ulice, příp. jméno uživatele) a ÚMČ, prostřednictvím dodavatelské firmy v relativně krátké době (tedy cca během týdne), demontáž příslušného dopravního značení, po ověření, zajistí.

S pozdravem
Petr Pecen , Odbor dopravyBohužel, nemáte oprávnění přispívat ani odpovídat v tomto fóru.


© 2020 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/forum/read.php?5,4404,4404,quote=1 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz