Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Pro občany ›› Ptejte se ›› Volná diskuse ›› detail/podstránka

Doprava (uzavřeno) :  Stará diskuse (uzavřeno)

Pane Fialo opravdu si to myslíte ?
Autor: Martin Votava (IP zapsáno)
Datum: 14.05.2003 09:11

Vážený pane,

v květnovém čísle časopisu Šestka jsem si přečetl článek o připravovaném zklidnění ulic v Praze 6. Opatření se mají týkat i Tomanovy ulice, kde předpokládáte zklidnění dopravy instalací světelných výstražných znamení. To si opravdu myslíte, že světelné výstražné znamení přinutí řidiče ke snížení rychlosti ? Jediný způsob jak rychlost omezit a tuto ulici reálně zklidnit je instalace pojezdových prahů. Argumentace, že to nelze provést vzhledem k provozu autobusů linky 191, neobstojí. Stačí se porozhlédnout v jiných městských částech (ale i jiných oblastech Prahy 6), kde je tento systém využíván i na komunikacích s MHD. V poslední době byly prahy instalovány např. v Ruské ulici (rovněž autobusová linka MHD) před každým z přechodů. I s ohledem na rekonstrukci přilehlého parku na Areál volného času by reálné zklidnění Tomanovy ulice bylo více než žádoucí.
Zároveň mne překvapuje, že do ulice Štefkova, byly již prahy instalovány i přes minimální dopravní zátěž. Obdobným způsobem by měla být zklidněna spíše ulice U Ladronky, do které nadměrnou rychlostí vjíždějí vozidla z Tomanovy ulice.


S podravem

Martin Votava

Vyjádření Úřadu městské části
Autor: Odbor péče o prostředí (IP zapsáno)
Datum: 27.05.2003 14:49

Vážený pane Votavo,

především není rozhodující, co si opravdu myslím, protože stránky DF (stanoviska odborných útvarů ÚMČ) nejsou určeny pro osobní stanoviska zaměstnanců ÚMČ.
Jistě, máte pravdu, žijeme v době, kdy jediným účinným krokem k zajištění respektovanosti DZN "Zákaz vjezdu" jsou naskládané betonové panely přes komunikaci. To ale, na druhé straně, neznamená, že z našich komunikací budeme dělat "tankodromy", kde každý pojede krokem v obavě o stav svého vozidla. Vámi uváděné příklady jsou sice pravdivé, to ale v žádném případě neznamená, že jsou vždy i následováníhodné. Tomanova ulice je místní komunikací II.třídy a jako taková je proto pro užití zpomalovacích prahů rozhodně nevhodná. Uvědomme si, že po těchto lokálních průtazích k zásahu projíždějí záchranky, hasiči, příp. další subjekty s právem přednosti v jízdě. Všichni asi znají onu slavnou scénu z "básníků", kde lékař v sanitce (Pavel Kříž) se snaží aplikovat injekci pacientovi (Josef Somr); jak bohulibý úmysl lékaře dopadl v okamžiku přejezdu přes železniční trať, nejspíše rovněž víte. Naprosto stejně, ne-li hůře, by se projevil přejezd přes zpomalovací práh. Mějme trochu ohled i k ostatním. Asi byste se i divil, jak vzrůstá počet protestů ze strany občanů z míst, kde zpomalovací prahy instalovány byly (jde zpravidla o místní komunikace III.třídy). Hluk při přejezdu (vadí zejména v noci), doprovázený rovněž hlukem z brzdění a následného rozjetí vozidla (exhalace navíc), případné otřesy, přenášející se na přilehlé stavby; to vše jsou negativa, doprovázející ukvapené instalace zpomalovacích prahů. Možná rizika dokresluje i případ z doby zcela nedávné, kdy neznámý vandal vytrhl dopravní značení, upozorňující na ZP, a řidič "díky" tomu vjel na zpomalovací práh v "plné" rychlosti (vlastní ZP byl přitom "zneviditelněn" spadaným listím).
Nemáte ale pravdu v tom, zpochybňujete-li pozitivní dopad aplikace některých nových technologií (zařízení) na našich silnicích. V rámci povolovacích řízení byla tato zařízení testována a musíme objektivně potvrdit, že nezanedbatelný (kladný) vliv na chování řidičů rozhodně mají. Možnost, že se nějaký "rapl" projede komunikací "150", samozřejmě vždy existuje, ale eliminace těchto jevů (excesů) v dopravě není v rukou "úředníků".

S pozdravem
Ing. Fiala, vedoucí oddělení dopravy a energetikyBohužel, nemáte oprávnění přispívat ani odpovídat v tomto fóru.


© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/forum/read.php?5,4312 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz