Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Pro občany ›› Ptejte se ›› Volná diskuse ›› detail/podstránka

Bezpečnost (uzavřeno) :  Stará diskuse (uzavřeno)

Pochybné priority Městské policie
Autor: Luboš (IP zapsáno)
Datum: 16.03.2005 11:06

Na začátek malý kvíz. Jaká je skutečná priorita městské policiie v nočních hodinách neboli co nejvíce sužuje občany Prahy 6 (policie je tu přece pro daňové polatníky) ?
a) dohlížejí na dodržování obecně závazných předpisů o ochraně veřejného pořádku,
b) přispívají k ochraně bezpečnosti osob a majetku,
c) dohlížejí na dodržování pravidel občanského soužití,
d) odhalují dopravní přestupky a vybírají v blokovém řízení pokuty za přestupky

Za d) je správně ! Jistě se přidají hlavně "botičkáři". Moje osobní včerejší zkušenost z 21.hodiny. Na Hradčanské je levý pruh vyhrazen pro autobusy. Asi po 50 metrech jsou na vozovce velké a dobře čitelné nápisy, že omezení končí 19.hodinou (důvod je jasný), proto jsem využil pro jízdu tento pruh. Ale chyba ! Za křižovatkou mě čekalo asi 6 městských strážníků a bylo mi vysvětleno, že je tam také značka vymezující pruh pro autobusy a ta platí 24hodin, takže: pokuta. Není to Kocourkov? Nesmyslnost nápisů na vozovce policii nevadí ? Navíc Hradčanská zela prázdnotou, žádný autobus, jen pár aut. Pochopil bych kontrolu ve špičce, kdy auta veřejné dopravě překážejí, to je zcela na místě. Ale ve 21.hodině? Opakuji: žádný autobus, jen pár aut... Kdo mi pomůže pochopit tuto noční akci Městské policie ? Ulehčila občanům od vrásek ? Je zájem občanů plnění "finančního" plánu - pokladny policie z dopravních pokut? O to přece občanům nejde !!! Nebo se mýlím? Občané nechtějí vykradené byty, vykradená a zcizená auta, chtějí se cítit bezpečně. V autě jsem stěhoval obrazy a staré knihy v krabicích, zcela nezakrytý byl obraz Panny Marie 1x0,5m. Čekal jsem pozornost a podezření strážníků, mohl jsem být považován za zloděje. Nic, nezájem. Dostal jsem pokutu za dopravní přestupek a mějte se pane.
Často si policie stěžuje, že nemá dostatečnou kapacitu. Troufám si poradit: Včera si na dopravní policii hrálo 6 strážníků...O co šlo: viz výše. Poděkují jim občané, vysloví souhlas: To přesně chceme, hned se cítíme v noci v Praze lépe ? Nebyli by strážníci užitečnější v ulicích noční Prahy s jinými úkoly ? Co na to radnice ? Hájí zájmy občanů a hlavně svých voličů nebo dává přednost přepočítávání peněz z příjmů pokut (volby ještě daleko, zase dobře dopadnou, něco jim opět slíbíme, oni jsou přece ti naši čeští beránci...) ?
Luboš

Re: Pochybné priority Městské policie
Autor: Miki (IP zapsáno)
Datum: 17.03.2005 17:01

Tak to se mi zdá opravdu VELICE podivné.
Včera jsem se na to díval cestou z práce z tramvaje.
Je tam umístěna svislá dopravní značka "Vyhrazený jízdní pruh" (a to pravý pro autobusy - zřejmě omylem jste uvedl, že se jedná o pruh levý). Tato značka je pak doplněna o dodatkovou tabulku s textem "Po - Pá 6-9, 14-19! To znamená, že platnost uvedená značky je omezena skutečně pouze po uvedenou dobu.
Navíc je tato svislá značka doplněna o nápis na vozovce (což je také dopravní značka), a to "BUS PO - PÁ 6-9 14-19".
Pokud jste tedy jel v pravém jízdním pruhu okolo 21. hodiny, pravidla provozu na pozemních komunikacích jste neporušil.

Navíc je podivné, že pokutu Vám udělili strážníci. Podle zákona o přestupcích totiž mohou v blokovém řízení orgány obecní policie projednávat u řidičů motorových vozidel pouze přestupky spáchané neoprávněným nebo nedovoleným stáním nebo zastavením vozidla na pozemní komunikaci a vjezdem do míst, kde je to dopravním značením zakázáno.
Za vjezd do místa, kde je to d. značením zakázáno, je však podle mého názoru těžko možné považovat vjezd do vyhrazeného jízdního pruhu na pozemní komunikaci, po které Vám jinak dopravní značení jízdu nezakazuje.

Pokud byste tedy uvedený přestupek spáchal (jako že jste ho zřejmě nespáchal), udělit pokutu v blokovém řízení Vám podle mého názoru mohl pouze příslušník Policie ČR, nikoli strážník.

Autor: Luboš (IP zapsáno)
Datum: 17.03.2005 17:25

Ano, jednal se o pruh levý. Mám na sebe vztek, že jsem se více nebránil a zaplatil blokovou pokutu. Cítím se podvedený.

Autor: Miki (IP zapsáno)
Datum: 17.03.2005 19:19

Tomu nějak nerozumím, vždyť levý pruh jako jediný je tam bez omezení...Jestli tedy mluvíme o tom samém - směr od Prašného mostu přes Hradčanskou na Špejchar.

Takhle - znovu jsem se na to díval cestou z práce a - bohužel není to tak jednoduché. Nejprve jsou tam asi tři značky "Vyhrazený jízdní pruh" doplněné o dodatkovou tabulku "BUS Po-Pá 6-10 14-19".
Před zastávkou busu na Hradčanské je ale značka "Řadicí pruhy". A za touto značkou jsou pak již jsou značky "Vyhrazený jízdní pruh" bez dodatkové tabulky. Navíc před křižovatkou je na portále nad pravým jízdním pruhem značka "Zákaz vjezdu všech vozidel" s dodatkovou tabulkou "MIMO BUS". Za křižovatkou opět značka "Vyhrazený jízdní pruh" bez dodatkové tabulky.
Pokud Vás tedy chytli od zastávky dál, skutečně jste se přestupku dopustil.
O vhodnosti takového dopravního značení si však zcela oprávněně můžeme myslet své (písmo na dodatkových tabulkách je dost miniaturní), proč úprava provozu není od Prašného mostu po Špejchar jednotná, ví pánbůh.
Toto je navíc přímo ukázkový příklad, jak by se chovat policie při vykonávání dohledu nad bezpečností silničního provozu chovat neměla - vždyť vyhrazený pruh pro autobusy je tam právě proto, aby vozidla v dopravních špičkách, kdy se často tvoří kolony, autobus zbytečně neomezovala. Ovšem ve 21 hodin, za slabého provozu, je takový "dohled" policie absurdní.
Zvlášť, když to byla ještě policie městská...

No, dopravní značení je tak trochu pole mé působnosti, kompetence městské policie a právničina ne, ale přece jen...
Obecní (městská) policie může podle přestupkového zákona v blokovém řízení pokutovat řidiče, který vjel do místa, kam je to dopravním značením zakázáno. Logicky, dle duchu zákona, je to např. pěší zóna, ale i třeba park, les (proto je tam napsané "místo", nikoli "pozemní komunikace").
Vámi popsané chování je však spíše nesprávný způsob jízdy. I kdybychom připustili, že vyhrazený jízdní pruh je svým způsobem "místo", pak ale stejně - za určitých okolností na autobusový pruh vjet můžete (např. při objíždění porouchaného vozidla, odbočování apod.). Závisí tedy v tomto případě na okolnostech a způsobu jízdy.
Do zákazu vjezdu naopak řidič nemůže vjet za žádných okolností.
Takže, ač nejsem právník, podle mého názoru nemohou strážníci za jízdu ve vyhrazeném jízdním pruhu udělit pokutu (může tak učinit pouze policista).

Trochu jsem se rozepsal, ale tohle mě fakt štve, název článku "Pochybné priority městské policie" mi připadá dost trefný.

Autor: Dodržujte předpisy (IP zapsáno)
Datum: 21.04.2005 14:03

Myslím, že MP je už natolik erudovaná, že dokáže rozpoznat co je přestupek a co ne. Na dotyčné křižovatce je značení poněkud zvláštní (zákaz vjezdu platný stále a pro vše krom autobusů platný jen pro jeden pruh a umístěný nad vozovkou). Ostatní mohou jet rovně v levém pruhu a za křižovatkou pak ještě kus musí v levém pruhu pokračovat. Na to se dost řidičů chytne. Pokud tam MP lapá hříšníky ve špičce tak to schvaluju, pokud se tam vyskytuje spiše v době klidu tak se jedná o typické farmaření. Stejně jako pravidelný výskyt minimálně dvou "ochránců" ve večerních hodinách před provozovnou KFC na Vít. námestí (zákaz vjezdu mimo dopr. obsluhy). Také jistý výdělek. Onehdá jsem viděl jak MP opatřovali bločkem mimopražského nešťastníka, který stál na pruzích před Delvitou Jug. Part. Což samozřejmě přestupek je. Sami policisté však svým autem stáli v křižovatce ještě více a jako vrchol ignorovali dva taxiky, které stály na stejných pruzích o kousek dál a jejichž řidiči se vesele bavili. Schválně jsem si počkal jestli je alespoň pošlou pryč. Nic takového.
Takže o prioritách MP já pochyb nemám, prioritou je vybrat co nejlehčím způsobem co nejvíc peněz, pořádek a bezpečí nám zajistit schopni nejsou. O tom se přesvědčuji dnes a denně. Vinu ale nemají řadoví policisté, ale ti kdož je úkolují. Budiž vám útěchou, že ač se MP domnívá, že si ji nikdo nevšímá a nikoho nezajímá tak opak je pravdou a ucho se brzy utrhne.

Autor: hombre (IP zapsáno)
Datum: 21.04.2005 15:20

O prioritach MP se denne presvedcuji pohledem z okna meho bytu. Snad nejlukrativnejsi krizovatka na Praze6 Kafkova-Buzulucka. Jsou zde zlute pruhy, ktere vynaseji MP nemale penize za odtahy a boticky. Hlavne mimoprazsti ridici zde radi nechavaji sve vozy (metro za rohem). Odtahovka by zde mohla otacet cely den. Dnes ale MP odtahla i vuz stojici ne na zlute care, ale blizko prechodu. Caz se me zda uz vrchol, protoze mist k parkovani je zde malo a tohle misto absolutne nikomu nemuze vadit. Pry museji reagovat na oznameni obcanu. Jedna pani zavolala a odtahovka hned naklusala sad smiley Tak mame zase o jedno parkovaci misto mene. Kolik asi stoji v Praze aut blize nez v predepsane vzdalenosti od prechodu?

MP
Autor: Zakony je treba dodrzovat (IP zapsáno)
Datum: 22.04.2005 10:23

Stani do 5ti metru od prechodu ci hranice krizovatky je prestupkem a od r. 2003 ho muze stihat i MP. Potud zakon tudiz zadny prostor k diskusi. Sveho casu nas tehdejsi ochrance K. Chmelar dekoroval jedno auto na krizovatce Buzulucka x G. Piky predvolanim kvuli stani v krizovatce (podle zakona to je prestupek). Zacal jsem si vice vsimat jakaze je efektivita prace MP na tomto konkretnim miste. Auta tam stala nadale, jeste asi dvakrat se tam melo nejake auto listecek za steracem.
Pak jsem videl na tomtez miste stat opustenou dodavku M. Policie (dalsi cenny ulovek do fotodokumentace aktivit MP) a nedavno se to misto stalo vyhrazenym mistem pro parkovani. A s listecky je konec. Tezko mi nekdo vyvrati presvedceni, ze MP na tomto konkretnim miste neni schopna zajistit poradek a bezpecnost, pouze vybrat penize pokud hori plan pokut. Cili nenaplnuje sve poslani, ktere je financovano z nasich dani. Coz je problem tech kdo MP ridi a ukoluji. Chlapcum v terenu to za zle nemam.
Vymluvu, ze je nekdo zavolal pouzivaji vzdy. Ale hlavnim ridicim faktorem je kolik se vybere. Odtah - nejvice, boticka - slusny, listecek - nejiste, moc prace.
Jinak stani v krizovatce a u prechodu najdete v Dejvicich uplne vsude, MP je zrejme nevidoma pokud to nevidi.

Re: MP
Autor: hombre (IP zapsáno)
Datum: 22.04.2005 17:51

Komu je vubec MP zodpovedna? Mestu? Jake jsou jeji kontrolni mechanismy?
Nezda se me, ze by radovi straznici, kteri provadi odtahy byli nejak z obliga. Alespon ta dvojka v malem Smartu, ktera tu v tyto dny operuje, je na ranu. Pri diskuzi s nimi me davali jasne najevo, kdo je tady panem. Arogance je jejich hlavni zbrani. Bylo by dobre, kdyby jim nekdo durazne pripomenul, proc jsou tady a jake je jejich misto. Hlidaci pes ma stekat a ne kousat....
Tady je videt, kde stal onen odtahovany automobil a posadka Smartu...[members.chello.cz]

Re: MP
Autor: Prp hombre (IP zapsáno)
Datum: 25.04.2005 10:20

Ten Smartik evidentne stoji v krizovatce (ohrozuje obyvatelstvo). Tusim, ze zrizovatelem MP je obec, tudiz je treba smerovat pripominky na nas obecni urad (nejsou zakazany ani kladne odezvy, pokud se Vam neco libi :-). Neni na skodu take zavaznejsi problemy preposlat na bezpectnostni podvybory Senatu a Parlamentu. Ale pokud odtahnou auto, ktere stalo tam, kde podle zakona nemelo tak to asi na stiznost nebude:-)

Bohužel, nemáte oprávnění přispívat ani odpovídat v tomto fóru.

© 2021 MČ Praha 6

RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  Nastavení cookies |  PŘIHLÁŠENÍ do systému

--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/forum/read.php?3,2873 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.