Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice

Infolinka
Úvodní stránka ›› Pro občany ›› Ptejte se ›› Volná diskuse ›› detail/podstránka

Doprava (uzavřeno) :  Stará diskuse (uzavřeno)

Rychlovlak do Kladna se rozjede v roce 2013
Autor: Jirka Š (IP zapsáno)
Datum: 05.11.2007 18:23

Dnes při čtení Metropolitního expresu [data.zpravy.cz]

mně padl na straně 2 do oka článek:
------------------------------------------------------
Praha - Přeplněné autobusy i Evropská ulice by zhruba do pěti let mohly být minulostí. Modernizovaný rychlovlak z Prahy do Kladna se zastávkou na ruzyňském letišti, takzvaný AirCon, bude zřejmě hotov do roku 2013. Konečná podoba tratě bude známa začátkem příštího roku. Dohodli se na tom zástupci ministerstva dopravy, pražského magistrátu, Prahy 6 a Středočeského kraje.
pin
---------------------------------------------------

Zatím jsem nic tak "rozhodného" nikde nečetl, a v rychlosti ani nikde nic nenacházím. Je překvapivé, že "Praha 6" je po předchozích obstrukcích najednou pro.

Jirka Škvor

Re: Rychlovlak do Kladna se rozjede v roce 2013
Datum: 05.11.2007 19:14

Hahaha, to se mi podařilo: zpráva (a podrobnější) s datem 2.11. je tady na webu [www.praha6.cz].

Nějak mne minula - to asi bude tím, že novinky z webu P6 už skoro týden zase žádné nechodí...

Ve zprávě mi uváděná částka ("Dříve se mluvilo o zhruba 20 miliardách korun") nějak nesedí, co si pamatuju, mluvilo se vždy o 13 mld letiště + 4 mld Kladno.

Ještě jsem náhodou narazil na stránky "Kroniky Prahy 6" na kapitolu "Boje o metro" [www.praha6.cz]. Na to, že se stránka vydává za kroniku, je to škaredý "chuchvalec" textu, který od čtení přímo odrazuje. Nicméně louskám louskám a vybírám některé věty:

starosta Chalupa:
- Obě budou placeny z veřejných prostředků, obě budou stát zhruba 20 miliard.
- Jestli totiž dosud mohlo být uváděno, že je levnější rychlodráha, pak dnes to již možné není

Jirka Škvor

Konečná
Datum: 05.11.2007 19:26

Z [www.praha6.cz] cituji:

> Cílovou stanici v Praze by měla určit studie...
> Podle Hanzelky přicházejí v úvahu v podstatě všechna pražská nádraží kromě Hlavního; jako nejžhavější kandidáty mluvčí uvedl Masarykovo, Smíchovské a Holešovické nádraží.

ad Hlavní: je škoda, že v rámci "nového spojení" se nemyslelo také na propojení buštěhradky na Hlavní nádraží. Místo by tam snad ještě bylo.

Holešovice: jedině vazba na přetížené metro C, jinak spíše nevýznamné

Smíchov: bez hlavního jedině přes Semmering, ale to je úplně o něčem jiném

Jirka Škvor

Autor: petr33 (IP zapsáno)
Datum: 05.11.2007 21:27

Zajímavý, sice tam neni zatim nic konkrétního, ale doufám, že tito pánové nabídnou pánům Bémovi a Chalupovi něco dostatečně zajímavého, aby KONEČNĚ přestali tuto potřebnou stavbu usilovně blokovat.

Jsem zvědav, co dopravní fakulta vyzkoumá, ale podle mne nejde jen o cílové nádraží, ale i o ta ostatní. Kombinace Hradčanská-Vltavská-Náměstí Republiky nemá chybu a nedokážu si představit, že by se nahradila čímkoli jiným. Holešovice je pro příměstskou dopravu úplný nesmysl a Smíchov bez Hlavního nádraží taky nemá valný smysl.

Autor: Matěj Čadil (IP zapsáno)
Datum: 06.11.2007 01:12

Zajímavé je, že uvádějí i ten Smíchov, což nejde dohromady s tím, že:

> Podle plánovaných záměrů bude trať zasahovat do oblasti Městské části Prahy 6 z více než 80 procent své celkové délky na území Prahy.

Autor: Karlos (IP zapsáno)
Datum: 07.11.2007 09:05

Článek v rozsáhlejší podobě najdete na:

[www.ceskenoviny.cz]

Autorem je ČTK.

Tak snad se to konečně rozjede. Je na čase, aby se začalo dělat a ne jen debatovat.

Datum: 08.11.2007 09:46

A nejpodrobněji asi zde: [www.mdcr.cz]

Rychlíky a couráky
Datum: 08.11.2007 11:00

Zajímalo by mne, zda na nově provozované rychlotrati budou z hlediska 'stanicování' vlaky rovnocenné. Jako jednu z výhod železnice (oproti metru!) považuji i existenci vícekolejových nádraží, kde se "couráky" a "rychlíky" mohou míjet, tedy lépe řečeno, rychlík může předjíždět.

Při cestě z Kladna/letiště do centra se mi zdá dost velký časová rozdíl v případě couráku či rychlíku. Přitom naprostá většina takových cestujících bude mít zájem být co nejrychleji v centru (nebo jinde na metru), a zastávky typu Liboc či některé nově uvažované Ořechovka-ČVUT budou znamenat jenom zbytečné zdržení. Oproti plynulé jízdě "v jednom kuse" se na každou zastávku ztratí odhaduju tak kolem 2 minut. Myslím, že s novou zabezpečovací a řídící technikou by šlo provoz couráků a rychlíků dobře zesynchronizovat.

V tomto smyslu mne zaráží, že z vícekolejných nádraží Veleslavín, Dejvice mají být jednokolejné zastávky.

Netušíte někdo, jak je z tohoto pohledu zamýšlen provoz rychlodráhy?

Jirka Škvor

Datum: 12.11.2007 09:38

Abych pravdu řekl podrobně jsem o technologii dopravy na této dráze ještě také neslyšel. Ale všechno bude určitě vyřešeno, pokud tudy budou rychlíky vedeny. Když je to vyřešeno na trati č. 170 (171), kde jezdí hustá příměstská doprava s rychlíky, tak to půjde i tady.

Autor: M.B: (IP zapsáno)
Datum: 12.11.2007 10:47

Od Kladna nejezdí klasické rychlíky. Jejich éra na trati Praha - Chomutov prakticky skončila a těch pár je vedemo přes Semmering. Takže jediná otázka je, zda se do grafikonu modernizované dráhy vejde i občasná zrychlenka, když kromě současných zastávek mají ještě další přibýt. Podle mne, by se ale nemělo jednat o předjíždění, ale možná by některé vlaky mohly některé zastávky projíždět. Záleží také, jaké vzniknou přepravní proudy a co se bude preferovat. Zda větší význam bude mít S-bahn Prahy 6 nebo doprava z Kladna, případně se může význam měnit - ráno tak, večer tak. Nejdříve je ale potřeba zmodernizovat tu trať s konkrétní vizí zastávkových vlaků v hustším intervalu.

Autor: R.T. (IP zapsáno)
Datum: 09.12.2007 23:37

Jak se říká včera bylo pozdě, ale v tomto případě bych řekl před deseti lety bylo pozdě.

Autor: mic (IP zapsáno)
Datum: 17.01.2008 14:20

Může mi někdo vzsvětlit, proč se vlaku, který má jezdit max80km/h říká rychlovlak? Zbytečně to probouzí negativní a naprosto nemístné emoce...

Autor: rita (IP zapsáno)
Datum: 22.01.2008 01:48

muze tu nekdo vysvetlit, kam se podelo obcanske sdruzeni Chceme metro, ne rychlodrahu! ??

Autor: Barka (IP zapsáno)
Datum: 22.01.2008 11:53

Rita: toto sdružení bylo zřejmě založeno pouze za účelem prosazení postoje, který je vlastně postojem pana Chalupy. Sám jeho vznik také podpořil. Nyní už se plánuje metro, sdružení splnilo svůj účel - a tak už není potřeba. Chudáci všichni, co panu starostovi skočili na lep. Metro se neplánuje z důvodů praktických, ale ryze politických. Pan Chalupa prosazením metra vytříská z toho pro sebe prospěch, za který lidé v Praze 6 zaplatí zmršeným systémem veřejné dopravy. Pokud i posléze zjistí, že se stala chyba a že metro jim nijak nepomohlo, ale naopak mnohým cestování zkomplikovalo, bude už pozdě "bycha honit"...

Datum: 30.01.2008 14:21

M.B:

Ohledně rychlíků z Kladna, jejich éra sice skončila, nicméně v případě realizace dvoukolejné železniční tratě do Kladna si umím představit, že by rychlíky mohli být opět nově zavedené. Druhá věc by ovšem byla, že by v těchto rychlících platil zřejmě pouze tarif ČD, nikoliv PID.

Železnice z letiště
Autor: Barka (IP zapsáno)
Datum: 21.02.2008 16:02

No a tady je nejnovější článek na dané téma:
[www.ceskenoviny.cz]
Tak by mě jen zajímalo, proč se pořád dál plánuje metro. Důvodem k jeho stavbě přece mělo být lepší spojení letiště s centrem, ne? A když se tedy teď rozhoduje o stavbě železničního spojení, tak není pak to metro vlastně už zbytečné? Nebo jde opravdu jen o to, aby určité firmy měly zajištěné tučné zakázky?

Autor: rita (IP zapsáno)
Datum: 21.02.2008 23:48

Tak tak Barko, tak to bude...

Datum: 22.02.2008 08:51

Já našel zprávu, která to potvrzuje, snad se tedy konečně stane AirCon realitou smiling smiley
[www.dopravni.net]

Datum: 28.02.2008 15:44

K rychlodráze jen chci dodat, že poslední dobou z čím dál většího počtu různých zdrojů zaznamenávám, že se všichni (včetně Prahy 6) konečně dohodli na realizaci modernizace tratě směrem na letiště a Kladno. Takže to skutečně vypadá, že to bude...

Bohužel, nemáte oprávnění přispívat ani odpovídat v tomto fóru.

© 2019 MČ Praha 6

RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému

--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/forum/read.php?5,10171 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz