Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Pro občany ›› Ptejte se ›› Volná diskuse ›› detail/podstránka

Webové stránky Prahy 6 :  Volná diskuse

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
proč nová Volná diskuse?
Autor: Jirka Š (IP zapsáno)
Datum: 22.03.2008 11:19

Zdravím,

do 0&0 jsem vložil dotaz:

>Vážený pane tiskový mluvčí,
> po několika dnech, kdy na stránkách Volné diskuse se objevovala jenom chybová
> hláška, byla dosavadní diskusní témata uzavřena a vytvořeno diskusní fórum nové
> (prázdné). Zajímalo by mne, co je cílem takového kroku.
>
> Děkuji
> Jirka Škvor

Nevidím totiž v oddělení dřívějšího žádný valný význam, když funkčně jinak zůstává vše při starém.

J.

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Anonymní návštěvník (IP zapsáno)
Datum: 23.03.2008 03:10

Konstatuji, že smysl tohoto kroku jsem taky nepochopil, o registraci evidentně nešlo, jak pan Šalek v jednom svám sdělení píše, protože registrace byla již dříve. Kromě toho díky zřejmě nefungujícímu způsobu registrace po spuštění této změny jsem přišel o své jméno i dvě e-mailové adresy, na které mě už systém nehodlá pustit protože prý si je zaregistroval "jiný" účastník. Dotazy na p. Šalka padají do černé díry, žádné odpovědi jsem se dosud nedočkal, i když podatelna mi dotaz zaregistrovala. Takže celkově mohu jenom konstatovat, že jediný efekt vidím ve zkomplikování přístupu na tyto stránky a zhoršení komunikace ze starny mluvčího. Dostane se mi nějakého solidního vysvětlení.
I.Tinka

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Anonymní návštěvník (IP zapsáno)
Datum: 23.03.2008 03:16

A ještě bych se rád zeptal, jestli si toho vůbec někdo kompetentní povšimne, jak můžu zrušit předchozí neúspěšné registrace a zaregistrovat se pod původní e-mailovou adresou a svým jménem.

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Jirka Š (IP zapsáno)
Datum: 27.03.2008 06:41

Pro úplnost odpověď pana Šalka: [www.praha6.cz] s odkazem na důvody [www.praha6.cz].

S povinnou registrací souhlasím, nicméně - kdo bude chtít "nevhodné textace" psát, registrace mu v tom stejně nezabrání. Jen nechápu, proč nebylo zachováno diskuzní fórum jenom jedno, proč nebyla jenom doplněna nutnost přihlášení před přidáním příspěvku.

Trošku mi to zavání snahou "zamést" diskutovaná témata (a převážně "neproradniční" názory) někam pod čáru. Doufám, že moje poslední věta je "sdělením názoru", "není v rozporu s dobrými mravy" a není ani "rasistická" a "xenofobní".

Jirka Škvor.

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Diva Bara (IP zapsáno)
Datum: 27.03.2008 15:55

Také mi připadá, že nešlo ani tak o zabránění nevhodným příspěvkům, jako spíš o snahu zkomplikovat rozjeté diskuse o tématech, o kterých si radnice přeje slyšet/číst jen souhlasné názory... Zajímavé je v této souvislosti, že se radnice nezapomněla pochlubit na titulní stránce článkem, který chválí její webovou TV... Což je zrovna věc, kterou - jak vyplývá z ankety vedle - přes polovinu lidí nevyužívá.

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Anonymní návštěvník (IP zapsáno)
Datum: 28.03.2008 00:30

Tak se mi to začíná vyjasňovat, že je asi opravdu snaha lidi odsud vyštípat. Přitom až do těchto změn byla Praha 6 pro mne vzorem schopnosti konstruktivního řešení problémů, teď vidím, že se radnicemi šíří jakýsi podivný virus nutící je držet si občany pěkně od těla. Tady jsem byl registrován už před změnami, ne mojí vinou po změnách všechny přihlašovací pokusy selhaly, na radu p. Šalka (je to v jeho šuflíku odpovědí) jsem se obrátil na administrátora, ale bohužel, své jméno jsem dosud nezískal. A tak jenom čekám, kdy někoho napadne, že BrumBrum je nesmírně vulgární slovo a zatrhne mi přístup na tyto stránky definitivně.
Je to dosti smutné.
I.Tinka

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Tinka (IP zapsáno)
Datum: 28.03.2008 16:45

Beru zpět svůj příspěvek z 00:30, správkyně sítě mi navrátila jméno i původní lehkost přístupu.Díky.
I.Tinka

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: vladka (IP zapsáno)
Datum: 09.04.2008 23:42

Chtěla bych jen doplnit pohledy na změnu provozování diskusního fóra na webu radnice Prahy 6. Možná jste si všimli, že první co radnice uvedla je, že se nejedná o cenzuru a že na to mají právo. Na co? No přece na regulaci obsahu tj. na cenzuru! A zaštiťují se stanoviskem ombudsmana a výmluvami na rasismus a xenofobii. Nevzpomínám si na žádný rasistický či xenofobní příspěvek, ale jsem přesvědčena, že převážná část návštěvníků diskuse by na tyto projevy nereagovala a rozhodně je nepodpořila. Cenzurovali bychom je přirozeným způsobem sami. Nevzpomínám si taky, kdy naposledy se modrá reprezentace o ombudsmanovi vyjádřila slušně resp. s respektem k jeho úřadu či osobě, ale najednou se hodí. Důvod je tedy někde jinde a je zřejmý z vyjádření p. Šalka:

„A pro ty Volná diskuse rozhodně není. Máme zájem, aby toto diskusní fórum sloužilo k výměně názorů a zkušeností a diskutovalo se zde o problémech.
Taková diskuse ale musí mít určitou úroveň, nesmí být zaneřáděna urážkami.“

Co je to urážka? Kdo rozhodne o tom co urážka je a není? Koho lze a koho nelze urážet? Kdy začne radnici urážet i zvolené téma?

Malým exkursem do historie si pamětníci vzpomenou, že kdysi se zde diskutovalo vše a přímo. Potom se začalo radnicí cenzurovat to, co uvidíme všichni a radnice přestala odpovídat na podněty a uklidila je před našimi zraky do chlívečku „otázky a odpovědi“. Nikdo z nás se tak nedoví, kdo se na co ptal a kdy a jak a zda vůbec mu bylo odpovězeno. Příspěvky v diskusi dokazují, že mnozí se odpovědi nedočkali, mnohé z odpovědí, které jsme si mohli přečíst, byly ukázkou úrovně úcty k občanovi či úrovně mozkového trustu, který nás reprezentuje. U chlívečku „volná diskuse“ se dokonce psalo, že jde o jakýsi Hyde Park. Kam nám teď zmizel? Kdože nám to ke vchodu do Hyde Parku staví policajta kontrolujícího vstupující?
Že se na Praze 6 cenzuruje, lže a podvádí, ví snad každý, kdo se seznámil s problematickými projekty a snažil se o nich něco zjistit z radničních zdrojů, nebo kdo se snažil své poznatky sdělit svým spoluobčanům prostřednictvím jiného prostředku než volné diskuse. (není to urážka?)
O významných dopravních stavbách, které zdevastují Prahu 6 ( Břevnovská radiála, městský okruh v trase Blanka, utajená radiála na Jugoslávských Partyzánech, obchvat Prahy přes Suchdol, rozšíření letiště směrem ku Praze, výstavba metra ve stopě „chalupoidy“(která na léta skončí na Petřinách), letité zdržování modernizace a rekonstrukce železnice v Buštěhradské dráze starostou Prahy 6, masivním kácení zeleně a zástavbu zelených ploch…) se nedozvíte nic problematického, jen sem tam informaci o tom, jak to dobře pokračuje a jak to potom bude skvělé. Není to skvělé! Máte-li, občane jiný názor, nemáte šanci o něm diskutovat jinde než ve chlívečku „volná diskuse“, jenže ani tam už nebude tak volná. Navíc na Váš názor nikdo z radnice „z principu“ nereaguje. Šanci na jiné místo na webu či v radničním časopise Šestka nemáte. Na vámi zaslané články nikdo nereaguje, na dopisy žádající vysvětlení a odpověď nikdo nereaguje,… To vše svobodně a demokraticky, za peníze daňového poplatníka.

Vlaďka

Souhlas
Autor: Diva Bara (IP zapsáno)
Datum: 11.04.2008 09:04

Vlaďko, nelze než vám dát za pravdu ve všem, co píšete ve svém příspěvku. Zajímavé je, že pan Šalek na všechny otázky, týkající se diskusního fóra, monotónně odpovídá, že "lidé to tak chtějí". Tak nevím, kdo jsou ti, kteří chtějí diskusní fórum v této podobě, když zatím sleduji spíše nespkojenost. Obzvlášť mě fascinuje samolibost představitelů naší radnice, kteří sami sebe na tomto webu jen chválí. Zejména rádi zveřejňují na webu články z médií, které chválí web Prahy 6, potažmo radnici jako takovou. To je velký kontrast proti nespokojenosti mnohých, kteří do tohoto fóra přispívají. Myslím, že by se mohla vypsat soutěž o nejnamyšlenější a vůči občanům nejarogantnější radnici. Možná by ta naše vyhrála. :-)

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Michaela (IP zapsáno)
Datum: 11.04.2008 12:39

Dobrý den všem,
také Vám dávám za pravdu, je to nový trend a velice účinný- dva příklady.
1.psala jsem několikrát na Prahu 3 svůj názor ohledně parkovacích zon,protože s kýmkoliv mluvím obtěžuje ho to,vysává energii,čas a peníze. Z mých pěti příspěvků byl zodpovězen až poslední. Radnice odpovídá se zpožděním,lidé čtou většinou jen první stránku a dozadu už nekoukají. Odpovědi jsou jednotvárné a většinou odkazujé na jiné webové stránky.

2.jsem maminka co rozpoutala dizkuzi o vítání občánků, co mě k tomu vedlo? Odpověd paní Kejkrtové jedné mamince proč není vítání občánků- nejen,že to stojí moc peněz,ale že by nikdo nepřišel to byla první věc co mě nadzvedla- s kýmkoliv jsem mluvila mrzelo ho že to u nás není a druhá věc co mě nadzvedla- vše bylo psáno v jedné větě- radnice nemá přehled o nově narozených miminkách,protože každý rodí jinde,ale každému občánkovi je zaslán osobní list od starosty s malým dárečkem.

Asi to nemusím vysvětlovat-nehledě na to, že o poplatku na popelnice se vědělo o každém narozeném, každému přijde list,ale nemají údaje- byl to výsměch.

( P.S.- asi se jim taky líbil přístup ohledně řešení okruhu na Suchdole- svolat jednání ze dne na den aby lidé nestihli přijít???)

Nevím jestli mě tu s těmihle názory nechají a povede se mi příště přihlásit smiling smiley

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Tinka (IP zapsáno)
Datum: 12.04.2008 00:49

Dosud tady v Praze 6 máte aspoň tu vymoženost, že existuje tato volná diskuse a nevím zatím, že by zde docházelo ke "ztrácení" příspěvků. V Praze 7 jsme měli diskusi ještě před 2 měsíci normálně liberální, byli jsme lepší než Praha 6. Dnes je situace naprosto jiná: Diskusní fórum nám zlikvidovali (když předtím nejdříve zakázali !!! občanům diskutovat mezi sebou - porušení znamenalo vyhazov do odpadkového koše) a zavedli pouze rubriku otázky a odpovědi ve stylu jako zde v P6. Což znamená naprostou libovůli odpovídajících, a už se to začíná i projevovat. Nezdá se mi, že by tyto akce umlčení občanů byly náhodné. K podobnému pokusu došlo v Praze 2, kde zatím mají tuto diskusi velmi liberální, ale asi před 3 týdny zavedli pravidla, která jim měla umožnit mazat nepohodlné příspěvky. Zde se můžete podívat, jak to začalo:
[www.praha2.cz]
V Praze 2 ale mají osvíceného správce (doufám, že ho to nebude stát místo), který se s dotazem obrátil na O. Kužílka (občanům P6 jistě dobře známého), jeho úplný rozbor a verdikt ohledně cenzury radničních diskusí najdete zde:
[www.otevrete.cz]
Doporučuji přečíst a jistě by bylo užitečné, kdyby si to přečetly i zodpovědné osoby na radnici P6. I když, tady zatím k žádným významným omezením oproti minulosti nedošlo. Je dobré poohlédnout se vždy i k sousedům, dřív si pak člověk uvědomí, co se vlastně děje...

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Michaela (IP zapsáno)
Datum: 12.04.2008 01:19

Tinko mám zkušenost z otázek a odpovědí- nebylo zodpovězeno, popřípadě po delší době a také se mi stalo, že mi bylo odpovězeno okopírovaným příspěvkem s nadpisem vážený pane doktore.( Ať jsem koukala sebevíc-ke změně pohlaví u mě doopravdy nedošlo) na příspěvěk jsem dotyčného upozornila- ale nic.

No a nevim jak se připojuje soubor(prozatím) tak tady je z Prahy 3 - pravidla moderované dizkuze----------------------------------------

Pravidla uveřejňování příchozích příspěvků
Neuveřejňují se příspěvky obsahující:
1. Osobní data (rodná čísla, soukromé adresy).

2. Příspěvky obsahující neslušné a vulgární výrazy, jakož i nepodložené osobní informace.

3. Jakékoli odkazy na jiné webové stránky - zejména obsahující komerční či skryté reklamy, erotické služby, klamavé informace.
(Za klamavou informaci je považována již jakákoliv mediální komunikace, která záměrně uvádí uživatele v omyl.)

4. Neautorizované příspěvky vedení radnice, všech členů Rady městské části, tajemnice úřadu a tiskového mluvčího. Autorizace zajištěna hesly.

5. Opakující se totožné příspěvky se stejným obsahem zprávy.

6. Zprávy netýkající se příslušné diskuse.
Moderátor má právo příspěvky přeřadit do příslušných rubrik - např. objeví-li se zpráva o školách v rubrice „Doprava“ apod.
Na doporučení členů vedení radnice (podle oblasti působnosti) lze příspěvek, který bude v rozporu s těmito pravidly, neuveřejnit.

7. Příspěvky, které by kolidovaly s platným právním řádem, zejména s trestněprávní či správněprávní odpovědností nebo s právem na ochranu osobnosti či dobrého jména.

No a já jsem se jich ptala jestli je pravda, že firmu na PZ založili bývalí radní a nemusí nic dělat, protože o karty se stará magistrát a o pokuty a odtahy policie. A oni jen kasírují. No a už jsem byla asi v nějaké kategorii. Stačilo napsat, že to neni pravda,ale ale....

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Tinka (IP zapsáno)
Datum: 12.04.2008 01:36

Jenom pro pořádek, u mne zatím taky nedošlo ke změně pohlaví, takže jsem ten Tinka...winking smiley ale není podstatné...
Prahu 3 samozřejmě znám taky celkem dobře, tam z důvodů nekomunikace radnice vznikly opoziční zatím aspoň internetové noviny [www.kauza3.cz], no a na Praze 5 to bylo dovedeno do důsledků, že občané nejsou připuštěni vůbec - tam byla nejdříve jako opoziční pražská štětka, teď je to [www.kauza5.cz]. My si v Praze 7 držíme nezávislé stránky na [www.klubpraha7.cz]. Musíme si proti hrubé síle pomáhat, jak umíme...

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Michaela (IP zapsáno)
Datum: 12.04.2008 12:48

Tinko, četla jsem vaše příspěvky, které končí na l takže již od začátku jsem k vám přistupovala jako k pohlaví mužskému, nebo jsem se někde překlepla? smiling smiley

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Tinka (IP zapsáno)
Datum: 13.04.2008 23:36

To nic, jenom jste mě trochu zmátla tím Vaším v našich končinách méně obvyklým způsobem oslovování, a tak jsem si myslel, jestli mě nepovažujete za dívenku se zdrobnělým holčičím křestním jménem, no..Teď už vím, že víte, takže O.K. smileys with beer

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Diva Bara (IP zapsáno)
Datum: 14.04.2008 08:52

Pane Tinko, informace o tom, jak radnice Prahy 7 "zatočila" s diskusním fórem mě dost šokovala. Nějakou dobu jsem se tam teď nedívala, naposledy asi před 6 týdny, ale pravda je, že právě diskusní fórum Prahy 7 jsem uváděla jako příklad liberálního diskusního fóra, kde se položené otázky nikam neschovávají a občani tak mají možnost vidět, jaká témata ostatní zajímají a kdo z radnice, případně za jak dlouhou dobu, na otázky reaguje (případně nereaguje). To, co popisujete a jaké příklady uvádíte z dalších částí Prahy vypadá už skoro jako koordinovaný útok na práva občanů. Protože většinu radnic Prahy ovládá pouze jedna politická strana, připadalo by mi i logické, že snaha "zatnout tipec" občanům má nějakého společného jmenovatele. (I když si uvědomuju, že příznivci oné strany tento názor jistě budou považovat za nepřijatelný...)
Zřejmě by se tedy měli občani "probrat" a začít se snažit o obranu svého práva diskutovat i o tématech, která se jejich radnicím příliš nelíbí. A to zejména proto, že některých částí Prahy (a Praha 6 mezi ně patří) se velmi citelně dotýkají obrovské dopravní stavby, které zhusta vedou k ničení životního prostředí. Přitom je jasné, že u takto velkých staveb se jedná o nesmírný byznys pro stavební firmy a necitlivost těchto firem k životnímu prostředí je proslulá. Pro developery je vždy snazší bourat a kácet, než renovovat a udržovat. Pokud jim v takovém jednání jde na ruku i příslušná radnice, zbudou obyvatelům dotčených míst jen oči pro pláč. Dávám proto do úvahy diskutujícím na tomto fóru, jestli mají nápad, jaké kroky bychom mohli v Praze 6 podniknout v situaci, kdy se zdá, že radnice se systematicky snaží bránit diskusi o tématech, která jsou jí nepříjemná, na nepohodlné otázky pro jistotu nikdo zodpovědný nereaguje a celkově se snaží celá radnice vyvolat dojem, že Praha 6 pod jejím vedením jen vzkvétá, ačkoliv opak je mnohdy pravdou. O čemž svědčí i případy, jako: snaha postavit podzemní garáže na Puškinově náměstí a vykácet alej v Thákurově ul.; výstavba hypermarketu v těsné blízkosti obory Hvězda; devastace zeleně na sídlišti Dědina pod krycím názvem "revitalizace sídliště"; plánované mohutné kácení zeleně v souvislosti s výstavbou okruhu (jehož přínos pro zklidnění dopravy v dotčených oblastech je víc než sporný); komín odvádějící zplodiny z příslušného tunelu přímo ve vilové čtvrti na Ořechovce; nesmyslně naplánovaná trasa metra, jejíž výstavba povede rovněž k devastaci prostředí v určitých lokalitách (Petřiny, Motol), nemluvě už o dalších neblahých následcích na životní prostředí (nárůst atomobilové dopravy a omezení povrchové MHD)... Mnozí z vás by asi dokázali dodat řadu dalších příkladů. K většině z nich se naše radnice nevyjadřuje buď vůbec, nebo se je snaží bagatelizovat, nebo se snaží ze záležitosti vyvléct a tvrdit, že ona nic, to někdo jiný (Technická správa komunikací, magistrát...).
Můj názor je ten, že dobře vedená radnice se bude snažit chránit především zájmy svých občanů. Což se o radnici Prahy 6 - dle mého názoru - rozhodně říct nedá. A její neochota k diskusi z občany a nezveřejňování kompletních informací mě v tomto názoru utvrzují.

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Mikuláš Bureš (IP zapsáno)
Datum: 14.04.2008 14:19

Také přidám názor na změny diskusního fóra na Praze 6.

Je pravdou, že zavedení povinné registrace u rubriky „Volná diskuse“ mě překvapilo, neboť jsem nezaregistroval mezi diskutujícími nějaké xenofobní či dokonce rasistické názory. Ale třeba se takové názory začaly množit a byly správcem vzápětí mazány, takže jsem je nezaznamenal.

Na druhou stranu je pravda, že povinnou registraci obecně nepovažuji za nic špatného. Dokonce se mi zdá, že názory v diskusi s povinnou registrací mají větší váhu než v diskusi neregistrované, kde si kdokoli může napsat cokoli a podepsat se jako „xy“ a pak si třeba sám na svůj příspěvek odpovědět a podepsat se jako „yz“ (i když se mi nezdá, že by se zrovna toto na webu Prahy 6 dělo). Povinná registrace navíc nemusí znamenat nějaké výrazné omezení v projevování názorů diskutujících – když si tak pročítám některá diskusní fóra fungující na webových stránkách nejmenovaných zpravodajských serverů (kde je registrace povinná), zdá se mi, že někteří si naopak udělali z provokace cenzorů národní sport, a neustále znovu a znovu schválně publikují příspěvky, které jsou na hranici nebo již za hranicí stanovených pravidel a pak se pořád dokola rozčilují, že jim správce příspěvek smazal či jim na diskusi zakázal přístup (a tak zakládají stále nové a nové nicky). Opakuji, toto se myslím nikdy netýkalo diskusního serveru Prahy 6 (nebo alespoň ne v nějaké významné míře).

Bylo tedy zavedení povinné registrace v pořádku? Nevím. Neznám skutečné motivy těch, kteří povinnou registraci zavedli. Ať už tak či onak, je jasné, že každé diskusní fórum, kde většina diskutujících se vůči práci zastupitelů vyjadřuje kriticky, je pro dotčené osoby nepříjemné. A je samozřejmé, že takové fórum snižuje „mediální obraz“ práce zastupitelů. A je jasné, že tlak na eliminaci kritických názorů vždy byl, je a bude, ať se nám snaží zastupitelé namluvit, že tomu tak není.

Je to totiž stejné jako kdekoli jinde a netýká se to jen veřejné správy. Stačí si např. představit situaci, že by firma nabízející a v reklamách vychvalující nějaký produkt založila na svých stránkách diskusní fórum a zde by většina diskutujících začala tento produkt pomlouvat. Myslím, že takové fórum by na „firemních stránkách“ dlouho nevydrželo.

Zrovna tak radnicím (platí to zejména před volbami, ale nejen před volbami) pochopitelně zveřejňování kritických názorů vůbec nevoní. Poněvadž volby, volební šoty, letáky a hesla, to není nic jiného než jedna velká reklamní kampaň, jakou známe i z privátního sektoru. A na nějaká „morální pravidla“, „službu občanům“ atd. se tu naprosto nehraje, ať se to někomu líbí nebo ne.

Čímž neříkám, že všichni politici jsou padouši a názory občanů je nezajímají. Říkám tím pouze, že ve volbách obecně jde bohužel příliš o mnoho, než aby se mohlo hledět na „nějaké“ fair play (tak já osobně jsem se to aspoň naučil brát, i když mi to dost dlouho trvalo).

Volby za dveřmi sice nemáme, ale to neznamená, že radnice nemají problém, jak dále „naložit“ s kritickými články v diskusním fórech. Protože před volbami se diskusní fóra omezují jen obtížně, je třeba taková případná omezení provést v době „mezivolebního klidu“, aby si občané na tato omezení v diskusních fórech postupně zvykli a před volbami pak zbytečně neremcali.

Naskýtá se však otázka, jestli by vlastně nebylo pro radní „jednodušší“, aby poctivě sloužili občanům a ke kritickým ohlasům nezavdali příčinu. Rovnou odpovídám - nemyslím si to. Kverulanti totiž budou kverulovat vždycky, ať už budou radnice pracovat jakkoli řádně a poctivě nebo ne. A diskusní fóra budou zahlcena (z pohledu představitelů radnice „zaplevelena“) kritickými ohlasy v každém případě. Neboť kdo je spokojen, většinou mlčí a do diskusního fóra nepřispívá.

Co s tím vším? Myslím, že existuje jediná možná cesta. I přes skutečnosti, které jsem uvedl výše, a které jsou pro radnici nepochybně nepříjemné, i přesto, že žádný z diskutujících nemá patent na rozum a jeho názory mohou být zcela mylné, i přesto, že v diskusních fórech se často vyskytují diskutující, kteří neustále omílají tentýž názor pořád dokola (přičemž může dojít k efektu podle známého pravidla „stokrát opakovaná lež se stane pravdou“), i přesto, že diskutující mají ve fóru mnohem „volnější pole působnosti“ v prezentování svých názorů (ať se to týká počtu příspěvků či jejich obsahu) než představitelé radnice (kteří se nevyjadřují jen za sebe, ale za celou radnici či politickou stranu), NESMÍ radnice názory občanů nijak omezovat. Takhle je to prostě v demokracii nastaveno a komu se to nelíbí, ať nechodí do politiky a jde dělat něco jiného.

Pro nás diskutující si naopak myslím, že by mělo existovat toto nepsané pravidlo: nenechat si na „svá práva“ jakkoli sahat a k práci radnice se vyjadřovat nadále kriticky, možno i ostře. Ale zároveň nepřekračovat určitou hranici korektnosti. Protože pak by se takové příspěvky mohly obrátit proti nám (pokud by nějaký zastupitel četl na svoji osobu samé urážky a nic jiného, myslíte si, že po jisté době bude vůbec diskusní fórum číst?).

Na závěr: Myslím si, že přes nynější konflikt je pořád jak přístup radnice, tak i přístup diskutujících v mezích „normálu“, a to přes výskyt různých chalupoid a Divých Bár smiling smiley. Ostražitost je ale namístě.

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: v2h (IP zapsáno)
Datum: 14.04.2008 16:16

Ano, s prispevkem pana Burese se da celkove souhlasit, az na ten posledni odstavec. Rekl bych, ze prave diky takovym prispevkum, jako jsou ty Vladciny nebo Dive Bary se tu da jeste mluvit o "normalu". Ve vecnem rozboru zalozenem na prikladech poukazuji na deni v Praze 6 z jineho uhlu pohledu, nez je pohled radnice: z uhlu pohledu obcanu pro ktere by radnice mela (co nejlepe) pracovat. Pokud nepracuje dobre, tak je jedine spravne o tom informovat a ostatni obcany na to upozornovat. Neco jineho by bylo osocovat radnici z neceho, co neni pravda. To ovsem neni pripad techto diskutujicich, jinak by se proti obsahu jejich prispevku radnice uz davno ohradila a uvedla veci na pravou miru.

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Tinka (IP zapsáno)
Datum: 15.04.2008 00:21

Bez výhrad můžu celý komentář pana Bureše podepsat, až na ten závěr "a to přes výskyt různých chalupoid a Divých Bár", který jsem asi nepochopil, protože kdyby to mělo mít odmítavý smysl, pak by to popíralo všechno, co předtím v příspěvku vyjádřil.Asi v tom bude nějaký skrytý vtip,který mi ještě nedošel. Za sebe můžu ještě doplnit, že vzhledem k dřívější registraci se u mne nic nezměnilo, kromě toho začátku po změnách, kdy jsem se nemohl dostat ke svému jménu. Po pár e-mailech s administrátorkou se vše vyřešilo a funguji jako dřív. Takže v registraci nespatřuji žádný problém a tyto stránky na rozdíl od našich v P7, zůstávají prakticky otevřené pro diskusi. Tím je umožněna i případná "reklamace" nezodpovězených otázek v Otázkách a odpovědích. To nám tuto šanci nenechali. Nemám zde moc zkušeností s otázkami a odpověďmi, párkrát jsem se dotazoval ještě za doby Ing.Kousalíkové a zase v porovnání s odpověďmi u nás, tady byly zpravidla vyčerpávající a opravdu odpovídající na položené dotazy. Proto jsem si taky P6 občas "vypůjčoval" k ilustraci u nás, jak by odpovědi na položené otázky měly vypadat.
Pokud jde o trendy k cenzuře, tak v P7 vidím jasnou souvislost s probíhajícími a plánovanými výstavbami, které jsou pro obyvatele obrovskou zátěží a bezohlednost "budovatelů" je někdy neuvěřitelná. A lidé se ozývají, zajímá je osud Letné, nelíbila se autostráda Letenskými sady, bouřili se proti mimořádnému zaneřádění ulic v okolí výstavby Prague Marina, nelíbí se "skoro jistá" stavba Národního stadionu na Letné, jsou znepokojeni neznámou výstavbou v prostoru Bubny-Zátory, žraloky na Letné považují za zhůvěřilost, atd. To vše se nehodí do "svobodného" rozhodování úřadů, a tak je třeba lidi umlčet. Tak se mi to zatím jeví z pohledu kroků, kterými jde naše radnice. A ono to má samozřejmě souvislosti i s okolními městskými částmi, proto mě zajímá dění u našich sousedů.

Realismus nebo rezignace?
Autor: Diva Bara (IP zapsáno)
Datum: 15.04.2008 11:28

Sleduji, že několik diskutujících se souhlasně vyjádřilo k příspěvku pana Bureše. Pokud svůj souhlas s komentářem pana Bureše míníte tak, že je tento komentář výstižným popisem stavu věcí, pak bych souhlasila také. Pokud jde ale o některé postoje, které pan Bureš ve svém komentáři vyjadřuje, s těmi nemůžu než polemizovat.
Takže tedy, pane Bureši, píšete, že: "A na nějaká „morální pravidla“, „službu občanům“ atd. se tu naprosto nehraje, ať se to někomu líbí nebo ne." Chcete tím tedy říct, že občani se s tím musí smířit? V dalším svém výroku naznačujete, že vy jste se se stavem věcí - i když po nějaké době - skutečně smířil: "ve volbách obecně jde bohužel příliš o mnoho, než aby se mohlo hledět na „nějaké“ fair play (tak já osobně jsem se to aspoň naučil brát, i když mi to dost dlouho trvalo)."
Moje otázka do diskuse zní: o co tedy ve volbách podle vás jde, jestliže píšete, že jde "o příliš mnoho"? Z dalších souvislostí vašeho příspěvku vyplývá, že o službu občanům tedy zcela určitě ve volbách nekráčí. Ale není to přece ten hlavní důvod, proč volby, potažmo systém zastupitelské demokracie, vůbec existují? O co tedy podle vašeho názoru jde? A je tedy podle vás správné, že na "nějaké fair play se nehledí"?
Váš příspěvek - pokud ho správně chápu - se dá vyložit jako "co s tím naděláme, mnozí politici si stejně budou vždy dělat, co chtějí, protože mnohým politikům jde o zcela jiné věci než o práci pro občany, kteří je zvolili. Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat."
Pokud je tedy hlavní obsah vašeho sdělení, pane Bureši, zhruba tento, a pokud i další diskutující souhlasně přikyvují, nemohu než nesouhlasit. winking smileyPrincip zastupitelské demokracie spočívá v tom, že občané si volí své zástupce, kteří jsou následně občanům za své jednání zodpovědní. Občani mají právo své zvolené zástupce kontrolovat a v případě, že je to nutné, také kritizovat, dokonce na ně i vyvíjet nátlak. To vše s tím cílem, aby volení zástupci jednali ve prospěch těch, kteří je na volitelná místa svými hlasy "poslali".
Česká verze tohoto politického systému bohužel zhusta vypadá tak, že v očích politiků (a naneštěstí i mnoha občanů) spočívá demokracie v pouhém faktu, že své zastupitele můžeme volit ve svobodných volbách. Ale to je bohužel omyl, který vede k postoji, jaký - jak se mi zdá - vyjádřil pan Bureš. Já nevím, jestli se takový postoj má nazývat realismem. Osobně bych ho nazvala spíše rezignací. A obávám se, že právě tento typ postoje nahrává těm politikům, kteří své zvolení ve svobodných volbách naprosto cynicky považují za krok, kterým bylo demokratickým principům učiněno zadost, a dál už je občani-voliči zajímat nemusejí. Tedy až do dalšího předvolebního období, kdy se budou snažit si jejich hlasy získat (v horším případě dokonce "koupit") různými líbivými gesty.
Možná budete, vážení diskutující, nesouhlasit, ale můj názor je ten, že dobrý a slušný politik se pozná ne podle toho, jak se chová těsně před volbami, ale podle svého jednání právě v tom "mezivolebním" období, kdy zdánlivě "o nic nejde" a na které pan Bureš ve svém příspěvku naráží. A také jsem přesvědčená, že je nejen právem, ale i povinností občanů se o jednání politiků zajímat, sledovat je a - reagovat na ně. A hlavně nepodléhat přesvědčení, že ono vlastně v těch volbách jde o něco úplně jiného než o službu občanům, a že s tím nic nenaděláme.

Re: Realismus nebo rezignace?
Autor: Tinka (IP zapsáno)
Datum: 15.04.2008 12:25

Paní Báro, teď jste mě totálně zaskočila. Ani ve snu by mě nenapadlo, že by šlo o postoj pana Bureše (to bych očekával jiný způsob vyjadřování i argumentace), ale o charakteristiku stavu a jako hlavní výsledek/důsledek jsem bral to jeho "nenechat si na „svá práva“ jakkoli sahat a k práci radnice se vyjadřovat nadále kriticky, možno i ostře." I když nabízíte jiný pohled, já vidím pořád totéž, co jsem viděl při prvním čtení. Kdybych se ve své interpretaci mýlil, mám smůlu, ale s mým chápáním nemám problém se souhlasem s panem Burešem.

Re: Realismus nebo rezignace?
Autor: Diva Bara (IP zapsáno)
Datum: 15.04.2008 13:47

Však já také, pane Tinko, nepolemizuji s názorem, že občani mají právo vyjadřovat se kriticky k práci radnice. smiling smiley Já polemizuji s touto částí příspěvku pana Bureše:

"Zrovna tak radnicím (platí to zejména před volbami, ale nejen před volbami) pochopitelně zveřejňování kritických názorů vůbec nevoní. ... A na nějaká „morální pravidla“, „službu občanům“ atd. se tu naprosto nehraje, ať se to někomu líbí nebo ne.

...ve volbách obecně jde bohužel příliš o mnoho, než aby se mohlo hledět na „nějaké“ fair play (tak já osobně jsem se to aspoň naučil brát, i když mi to dost dlouho trvalo)."

Pan Bureš tedy výslovně říká, že se naučil brát jako fakt, že ve volbách jde "o příliš mnoho" (a já se ptám: o co?) a že "o službu občanům atd. ...se tu naprosto nehraje, AŤ SE TO NĚKOMU LÍBÍ NEBO NE". A já dodávám: má tedy ten dovětek "ať se to líbí nebo ne" znamenat, že se prostě musíme s daným stavem věcí smířit?

Tedy opakuji, že já pochopitelně souhlasím s názorem, že občani se mají (a já tvrdím, že i MUSÍ) kriticky vyjadřovat k práci radnic, pokud s ní nejsou spokojeni, avšak zaráží mě v příspěvku pana Bureše formulace o tom, že on se něco naučil nějak brát a že to tak je, ať se to někomu líbí nebo ne.
Obecně se domnívám, že pokud jen připustíme, že něco nějak je, I KDYŽ se nám to nelíbí, děláme tím první krok k tomu, abychom tomu nežádoucímu jevu umožnili poklidnou existenci. Podle mého názoru tedy jediný možný přístup je "něco je tak, jak to je, ALE NÁM SE TO NELÍBÍ, A PROTO...." smiling smiley

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Mikuláš Bureš (IP zapsáno)
Datum: 15.04.2008 16:34

K mé poslední větě:
Vznikl zde určitý konflikt: na jedné straně nám zastupitelé schvalují různé projekty, které v očích některých lidí budí různá podezření a vznikají v nich různé pochybnosti (a z těchto projektů symbolicky vyčnívá "chalupoida" neboli metro klikatě navržené z Dejvické přes Motol na letiště), na straně druhé jsou tyto projekty terčem kritiky některých diskutujících (z nichž počtem příspěvků, počtem připomínek a vůbec celkovou aktivitou podle mého názoru symbolicky vyčnívá právě Divá Bára).

Tento konflikt je podle mého názoru přirozený a bude existovat VŽDYCKY. A právě snaha o vymýcení tohoto konfliktu by teprve měla tragické následky.

K tomu ostatnímu:
Můj příspěvek byl čistě obecný, a netýkal se konkrétních "kauz", zejména v oblasti dopravních staveb (kde se ani zdaleka neztotožňuji s "radniční politikou", na druhou stranu ale ani zdaleka nesouhlasím se všemi postoji, které tu prezentuje Divá Bára). O těchto konkrétních věcech bychom však mohli diskutovat hodiny, což nemám (alespoň prozatím) v úmyslu, ani to nepatří do tohoto diskusního tématu.

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: v2h (IP zapsáno)
Datum: 15.04.2008 22:07

Ano, Diva Bara poctem pripominek mozna vycniva, ale, bohuzel, to neni tim, ze by nebylo CO kritizovat, ale tim, ze je MALO TECH, kteri se takove kritiky ujimaji. Mozna se pletu, ale nepripada mi, ze by se jednalo jen o nejake bezobsazne blaboly nejake grafomanky, jejichz cteni je ztratou casu. Naopak mam za to, ze jeji aktivita je diktovana cistou snahou o to, aby se z naseho mesta (a tudiz i z Prahy 6) nestal raj pro spekulanty, kteri nam "pro nase blaho" budou nabizet neprimerena a nekdy i neprijatelna reseni pro jeho dalsi rozvoj z hlediska potreb siroke verejnosti.
Chtel bych dodat, ze nikdo neni neomylny a nikdo nema patent na rozum. Ani Diva Bara ne, ani Mikulas Bures ne, ani ja ne, ani Radnice ne. A proto by se o verejne prospesnych vecech melo verejne co nejvice diskutovat, aby dochazelo ke konfrontaci nazoru, z nichz by radnice, pokud ma zajem o harmonicky postup pri sprave mesta, mohla rozhodne cerpat. Pokud ovsem bude co. Cim vic diskutujicich dobre vule a snahy, tim lip. Nema tedy cenu odsuzovat nekoho za jeho aktivitu, ktera je jen ku prospechu veci.

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Diva Bara (IP zapsáno)
Datum: 16.04.2008 08:49

Pane Mikuláši Bureši, pokud nesouhlasíte s mými postoji, rozhodně si ráda přečtu o těch Vašich. Ať už v kterémkoliv diskusním tématu. Diskuse není určena proto, aby si lidi všechno navzájem odkývali, ale naopak: aby si konfrontacemi různých názorů buď upevnili, nebo poupravili ten svůj. Nicméně, když dovolíte, budu zřejmě i nadále "vyčnívat"winking smiley, protože dění v Praze 6, potažmo v celé Praze, mi není lhostejné. Pokud bychom se všichni rozhodli, že raději nebudeme "vyčnívat", abychom nezačali někomu lézt na nervy, pak si ovšem nemůžeme stěžovat, až se v našem okolí budou dít věci, se kterými nebudeme spokojeni. A právě v Praze 6 je těch věcí, které z mého pohledu dávají důvody nejen k nespokojenosti, ale dokonce přímo k obavám o to, "kam tahle městská část spěje", opravdu hodně.

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Mikuláš Bureš (IP zapsáno)
Datum: 16.04.2008 08:53

Přece jen ještě krátce:
Možná nešťastně jsem jako protistranu "radničního postoje" symbolicky jmenoval Divou Báru, ačkoli vůči ní osobně vůbec nic nemám a nijak jí nechci upírat právo na příspěvky, byť v ní v mnohém nesouhlasím.

Ale teď, Divá Báro, v čem s Vámi souhlasím:
Pasáž o volbách jsem neformuloval zcela přesně. Já jsem se smířil s tím (a toleruji tento fakt), že "marketingově" se princip voleb v zásadě nijak neliší od principu reklamních akcí. A strana, která nebude vařit volební guláš, se zbytečně připraví o nějaké, a teď je otázkou, jestli promile, procento či desítky procent hlasů /doufejme, že až takhle to není, že my voliči až tak tupí nejsme/). Podobné je to i s letáky a líbivými hesly (mohou být líbivá, ale ne lživá).
To základní, tj. aby politici plnili svůj program a aby byli poctiví a nekradli, to po nich pořád i já (povahou spíše flegmatik) vyžaduji.

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Mikuláš Bureš (IP zapsáno)
Datum: 16.04.2008 08:59

Ještě pro Divou Báru:
Zatímco jsem psal svůj příspěvek, vidím, že jste mě předběhla...
S tím, co jste teď napsala, souhlasím, tady se shodneme.

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Diva Bara (IP zapsáno)
Datum: 16.04.2008 11:47

Pane Mikuláši Bureši, teď už je Vaše formulace o tom, s čím jste se smířil, jasnější. smiling smiley Proti tomu už bych nic nenamítala. Hlavně je důležité, aby se občani nenechali opít rohlíkem.
Já (povahou spíše cholerik smiling smiley) od politiků nevyžaduji jen poctivost a plnění programu, ale také jednání a vystupování "na rovinu". Nesnáším manipulaci s lidmi i fakty, snahu zalíbit se a říkat lidem osvědčené fráze, které zaručeně sklidí potlesk, ani všelijaké kličkování a uhýbání. No a protože podle mého mínění mnozí představitelé naší radnice (a zejména starosta) jsou v tom překrucovaní faktů, uhýbání a vyvlíkání se z nepohodlných otázek téměř mistři (a starosta mistr nad mistry...), z toho zřejmě plyne to, proč se Vám jevím jako ta "protistrana radničního postoje". Mně prostě stačilo jedno setkání radnice s občany na to, abych začala být VELMI ve střehu vůči všem zásadním věcem, ve kterých naše radnice nějak figuruje...

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Tinka (IP zapsáno)
Datum: 16.04.2008 12:36

Ani nevíte paní Báro, jak mi je líto, že Vás nemáme v Praze 7. Kdyby se našla vždy byť malá skupinka ochotných lidí jít do toho, mnohé by jistě vypadalo jinak. Ale aspoň jako zdroj inspirace jistě občas využiji...Mnohé, bohužel mnohé, negativní zkušenosti jsou přenosné jako z vejce na vejce...

Re: proč nová Volná diskuse?
Autor: Jirka Š (IP zapsáno)
Datum: 20.04.2008 14:44

Zdravím,

nějak jsem se na fórum delší dobu nedostal, a koukám, že se tu toho spoustu probralo. Jo, každej z přispěvatelů je jinej, od "rozvážnějšího" p.Bureše po "vášnivou" Divou Báru... Každopádně nikomu ze zdejších pisatelů není "putna" (a to je dobře!), co se na Praze (6) děje. Bohužel naše radnice dává o dění informace neúplné a zkreslené, ač se pan starosta rád ohání pojmy "slušná a poctivá" radnice.

Ani mně registrace uživatelů do fóra nikterak nepohoršuje (i když tvrzení o rasismu či xenofobii přispěvatelů je silně přehnané - také jsem nic takového nezaznamenal - ale možná že nás bdící pan tiskový mluvčí vždy předběhl;-).

Přišlo mi hlavně divné diplomaticky řečeno "odstavení" (nediplomaticky "zametení") dřívější diskuze pod čáru - nevidím důvod, proč nemohla zůstat diskuze jedna - pouze s nutností být registrován před vložením příspěvku. Určitě bude pan tiskový mluvčí tvrdit, že to jinak technicky nešlo.

Jirka Škvor

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2


Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.


© 2020 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/forum/read.php?17,10383,page=1 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz