Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Pro občany ›› Ptejte se ›› Volná diskuse ›› detail/podstránka

Životní prostředí :  Volná diskuse

Vědci kritizují Prahu za zkázu zeleně. Přibude mrtvých
Autor: Jirka Š (IP zapsáno)
Datum: 07.10.2008 23:57

dobry vecer,

jeden z pozustalejsich rozumnych redaktoru aktualne.cz varuje:

[aktualne.centrum.cz]

Re: Vědci kritizují Prahu za zkázu zeleně. Přibude mrtvých
Autor: Diva Bara (IP zapsáno)
Datum: 21.10.2008 08:56

Připojuju aktuální zprávu ČTK, která se tohoto tématu taky týká:


"ČIŽP: Stížností na kácení stromů v Praze výrazně přibývá
Praha 20. října (ČTK) - Zásahy do městské zeleně v Praze jsou v posledních letech stále častějším předmětem stížností, které řeší Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Před pěti lety se řešilo 200 podnětů za rok, nyní je jich ročně 1000, řekl dnes zástupce České inspekce životního prostředí Tomáš Mařík na tiskové konferenci ekologického sdružení Arnika.
Nejčastěji inspekce řeší případy nepovoleného kácení stromů v alejích a remízcích. Jako nejvýznamnější příklady z poslední doby uvedl Mařík vykácení lipové aleje v areálu Břevnovského kláštera a pokus o vykácení parku v Thákurově ulici.
Dnes také vznikla nová petiční akce Praha - město pro život, kterou zaštiťuje sdružení Arnika. Cílem petice je zachovat v Praze co největší plochy zeleně, zpracovat inventář zelených ploch na území Prahy a prosazovat důslednou náhradní výsadbu za vykácené stromy. "Praha má po Ostravě nejhorší ovzduší v České republice," uvedl zástupce sdružení Martin Skalský. V souvislosti s chystaným novým územním plánem Prahy se přitom předpokládá zástavba dalších zelených ploch.
Akademie věd nedávno plány na výstavbu na úkor zeleně v metropoli kritizovala. Zvýšilo by to nemocnost pražských dětí a úmrtnost dospělých na kardiovaskulární onemocnění, varovala.
ČIŽP většinou zasahuje, když je pozdě a stromy jsou již vykáceny. Pak zbývá jen možnost viníka pokutovat. Výše pokuty je závislá na tom, zda je majitelem fyzická nebo právnická osoba, nejvýše může být milion korun. "Ze zákona jsou stromy součástí nemovitosti a majitel je povinen o ně pečovat," řekl Mařík.
Podle odborných studií plní městská vegetace řadu funkcí. Stromy omezují letní žár v ulicích, zvyšují vlhkost vzduchu, produkují kyslík a pohlcují oxid uhličitý, prach a nebezpečné mikroorganismy. Podporují proudění vzduchu a v zimě chrání budovy před studeným větrem. V důsledku to vede k energetickým úsporám, ať již za klimatizaci v horkých letních dnech či za ohřev v zimním období. Zcela nezastupitelnou úlohu plní v boji se znečištěním, které v případě Prahy pochází nejvíce z dopravy. Vysoký podíl na znečištění má zejména nákladní doprava.
Bližší informace o petici lze zjistit na webových stránkách [arnika.org].
jkl pba"

24 hodin: Praze chybí zeleň, S peticí k primátorovi
Autor: Jirka Š (IP zapsáno)
Datum: 01.11.2008 10:46

Zdravim,

v patecnich "24 hodinach" [www.24hodin.cz] vyslo nekolik clanku na "nase" tema. Zda se, ze se podobne hlasy zacinaji ozyvat z vice smeru (konecne!). Snad tam pani redaktorka vydrzi;-)

Jirka Skvor

----
Zeleň v hlavním městě se má rozšířit. Nebude to však v centru, kde zoufale chybí, zazelenat se mají okrajové části Prahy. Podle odborníků je ale víc potřeba uvnitř
metropole.

ZELEŇ — V hlavním městě výrazně ubývá zeleně a výsadba takzvaného Zeleného pásu kolem Prahy podle odborníků nestačí. „Obecně jde o dobrý nápad. Vytvoří se plocha, která bude vzhledem k životnímu prostředí kompenzovat znečištěné ovzduší z automobilového provozu,“ řekla mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková. Přesto je ale podle Arniky a odborníků potřebnější soustředit se na zelené plochy v centru města. „Zeleň ve městě je mnohem ohroženější,“ uvedla Kasiková.

Zelené plochy totiž ve městě mizí pod rukama developerů. Ti sice slibují, že poblíž vysadí nové stromy a vytvoří parky, ne vždy však svoje sliby splní. „Proces
bývá ve většině případů obdobný: investor koupí volný pozemek s funkcí zeleně
nebo ostatní plochy a nechá jej změnit ve stavební parcelu. Pak už je zástavbě pozemku prakticky nemožné zabránit,“ vysvětlila Kasiková hlavní problém úbytku
zeleně v hlavním městě.

Je třeba udělat seznam zeleně

K úbytku zeleně tímto způsobem podle ní již došlo na Balabance a v Košířích. Zároveň míní, že v nejbližší době hrozí, že bude kvůli změně územního plánu ve Vokovicích zničen Dejvický potok. Arnika proto po magistrátu požaduje, aby sestavil seznam zeleně v Praze. „Díky tomu jasně uvidíme, co se s pražskou zelení za poslední roky stalo,“ odůvodnil žádost Jakub Esterka z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.

Ekologům dávají za pravdu i lékaři a akademici, podle kterých se úbytek stromů a zeleně může v budoucnu výrazně negativně projevit na zdraví obyvatel metropole. „Znečištění ovzduší se bude projevovat zvýšenou nemocností dýchacích cest a narušením imunity u dětí,“ uvedl jeden z možných následků Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.

Golf s otázkou

KAUZA — Osud plánované stavby golfového hřiště v Klánovickém lese není ani po třech letech jasný. Teď je navíc podle starosty Ladislava Hrabala možné, že fi rma Forest Golf Club Klánovice získá povolení na stavbu dětského hřiště, kvůli kterému by se také musely kácet stromy. Ministerstvo životního prostředí podle něj požaduje, aby se žádost o stavební povolení podala k posouzení vlivu na životní prostředí EIA. „Pokud by se tak nestalo, mohl by to být zásadní průlom ve smlouvě,“ uvedl starosta. Jak řekl deníku 24 HODIN, bude se snažit, aby se projekt dětského i golfového hřiště posuzovaly najednou, a to s přihlédnutím ke stanovisku EIA.

-----------------
S peticí k primátorovi

Na nákladním voze, dětské hračce, předali včera zástupci sdružení Zachraňme Letnou
a Strany zelených zastupitelstvu svoji petici

PROTEST — Nákladní vozy jsou teď totiž podle jednoho z organizátorů petice Ondřeje Mirovského (SZ) nejčastějšími dopravními prostředky na Letné. Autoři petice, pod níž je více než 7100 podpisů, chtějí, aby se zastupitelstvo vyjádřilo k projektům národního fotbalového stadionu a oceanária, které se na Letné plánovaly.

Podle primátora Pavla Béma (ODS), kterého zástupci sdružení zřejmě potěšili i nafukovacím míčem (na snímku), na letenské pláni zůstane jen park pro rekreaci
Pražanů. Město prý se zástavbou Letné nepočítá. Její podobu mohla změnit i nová budova Národní knihovny navržená architektem Janem Kaplickým. „Blob, chobotnice
či jiné vesmírné těleso na pláni nepřistane,“ řekl ČTK Bém.

Sdružení Zachraňme Letnou chce také zklidnit Letenskou pláň a okolí po dokončení
tunelu Blanka.

Re: Vědci kritizují Prahu za zkázu zeleně. Přibude mrtvých
Autor: Ladik (IP zapsáno)
Datum: 02.11.2008 20:43

Pro zajímavost plné znění tiskové zprávy vyjadřující stanovisko odborníků:

Stanovisko Komise životního prostředí AV ČR k významu zelených ploch pro zdraví populace
Praha, 8. 10. 2008

V posledních měsících se v řadě měst ČR začaly diskutovat změny územních plánů s cílem uvolnit některé plochy území pro rozsáhlou výstavbu. Z tohoto hlediska jsou zcela nevhodné a obecně škodlivé návrhy na zástavbu zelených ploch v hl. městě Praze, patřící k oblastem s nejznečištěnějším ovzduším. Vznik takových návrhů svědčí o naprosté ignoranci základních funkcí zeleně v městských celcích. Zejména funkce zeleně pro zdravotní stav populace, především dětí, a kvalitu prostředí je v městských aglomeracích velmi významná. Není to jen zachycování velkého množství prachu a dalších nečistot, ale také regulace vlhkosti ovzduší, vliv na nepříznivé tepelné režimy měst, snížení hlukové zátěže. Z dalších důležitých funkcí zeleně nelze opominout její rekreační roli, schopnost spotřebovávat oxid uhličitý a tím přispívat ke snížení klimatických změn a udržování biodiversity. Představa o využití každé volné plochy k bytové a další výstavbě je zásadně chybná a eticky nepřijatelná. Urbanisté a především správní orgány by se naopak měli snažit zajistit zakládání nových zelených ploch (parků) namísto toho, aby navrhovali a povolovali jejich rušení.

Zeleň, zvláště vzrostlá, působí jako filtr, který zachycuje část jemných prachových částic. A právě jemné prachové částice (PM2.5, < 2.5 mm) představují největší zdravotní riziko: drážděním povrchu buněk vyvolávají oxidační poškození, na jejich povrchu jsou vázány karcinogenní polycyklické aromatické uhlovodíky. Výsledky výzkumu prokazují vliv PM2.5 na zvýšení výskytu dýchacích onemocnění u dětí (bronchitidy, astma, oslabení imunity), zvýšení výskytu nemocí srdce a cév u dospělých, i zvýšení úmrtnosti.

Rozsáhlá výstavba i v chráněných územích, jako je např. lokalita Dívčí hrady nebo Vidoule v Praze 5, jsou příkladem pohrdání základními právy člověka, kam dnes řadíme i zajištění lidského zdraví a udržitelného rozvoje. Pokud budou plánované návrhy uskutečněny, projeví se v delším časovém období (cca 10 let) i zvýšenou nemocností pražských dětí a narušením jejich imunity, zvýšenou nemocností a úmrtností dospělých na kardiovaskulární onemocnění, při tropických teplotách bezprostředně zvýšením úmrtnosti starších obyvatel. Takový vývoj jistě není žádoucí a proto by měl být jednoznačně odmítnut.

Doporučujeme:
- novou zástavbu zásadně na brownfields
- na školních pozemcích upřednostňovat přírodní terén
- vytvářet a udržovat zelené prstence kolem velkých měst – zabudovat do územních plánů
- stimulovat a podporovat strategické krajinné plánování a komunitní plánování

Re: Vědci kritizují Prahu za zkázu zeleně. Přibude mrtvých
Autor: Ladik (IP zapsáno)
Datum: 03.11.2008 00:19

Připojuji ještě petici na záchranu zeleně.

V prvním příspěvku Jirky Š. - na aktualne.cenrum.cz v článku P.Barocha Vědci kritizují Prahu za zkázu zeleně. Přibude mrtvých. - si prosím povšimněte co řekl mluvčí magistrátu Jiří Wolf: "Magistrát pokládá argumenty vědců za přehnané. Praha naopak nové zelené plochy zřizuje".

Vážná varování odborníků jsou zlehčována, proto prosím stahujte, šiřte, tiskněte a podepisujte text petice. Za dva roky jsou v Praze komunální volby, snad začnou zastupitelé brát vážně hlasy vědců podpořené Pražany. Petice mimo jiné požaduje porovnat stav zeleně v r. 1995 se současností, pak by se také ukázalo že tvrzení že město "nové" zelené plochy město zřizuje je silně přehnané.

S pozdravem
L. Nováček

Přílohy: Petice_stromy_Praha_2008.pdf (215.3KB)  
Re: Vědci kritizují Prahu za zkázu zeleně. Přibude mrtvých
Autor: Ladik (IP zapsáno)
Datum: 03.11.2008 01:56

K tematu petice viz. výše odkaz na článek v Pražském deníku z 25.9. 2008:

[prazsky.denik.cz]

Na Pětce je to stejné jako na Šestce, inu Jančík. Předtím mi připadalo, že nejvíce proivestorsky servilní podněty ke změnám územního plánu podala právě naše radnice, ale vidím, že máme co dohánět.

L. Nováček

Re: Vědci kritizují Prahu za zkázu zeleně. Přibude mrtvých
Autor: Ladik (IP zapsáno)
Datum: 03.11.2008 02:16

Nedá mi to a ještě přídavek z Prahy 7:

článek pana Tinky "Likvidace pražské zeleně je jako epidemie" z 9.10.2008

[www.klubpraha7.cz]

a celý text

[www.klubpraha7.cz]


L.Nováček

Re: Vědci kritizují Prahu za zkázu zeleně. Přibude mrtvých
Autor: Tinka (IP zapsáno)
Datum: 12.11.2008 01:08

Nejenom Praha 5, Praha 6, Praha 7,... čelí silnému tlaku na zastavění každého kousku prostoru: [www.kauza3.cz]

Re: Vědci kritizují Prahu za zkázu zeleně. Přibude mrtvých
Autor: Jirka Š (IP zapsáno)
Datum: 13.11.2008 23:19

Ano, v Praze (6) totalne vymreli urbaniste, vse (radni, uzemni plan) se podrizuje okamzitym a krvelacnym choutkam developeru....

J.Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.


© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  Nastavení cookies |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/forum/read.php?18,10562 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.